Popüler Konular : Derinlerdeki evim... | ARALIK 2020... |
Motoryatlar ve yelkenliler için kışlama tüyoları- Tekne Kışlama
Naviga
11.06.2020
A | a
Motoryatlar ve yelkenliler için kışlama tüyoları- Tekne Kışlama

Kışlama için yapılacak işler listenizi hâlâ oluşturamadınız mı? Ayrıntısı çok olduğundan birşeyleri atlamaktan mı korkuyorsunuz? Bizim gibi amatör denizciler kışa  hazırlanırken gelin onlara eşlik edelim.     

YAZI: Şule Kaya


 

Tekneler için şimdi kışlama zamanı. Bahardan bu yana tuzlu suda güzel havanın tadını çıkardığımız tekneler artık derlenip toparlanacak, önümüzdeki sezonu beklemeye koyulacak. Kışlama işi zor değil ancak ayrıntısı çok olduğundan çetrefilli. Dolayısıyla bir sonraki sezon başında teknede kötü sürprizle karşılaşmamak için hiçbir işi atlamamak için güzel bir liste hazırlamak gerek.

Kışlama için yapılan işler genel anlamda herkes için aynı olsa da kişinin titizliğine, teknenin tipine göre küçük ve önemli ayrıntılar içerebiliyor. Biz de sizlere kendi listenizi oluşturmak için fikir vermesi amacıyla iki yelkenli ve iki motoryat sahibine kışlama sırasında neler yaptıklarını sorduk. Motoryatçılar Melih Berk ve Murat Eştaş ile yelkenciler Doğan Güzeliş ve Fatih Muslu yazdı, biz de aktarıyoruz.


Melih Berk

* Teknelerin karada uzun sürelerle kışlamasına ben sıcak bakmıyorum. Tekne deniz için yaratılmıştır; bence onu denizinden uzun süre ayırmamak gerekir!

* Tekne denizdeyken de karadayken de fareye karşı tedbir alırım. Karada kışlarken; içten takma motorlarda egzoz çıkışlarına böcek ve benzeri haşaratın yuva yapmaması için dikkat ederim.   

* Uzun süreli kışlamalarda tekne içindeki elektronikleri nemden etkilenmemesi için sökerim.  Bulunduğunuz coğrafi konuma ve tekne büyüklüğüne göre; tekne içerisine nem alıcı tablet veya cihaz da koyabilirsiniz. Tekneyi en az iki haftada bir havalandırırım.

* Teknem karada uzun süre kışlayacaksa, bir kılıfla onu meteorolojik olaylardan uzak tutarım.

* Teknemdeki buzdolapları ve su ile temas eden her türlü dolap, buz kaplarını vb. çok iyi kurutup sirkeyle silerim. Durmuş suda mikrop çok hızlı ürer.

* Su tankını kesinlikle dolu tutmam. Dona karşı su dağıtım sisteminde antifriz dolaştırırım.

* Yakıt tankının kışlamada ve uzun süre kullanmayacağım zamanlarda dolu olmasına dikkat ederim. Yoksa ısı farkı sebebiyle tankın içerisinde oluşacak yoğuşma suyun yakıtla karışmasına yol açar.

* Pis su tanklarını boşaltıp dezenfekte ederim.

* Yağa asit veya su girme ihtimaline karşı yağ ve filtrelerini değiştiririm.

* Motorun impeller kontrolünü ihmal etmem.

* Motor soğutma sistemindeki suyu boşaltıp antifriz ile doldururum.

* Motor çalışmazken, hareketli bölgelerini yağlar, karbüratörün (iki zamanlı ise) içinde yakıt kalmamasına dikkat ederim.

* Kışlama öncesi teknedeki tüm kayışların üzerindeki yükleri ve kayışları gevşeterek boşaltırım. Böylece gereksiz çatlamalar oluşmaz ve kayışların ömrü uzar.

