Popüler Konular : Tolga Pamir Challeng... | Önce teşhisi doğru k... | Uralp, Barcelona’da ... | Gelen canlar bizimdi... | 'Max'imum İtalyan-Ma... | İtalya’dan gelen şam... |
Suyun altı da önemlidir-Tekne altı temizliği
Naviga
10.06.2020
A | a
Suyun altı da önemlidir-Tekne altı temizliği

www.kayrayelken.com/Sualtı faaliyeti tekne altı bakımı için de çok faydalıdır. Dalış tecrübesi, pervanenize dolanan bir şeyden kurtulmak istediğinizde imdadınıza yetişir. O zaman biz şnorkelli ve tüplü dalış konusunu masaya yatıralım, siz kendinize uygun olanı seçin. Ardından da Kayra Yelken’den gövde temizliği hakkında tavsiyeler alalım.     

 

Suyun altının keyfini çıkarmanın en basit yollarından biri olan şnorkelli dalışa birkaç ekipman ekleyerek tahmininizden fazlasını keşfedebilirsiniz. Ayrıca bu keyifli hobi, teknenizin güvenliği için de önemli bir katkı payı sağlar. Dalışa geçmeden her seferinde teknenizin altında olup biteni kontrol edebilir, bakım yapabilir, ardından derin mavinin seyrine geçebilirsiniz.

Şnorkelli dalışta bunlara dikkat!

* Hava ve deniz koşullarını kontrol edin. Eğer alargadayken dalış yapacaksanız, kuvvetli bir akıntının işinizi zorlaştırabileceğini unutmayın. Koşullardan şüphe ediyorsanız, dalmayın.

* Teknede kalanların sizin güvenliğiniz için yapılması gerekenleri bildiğinden emin olun. Motor şalteri, baş pervanenin kapalı olup olmadığını kontrol edin. Vitesi boşta bırakın ki pervane dönebilsin. Pis su çıkışını kontrol edin. Alfa bayrağını mutlaka asın diğer tekneler suyun altında birinin olduğunu bilsinler.

* Küpe, yüzük gibi aksesuarlarınızı çıkarın. Özellikle serin havalarda wet suit giymenin vücut ısınızı korumanıza ve suyun altında daha fazla vakit geçirmenize çok faydası olur. Güvenlik için yanınızda mutlaka bıçak olmalı. Suya batmakta zorlanıyorsanız, 2-4 kilogramlık küçük bir ağırlık kemerini de listenize ekleyebilirsiniz.

* Güvenlik halatını uzun bir izbarço ile vücudunuzdan kol mesafeniz kadar uzunluk bırakarak kemerinize bağlayın. Bu mesafe gerektiğinde onu çözebilmenizi sağlar. Teknedeki ekibin güvenlik halatını nasıl kullanacağını biliyor olması önemlidir. Size yukarıda olduklarını hissettirmeli ama hareketlerinizi sınırlamamalılar. Bir çekiş ‘halatı boşla’, üç çekiş ‘imdat’ anlamına gelebilir. İşaretlerin anlamları konusunda dalıştan önce aranızda anlaşın.

* Yüzme platformu ya da bottan suya girerken hemen atlamayın, giriş ve çıkışınızı planlayın. Maskenizi suya girdikten sonra takın. Tekne altındaki bir sorun için dalıyorsanız, önce durumu kontrol edin ve arkadaşınıza rapor verin, ardından işe başlayın. Teknenin altına bakın, güvenlik halatınızı kontrol edin. Tekneye dönüşte paletlerle merdivenden çıkmaya çalışmayın. Çıkarıp teknedeki arkadaşlarınıza uzatırsanız, daha kolay çıkarsınız. Bota çıkıyorsanız sudan çıkışınızı kolaylaştıracağı için paletlerin ayağınızda kalması daha iyidir.

* Serbest dalışçı olmadığınızı unutmayın. Rahatlayın, çok çaba sarf ettikçe aşağıda geçireceğiniz süre de kısalır. Kulaklarınızdaki basıncı burnunuzu tıkayıp içeri doğru nefes verme yöntemiyle eşitleyin. Yorulduğunuzda kendinizi zorlamayın. Vücudunuzu dinleyin.

