Popüler Konular : Güvenilir ve deneyim... | Ocak 2021 Navigasyon... | İlahi adadan dalış-t... |
Üç mü, dört mü?-Rota önerileri
Naviga
12.06.2020
A | a
Üç mü, dört mü?-Rota önerileri

Zamanı iyi ve verimli kullanma çağındayız, söz konusu gezmek olunca bile... Siz de zamanı dar, gezme iştahı bol olanlardansanız, Hisarönü ile Yeşilova körfezlerindeki üç ve dört günlük bu rotaları seyir planlarınıza dahil edebilirsiniz.

YAZI ve fotoğraflar: Nail Baktır (Kayra yelken)

 

Kayra Yelken olarak her yıl kursiyerlerimizin deneyim kazanması ve denizde tatil yapma keyfini tatması için filotilla düzenliyoruz. Beş-altı tekne birlikte denize çıktığımız bu organizasyonlar tüm yıl boyunca derslerde uyguladığımız konuların üzerinden geçmek için iyi bir fırsat oluyor.

Yılın her mevsiminde yelken seyrine uygun olması, ne çok sert ne de çok az esmesi, kapalı körfez olduğu için dalga boylarının yükselmemesi gibi ‘doğal sebeplerle’ filotilla rotamızda Hisarönü ve Yeşilova Körfezi’ni tercih ediyoruz. Bizler gibi siz de kısa zamanda çok sayıda güzel yer görmek, bol bol yelken yapmak istiyorsanız üç ya da dört günlük rotalarımızı takip edebilirsiniz.

3 günlük rota

1. Gün: Marmaris Orhaniye Martı Marina’dan (36˚ 46’ K-028˚ 07’ D) teknemizin tüm eksiklerini (yakıt, su ve kumanya) tamamladıktan sonra halatlarını mola ederiz. Yelkeninizi basıp rüzgâra doğru orsa seyriyle (genelde batılı rüzgârlar olması sebebiyle) Kameriye, Koca ve Uzun Adalar arasında birkaç saat yelken yapabilirsiniz. Ancak adalara fazla yaklaşmayın çünkü adaların yakınındaki kayalıklar risk almaya gelmez...

Orhaniye
 

Kocabahçe Koyu’na (36˚ 41’ K-028˚ 00’ D) giriş yapabilirsiniz. İster koyun batı yakasına kıçtankara olabilir ya da Sailor’s Paradise Restoran’ın iskelesine bağlanabilirsiniz. İskelede yeterli sayıda tonoz mevcut. Bu koya karadan ulaşım olmadığı için elektrik, su bulunmuyor. Yıldızlar eşliğinde keyifli bir gece sizi bekliyor.

Kocabahçe


2. Gün: Sabah güzel bir kahvaltı sonrası halatları mola edip bu sefer Yeşilova Körfezi’ne doğru yola çıkabilir ve yine yelken yapabilirsiniz. Körfeze girişte Atabol Kayalıkları’na yakın seyretmeyin. Yeşilova Körfezi’nde geceleme yapabileceğiniz kalabalıktan ve şehirden uzak bir yer isterseniz, en güzeli Bozburun girişindeki Adaboğazı (36˚ 40’ K-028˚ 02’ D). Hem Kiseli Ada hem de Kızıl Ada’ya kıçtan halat vererek kalabileceğiz yeterli sayıda yer var. 10-15 metreye demir atıp kıçtankara yapabilirsiniz. Eğer karaya ayak basmak isterseniz, Bozburun Yacht Club iskelesi (36˚ 40’ K-028˚ 02’ D) ve restoranı size güzel bir ortam sunar. Ayrıca elektrik ve su ihtiyacınızı da karşılayabilirsiniz.

3. Gün: Sabah masmavi sularda deniz keyfinizi yapıp tekrar bu kısa tatilin son gününde yelkenleri basıp kuzeye Hisarönü Körfezi’ne rota tutulur. Ancak marinaya yanaşmadan körfezin kuzeydoğu yakasında kalan doğa harikası Bencik Koyu’nda (36˚ 46’ K-028˚ 02’ D) mola verip denize girmeden geri dönmek olmaz! Koy girişinde bulunan Dişlice Adası genelde günlük turların geldiği ve kısa konaklamalar yaptığı bir yer olduğundan biz tercih etmeyiz. Bencik Koyu’nda ilerledikçe kendinizi Norveç fiyortlarında gibi hissedersiniz. Sancak tarafınızda palmiye ağaçlarını gördüğünüzde demir atacağınız yere gelmişsiniz demektir. 15 metre civarına demir atıp son saatlerinizi burada değerlendirebilirsiniz. Ardından çok kısa zamanda marinaya ulaşabilirsiniz.