* Dümen sisteminin tüm hareketli parçalarını su geçirmez gres ile kaplarım.

* Akülerin bağlantılarını keserim. Eğer sulu sistem ise saf sularını ilave etmeyi unutmayın.

* Bulunduğum ortam çok soğuksa, aküleri daha sıcak bir ortamda koruma altına alırım.

* Tekne altındaki denizle temas eden yerleri temizler, su giriş-çıkışlarını orijinal çaplarına getiririm. Baş-kıç manevra pervaneleri ile ana pervaneyi sökerek bakımlarını yapar şaft dahil her yerini koruyucu gres yağı ile kaplarım.

* Korozyona uğrayan, aşınan vana ve benzeri mekanikleri yenilerim. Görüntüsü düzgün olduğu halde yıllardır kullandıklarımı da...

* Teknedeki anotlarının çalışıp çalışmadığını kontrol eder, gerekiyorsa yenileriyle değiştiririm. Tutyaların çalışıyor olması metal aksamın erimemesi için çok önemlidir.

* Eğer dıştan takma motor varsa (dört zamanlıda) önce yağını değiştirir sonra varil içerisinde tatlı suda çalıştırır, yağlar ve kışlamaya alırım.


Murat Eştaş

* Öncelikle, dingi ve motoru temizleyip, tatlı suyla çalıştırıp, tuzdan arındırırım. İçindeki benzin sıfırlandıktan sonra motoru karaya alırım. Havasını indirdiğim dingiyi de kılıfına koyup tekne içinde uygun bir yere yerleştiririm.

* Makine dairesinde varsa pis, yağlı ve tuzlu suları tahliye ederim. Kuyruklardan tatlı su vererek ve makinaları kısa bir süre çalıştırarak tuzdan arındırırım. Piyasadaki yağ sökücülerle makinaları silip, nemini kurutup elektrik bağlantısını keserim. Bağlantı kabloları uçlarına pas sökücü sıkar, varsa paslı kısımları temizlerim ve nemden korumak için makinelerin üzerini gazete kağıdıyla kaplarım. Motor dairesinin kapağını aralık bırakırım.

* Teknenin tüm arka ve ön güvertesini yıkar, döşemeleri içeriye dik bir şekilde koyarım. Usturmaça ve balonları da yıkadıktan sonra içeri alırım.

* Kamaraları elektrikli süpürgeyle süpürüp, böcek ve fare girme olasılığına karşı lavabo ve klozeti ilaçlayıp temizlerim. Mümkünse en az rüzgâr alan kısımda bir ya da birkaç pencereyi aralık bırakırım. Çarşaf, örtü, yastık gibi tekstil malzemelerini toplayıp yıkamaya götürürüm.

* Motor dıştan takma ise kuyruklarını, şaftlı ise pervanelerini söküp servise bakıma yollamanızı tavsiye ederim. Burada sezon boyunca oluşan muhtemel kuyruk içi hasarlar, aşınmalar, saptanacak ve yeni sezona rulman kontrolleri, istavrozlar, dişli kontrolleri ve yağ kontrolü ile bakımlı halde gireceklerdir. Kuyruklar bütün bir kışlama sezonunca serviste kapalı alanda kalmalı. Kuyrukların çıkan yerlerine mutlaka bez sokularak içeriye toz, pis, hayvan ya da nem girmesi engellenmelidir.

* Brandayı tatlı suyla yıkarım. Yazlık branda üzerine uygun fiyatlı bir kumaştan ikinci bir kışlık branda diktirmenizi de öneririm. İkinci branda, yazlık olanı toz, kuş pisliği, uçan demir partikülleri, tuz, kar gibi doğal olaylardan koruyacaktır. Kışlık brandanın mutlaka sıkı bir şekilde tekne üstüne bağlanması, gerilmesi unutulmamalı. Branda rüzgârdan uçmamalı. Ayrıca yazlık branda fermuarları temizlenmeli, tuzdan arındırılmalı ve hatta tatlı su ile süngerle yıkanmalı.