 

Tüplü dalış

Suyun altında daha uzun süre kalmayı sevenler, derin maviyi tüplü dalışla keşfetmeyi tercih eder. Şnorkelli dalışa nazaran ekipmanı fazla olmasının yanında suyun altında alacağınız mükâfat da o oranda artar. Ancak tüplü dalış kesinlikle tek kişilik bir etkinlik değildir. Yanınızda dalış arkadaşınız (buddy) olması gerekir. Ancak tekne altı temizliyorsanız ve tüplü dalışta yeterince deneyiminiz varsa, dalış arkadaşınız güvenlik halatının başında teknede bekleyebilir. Tekne altı temizliğinde şnorkelle dalmak bir nefes süresiyle sizi sınırlayacağı için çok etkili bir yöntem değildir. Tekrar tekrar dalmanın yoruculuğunu da göz önüne almakta fayda var.

Bununla beraber tüplü dalışta eğitim almak mecburidir. Kısa bir eğitimle suya atlama, çıkma, sualtında nefes alma, yüzerliği kontrol etme, dalış arkadaşınla iletişim, maske temizleme, dalış ekipmanını hazırlama gibi temel bilgileri alırsınız. Düzgün bir eğitim almadan asla tüplü dalış yapmayın. Ne yaptığınızı bilmiyorsanız 1-2 metrede bile kendinize zarar verebilirsiniz. Unutmayın soluduğunuz hava basınçlıdır ve regülatörden solunum yaptığınız derinlikteki basınca uygun olarak gelir.

* Katkılarından dolayı Deep Store’a teşekkür ederiz.

www.deepstore.net 

Tekne altı temizliğinin püf noktaları

Bütün yıl boyunca size hizmet eden teknenizi her zaman temiz tutmak ister, suyun üstünde olan kısımlarına yeterli özeni gösterirsiniz fakat suyun üstü kadar altının da önemi büyüktür.

Yazı ve fotoğraflar: Nail Baktır (Kayra Yelken) 

Sudaki canlılar en çok teknelerimizin altına tutunmayı sever. Hâl böyle olunca teknenin hızını keser, yakıt maliyetlerimizi artırır, motoru yorar hatta uzun zaman kalırlarsa fibere bile zarar verip ozmoz oluşumuna kadar varan hasarlara yol açarlar.

Bulunduğunuz denizlerin temizlik oranına göre her yıl veya iki yılda bir teknenizi karaya çekerek alt temizliği yapmanızda fayda vardır. Ancak bu işlem maliyetli olduğu kadar zahmetli bir süreçtir de. Esasında bu süreyi uzatmak bizim elimizdedir. Çok da pahalı olmayan bir takım malzemeleri edinerek bu temizliği belli zaman aralıklarında kendimiz yapabiliriz.

Özellikle yaz mevsiminde suyun sıcaklığından dolayı canlılar hızlı bir şekilde çoğalır. Bu sebeple yaz döneminde ayda bir teknemizin altına dalarak temizliği kendimiz yapabiliriz.

Temizlik için gereken ekipman

1- Sağlam ve yırtılmayan eldiven (Bu eldivenler temizlik esnasında her zaman elinizde olmalıdır. Aksi takdirde ellerimizde kesikler oluşabilir).

2- Plastik spatula (Kekamoz ve midyeleri kazımak için)3- Metal spatula (Pervane ve şaft temizliği için)

4- Sünger (Lezleri (ince yosun)temizlemek için)

5- Çok sert olmayan plastik fırça (Su hattında oluşmuş yosunları temizlemek için)

6- Şiş veya uzun tornavida (Vana çıkış ve delikleri temizlemek için)

 

Dalış için gereken ekipman

1- Maske

2- Şnorkel

3- Palet4-
 Tüp (minimum 3 litre, deniz altında yaklaşık 25 dakika kullanılıyor. Genelde tüp dolumu için marinaların yakınlarında dolum yerleri mevcuttur.)


 

5- Bis ya da tüp taşıma askısı

6- Ağırlık

7- Ağızlık ve basınç göstergesi

8- Dalış elbisesi

Bu malzemeler sizin kendi başınıza teknenizin altını temizlemenize yeterli olacaktır. (Temizlik dışında pervanenize halat ya da torba dolandığında çıkarmak için de kullanılabilir)

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli unsur, deniz altında çalışmak için kendinizi hazırlamanızdır. Tüplü dalış için en azından tek yıldız dalış eğitimi almanız gerekir. Eğitiminiz varsa zevkli bir iş olacaktır.