Bozukkale

4 günlük rota

1. Gün: Orhaniye Martı Marina’dan çıkarak Kameriye Adası’na doğru rota tutulur. Hisarönü Körfezi’nde genelde öğlen çıkan rüzgâr, akşam saatlerine kadar yelken keyfi yapmanıza fırsat tanır. Daha sonra Kuzbükü Koyu’nda (36˚ 42’ K-028˚ 01’ D) gece ister kıçtankara olarak isterseniz alargada kalarak konaklayabilirsiniz. Neighbours Restoran’ın leziz mezeleri ve otantik ortamında dinlenmeye geçebilirsiniz. Bu koy biraz açık konumda olduğundan iskeleye bağlıysanız yoğun sezonlarda dışarıda yüksek süratte seyreden motoryatların dalgası biraz rahatsız edebilir. Ancak görevliler tekneleri uygun şekilde bağlamaya gayret ediyor.


Kuzbükü

2. Gün: Sabah kahvaltısının ardından yelkenleri fora ederek Simi Adası’nı sancağınızda; Atabol Kayalığı’nı da iskelenizde bırakıp güneye Bozburun Yarımadası Kızılburun’a rota tutulabilir. Öğlen saatlerinde Serçe Koyu’nda (36˚ 34’ K-028˚ 02’ D) deniz ve yemek molası verebilirsiniz. Bu koyda eğer şanslıysanız, boş tonoz bulmak mümkün. Yoksa bile demir yerleri koyun her yerinde müsait oluyor. Sonrasında Serçe Koyu’na gelirken iskelede bıraktığınız Bozukkale Koyu’na (36˚ 34’ K 028˚ 01’ D) geri dönüp gece konaklaması için koy girişinde iskele tarafındaki Ali Baba veya Sailor’s Restoran’a kıçtankara bağlanabilir ya da hemen açığında alargada kalabilirsiniz. Burada da karayolu bağlantısı bulunmadığından elektrik ve su yok.


Oğlanboğuldu

3. Gün: Sabah deniz ve kahvaltı keyfinizi Bozukkale’de yaptıktan sonra halatları mola edip Bozburun Yarımadası’nın kuzeyinde bulunan Oğlanboğuldu Koyu’nda (36˚ 36’ K-027˚ 58’ D) alargada kalarak deniz molası ve siesta yapabilirsiniz. Akşamüstü genelde doğudan esen rüzgârla birlikte pupa yelken yaparak Söğüt Koyu’na rota tutabilirsiniz. Akşam saatlerinde koyun girişinde Denizkızı Restoran’ın (36˚ 38’ K-028˚ 05’ D) ahtapot ziyafeti sizi bekliyor olacaktır. Gece kıçtankara yanaşıp su ve elektrik ihtiyacınızı da karşılayabilirsiniz.

Bozburun Yacht Kulübü

4. Gün: Sabah, Söğüt Koyu’nun cam gibi suyunda yüzünüzü yıkadıktan sonra kahvaltınızı ister teknenizde isterseniz de restoranda yapabilirsiniz. Akabinde halatları mola edip yelkenleri açıp Dirsek Koyu’na (36˚ 41’ K-027˚ 58’ D) rota tutarsınız. Dirsek Koyu (Ağıl Bükü) en yüksek havalarda bile tam korunaklı ve dışarısı ile bağlantısı olmayan bölgedeki en çok tercih edilen yerlerden biridir. Burada deniz keyfinin yanında vaktiniz varsa koyun tek restoranında kıçtankara olup yemek yiyebilir ya da doğrudan Orhaniye Martı Marina’ya dönebilirsiniz.

Hisarönü ve Yeşilova körfezlerinde kısa zamanda bunun gibi hem tatil hem de yelken keyfi yapabileceğiniz birçok değişik rota bulunuyor. Ege’de burada bahsetmediğimiz, gizli kalmış doğa harikası o kadar çok koy ve mekan var ki! Umarız bu güzellikler hiç bozulmadan torunlarımızın torunlarına kadar kalır...

www.kayrayelken.com

Etiketler :
 
           
 
SİTEDE ARA
               
Naviga Yayınları
 
 
 
HAVA DURUMU
İSTANBUL   MUĞLA   GÖCEK
İZMIR WEATHER   MARMARIS WEATHER   ANTALYA
 
FIRTINA TAKVİMİ

2 Ocak Fırtına (3 gün)
8 Ocak Zemheri Fırtınasının başlaması
12 Ocak Fırtına (2 gün)
14 Ocak Karancalos Fırtınası
17 Ocak Fırtına (2 gün)
23 Ocak Fırtına
25 Ocak Kış Şiddeti Fırtınası
28 Ocak Ayandon Fırtınası (2 gün)
30 Ocak Zemherinin Sonu
31 Ocak Balık Fırtınası

TAKVİM
 
 
NAVİGA ÜYELİK
okuyucu@navigamagazin.com Adres: Kalamış Fener Cad. İskele Sok. (Gamze Sok.) No: 2 Kalamış 34025 Kadıköy-İ
NAVİGA E-BÜLTEN
 
Tasarım & Kodlama: Tekklik Bulut ve Internet Hizmetleri