* Borda ve karinayı tatlı suyla yıkarım. Eğer üzerinde tuz kalırsa bütün bir kışlama sezonunda boyanın yıpranmasına ve lekelere yol açar. Tekne altı ya da karina kısmı da yıkanmalı ve fırçalanmalı.

* Yukarıdaki işlemler tamamlandıktan sonra teknenin tüm elektrik tesisatı kapatır, şalterleri indirir, akü başlarını çıkartırım. İç ve arka güverte havalandırmalarını kontrol eder, gerekli evrakları alıp tekneyi kitlerim.

Doğan Güzeliş

* Motor radyatör suyunu değiştiririm. Yerine konulması gereken, su yerine yüzde yüz antifriz olmalıdır. Antifriz buzlanmaya ve korozyona karşı radyatörünüzü koruyacaktır.

* Deniz suyu soğutma sistemindeki tüm boruları temizlerim.

* Yakıt tankını tam doldururum. Böylece tank içindeki havanın yoğunlaşmasından kaynaklanan su oluşumu engellenir. İsteğe bağlı olarak, yakıt bozulmasına karşı yakıtı stabilize eden bir katkı da konulabilir.

* Aküleri tam olarak doldurduktan sonra kullanılmayan akülerin başlarını söker veya akü şalterlerini kapatırım. Teknenin sintinesi su yapıyorsa, otomatik sintine pompası için gereken akü faal durumda olmalıdır. Ancak tavsiye edilen, su yapma sebebinin bulunup teknenin hiç su yapmayacak şekilde bırakılmasıdır.

* Tekneyi 220 volta bağlı şekilde bırakmam, yangın ihtimaline karşı karaya bağlı bulunan enerji kablosunu sökerek tekneye alırım.

* Buzdolaplarını deterjan ile iyice temizleyip, kurutup, kapakları açık vaziyette bırakırım.

* Teknenin sintinesinin kuru halde olmasına dikkat ederim. Sintine kapaklarından en az iki tanesini, hava sirkülasyonu olacak şekilde açık bırakırım.

* Tüm heç ve lumbozları sıkıca kapatıp hırsız kilitlerini kilitli tutarım. Heç üzerinde veya güvertede bulunan manikaları nem deşarjı için açık bırakırım.

* Tüm perdeleri sıkı sıkı kapatırım ki teknenin içine güneş ışığı girmesin. Aksi takdirde mobilyaların rengi bozulur.

* Teknedeki denize çıkışı veya girişi olan tüm vanaları kontrol eder, korozyona uğramış olanları değiştiririm. Tekneyi terk ederken de tüm vanaları kapatırım.

* Kamara kapılarını açık bırakırım.

* Karinadaki hız ve derinlik sensörlerini sökerek kapaklarını takarım.

* Tuvalet pis su tanklarını tam olarak boşaltırım. Ayrıca tuvalete bir miktar sirke dökerek pompalarım. Pis su hortumlarında ve tankında sirkeli su bırakmak bakteri oluşumunu önler.

* Teknede kesinlikle yiyecek bırakmam. Böceklenmeye karşı sintineye aralıklı olarak böcek ilacı konulabilir.

* Temiz su tanklarını bakteri ürememesi için tamamen boşaltırım.

* Ocak gazı tüpünü ana vanasından kapatırım.

* Yelkenleri söküp, yıkayıp, kurutup, hasar varsa tamir edip ambara kaldırırım. Eğer yelkenleri tekne üstünde bırakacaksanız, özellikle sarma yelkeni açılmaması için halatla sıkı sıkı bağlayın.

* Boştaki halatları yıkayıp kurutur, ambara kaldırırım.

* Serpinti körüğü ve biminiyi yıkayıp kurutup, depoda saklarım. Serpinti körüğü katlanırken plastik camlarının kırılmaması için bir usturmaçanın etrafına sarabilirsiniz.