İşe başlamadan önce tekneniz karaya bağlı iken çalışacaksanız teknenizin kıyı elektrik bağlantısını kesmeniz elektrik çarpmalarına karşı sizi korur. Ayrıca eğer kıyıdan uzak bir yerde dalış yapacaksanız hava ve deniz şartlarını mutlaka kontrol etmenizi öneririz. Aksi takdirde dalgalı ve akıntılı bir ortamda dalış yapmanız emniyetiniz açısından doğru değildir.

Teknenizin altının ne durumda olduğunu tespit ettikten sonra saydığımız malzemeleri kullanarak işe başlayabilirsiniz.

Canlı oluşumlar sırasıyla;

* Lez tabakası

* Kekamoz

* Midye

Öncelikle lez dediğimiz ince bir yosun tabakası varsa bunu eldiven ve sünger vasıtası ile kolayca temizleyebilirsiniz. Lezler genelde su hattı boyunca oluşur.

* Eğer kekamoz oluşumu başlamış ise bu sefer plastik spatula ve fırça yardımı ile bu temizliğe başlayabiliriz.

Burada dikkat edilmesi gereken husus kesinlikle sert ve tekne altındaki zehirli boyaya zarar vermeyecek şekilde temizlik yapılmasıdır. Aksi takdirde zehirli boya incelirse gücünü kaybeder ve canlılar çok daha hızlı oluşabilir.

Hele ki midyeleşme başlamış ise bu durumda bunları anlattığımız yöntemlerle temizlemeniz size kısa bir süre kazandırır ama yeterli olmaz. Lez tabakası oluştukça temizlik yapılırsa en azından size altı-sekiz ay hatta bir yıl daha kazandırmış olacaktır.

Genelde salma, salma altı ve dümen palası en zor ulaşılan yerler olduğu için buralara daha fazla önem göstermeniz gereklidir.

* Ayrıca pervanede zehirli boya olamadığından burada da hızlı bir oluşum yaşanabilir. Bu sebeple pervane sağlıklı çalışmayınca motorunuzda hararet artması ve hız azalması gibi etkenlerle karşılaşabilirsiniz. Temizlemek için metal ya da sert plastik fırça, spatula kullanabilirsiniz.

* Deniz canlılarının en sevdikleri yerlerden biri de su alış ve veriş vanalarının delikleridir. Buraların uzun bir şiş ile girilerek temizlenmesi faydalı olacaktır.

* Dalış ekipmanı ile yapılacak dalışlarda mutlaka bir arkadaşınızın tekne üstünde veya bağlı bulunduğunuz iskelede sizi takip etmesinde fayda vardır. Temizliği tek seferde bitirmek için kendinizi yormanıza da gerek yok. Birkaç güne yayarak aralıklarla yapabilirsiniz. Yaz dönemlerinde bunu tekrarlamanız durumunda teknenizi performanslı ve sağlıklı olarak, karaya çekmeden kullanabilirsiniz.

http://www.kayrayelken.com/

 

 


Etiketler :
 
           
 
SİTEDE ARA
               
Naviga Yayınları
 
 
 
HAVA DURUMU
İSTANBUL   MUĞLA   GÖCEK
İZMIR WEATHER   MARMARIS WEATHER   ANTALYA
 
FIRTINA TAKVİMİ
02 Temmuz Yaprak Fırtınası
05 Temmuz Fırtına (2 gün)
11 Temmuz Çark Dönümü
16 Temmuz Fırtına (2 gün)
22 Temmuz Kara Erik
25 Temmuz Fırtına (3 gün)
30 Temmuz Fırtına

 
TAKVİM
31
TEMMUZ
Sportsboat Trofesi 5. Ayak İstanbul Yelken Kulübü Kupası
Yer:İstanbul
Tarih:31 Temmuz
 
 
NAVİGA ÜYELİK
okuyucu@navigamagazin.com Adres: Kalamış Fener Cad. İskele Sok. (Gamze Sok.) No: 2 Kalamış 34025 Kadıköy-İ
NAVİGA E-BÜLTEN
 
Tasarım & Kodlama: Tekklik Bulut ve Internet Hizmetleri