* Makara, vinç, kilit ve arabaları temizleyip yağlayarak bırakırım.

* Dümen ve vinç kılıflarını takarım.

* Zincir ve demiri tatlı su ile yıkayıp rutubete karşı zincirlik kapağını açık bırakırım. Irgatın yükünü almak için zinciri hafifçe boşlar, demiri ince bir halat ile sıkıca bağlarım.

* Seyir göstergelerinin kapaklarını kapatıp, uçmaması için bantlarım.

* Tutyaları kontrol eder, gerekiyorsa değiştiririm.

* Sert havalara karşı teknenin üstünde yedek bağlama halatı bırakırım. Marina palamarları gerektiğinde bu halatları kullanarak teknemi sağlam şekilde bağlayabilir.

* Tonoz halatını kontrol eder, gerekiyorsa daha sağlamıyla değiştiririm. Eğer sallantılı bir sudaysanız bağlama halatlarına amortisör takabilirsiniz.

* Havuzluk su tahliye delikleri tıkalıysa temizlerim.

* Dıştan takma motorunuz varsa tavsiyem soğutma sistemini tatlı suyla temizleyin yakıtı tamamen boşaltın.

* Şişme botu yıkayıp kuruttuktan sonra şişkin halde kapalı yerde saklarım.

* Eğer tekne karada kışlanacaksa, teknenin zemine elektriksel olarak topraklamasını kesinlikle ihmal etmeyin.


Fatih Muslu

* Kışlama işlemlerine öncelikle yelkenlerden başlamanızı tavsiye ederim. Yelkenleri söküp, yıkar ve bir depoda saklarım.

* Motor ve jeneratör bakımlarını yaptırıp kış boyunca motoru ve jeneratörü taze ve özelliğini kaybetmemiş motor yağıyla korurum. Tekneye uğradıkça da motoru ve jeneratörü belli süre çalıştırırım.

* Mazot deposunun dolu, su depolarının boş olmasına dikkat ederim. Pis su tankları da mutlaka boş olmalıdır.

* Buzdolaplarını boşaltıp temizlerim, teknenin içinde hiçbir gıda maddesi bırakmam. Lumboz ve heçlerin contalarını vazelin ile yağlayıp bırakırım.

* Tekneyi kıyı elektriğinden ayırıp bütün sigortaları kapatırım. Burada dikkat edilmesi gereken nokta otomatik sintine pompalarının servis akülerine doğrudan bağlı olup olmamasıdır. Eğer doğrudan bağlı değilse pompaların şalteri açık kalmalıdır.

* Tüm su giriş vanalarını, motorlarınki dahil kapatırım. Su yapıcının membranını korumak için su yapıcıyı tatlı su ve özel solüsyonla temizlerim.

Etiketler :
 
           
 
SİTEDE ARA
               
Naviga Yayınları
 
 
 
HAVA DURUMU
İSTANBUL   MUĞLA   GÖCEK
İZMIR WEATHER   MARMARIS WEATHER   ANTALYA
 
FIRTINA TAKVİMİ
4 Aralık
10 Aralık
15 Aralık
20 Aralık
21 Aralık
Fırtına (2 gün)
Karakış Fırtınası
Fırtına (3 gün)
Fırtına
Gün Dönümü Fırtınası
TAKVİM
5
ARALIK
Sahil Güvenlik Komutanlığı Yarışı, İstanbul Yelken Kulübü
Yer:
Tarih:
6
ARALIK
Sportsboat Kış Trofesi 3. Ayak KYK Kupası
Yer:
Tarih:
 
 
NAVİGA ÜYELİK
okuyucu@navigamagazin.com Adres: Kalamış Fener Cad. İskele Sok. (Gamze Sok.) No: 2 Kalamış 34025 Kadıköy-İ
NAVİGA E-BÜLTEN
 
Tasarım & Kodlama: Tekklik Bulut ve Internet Hizmetleri