Popüler Konular : YATED'den fuarlarla ... | Tatlı sert adalar: A... | Alarga planlaması... | Rüzgâr gücüyle kargo... | İlk gideceğim yer...... | Daha ne isteyeyim?... |
Pedalla deniz el ele
Naviga
18.06.2020
A | a
Pedalla deniz el ele

Açık hava sporlarını seven, denizde tatil yapmak isteyenlerdenseniz, ikisini bir arada bulabileceğiniz müthiş bir seçenek var: Bisiklet ve tekne turları. Gece yakamozları seyredip dalgaların beşiğinde uyuyup güneşin doğuşuyla birlikte çam ormanları, zeytinlikler, üzüm bağları boyunca pedal çevirebilirsiniz. Sail Crotia, Avrupa’nın dört bir köşesine yayılan bu tatil anlayışını Adriyatik’in büyülü manzarası eşliğinde yapıyor.

Derleyen: Ayşegül Bakış


 

Hırvatistan kıyılarının dillere destan güzelliklerini keşfetmek için farklı bir yol arıyorsanız, bisiklet-tekne turları tam size göre. Bir aile şirketi olan Sail Crotia, Hırvatistan’ın yanı sıra komşu ülkeler Bosna, Slovenya, Arnavutluk, Karadağ ve Yunanistan’a kadar uzanan kıyı şeridinde değişik tipte tekne turları düzenliyor. 2003’ten beri yerelliğe önem vererek kendi çevrelerinden oluşturdukları samimi ekipleriyle hizmet sunuyor.

Bisiklet-tekne turlarında premiere ve ensuite adı verilen iki büyük tekne tipi var. Her kamarada kendi duş-tuvaleti olan büyük gezi teknelerinde güney ve kuzey olmak üzere iki ayrı rota seçeneği var.

Güney rotası

Her gün yeni bir liman ya da adaya uğranan bu turda yaklaşık 189 kilometre pedallanıyor. Split’ten başlayıp Hvar, Brac ve Korcula adaları geziliyor, Mljet Ulusal Parkı’na ve Peljesac Yarımadası’na gidiliyor ve yine Split’te tur son buluyor.

Cumartesi Split Limanı’ndan iki saatlik bir seyirle Brac Adası’na ulaşan konuklar ilk bisiklet etabını batı kıyısındaki Bobovišça’ya yapıyor. Yüzme ya da kahve molasının ardından sahil yolundan Milna’ya dönülüyor. Gece Milna Limanı’nın taş evlerle çevrili manzarasında noktalanıyor.

Pazar sabahı Brac Adası’nda incir, çam, zeytin ağaçları ve üzüm bağlarının arasında dağın tepesine uzanan bir etap bekliyor konukları. ABD’deki Beyaz Saray’ın yapımında kullanılan beyaz taşları geçip 35 kilometrede, Gazul Köyü’nde Hırvat yemeklerinden oluşan bir öğle yemeği molası veriliyor. Konuklar Hvar Adası’na bakan Bol sahiline inip yüzerek yorgunluk atıyor. Haliç adı verilen kumsalı ve şirin sokaklarıyla Bol’u keşfettikten sonra teknede akşam yemeği yeniyor.

Haftanın ilk günü Adriyatik’in biberiye ve lavanta tarlalarıyla süslü Hvar Adası’nda başlıyor. Jelsa, Vrboska’nın ardından Hırvatistan’ın en eski şehirlerinden Stari Grad’da mola zamanı. Turun ikinci bölümünde Hvar şehri, üzüm bağları ve zeytinlikleriyle ünlü Grablje ve Brusje var. Hvar’da katedral ve tarihi yerleri gezmek limanı tepeden gören ortaçağ şatosu Spanjol’a tırmanmak mümkün.

Korcula Adası’nda ekibin kondisyonuna göre iki rota seçeneği sunuluyor: 44 kilometrelik Vela Luka-Korculaya da 24 kilometrelik Racìišçe-Lumbarda-Korcula. Korcula’nın servi ağaçlarıyla gizlediği sessiz bahçelerinin Marco Polo’nun doğum yeri olduğu da iddia ediliyor.

Çarşamba programı için ‘bal adası’ olarak bilinen Mjlet’e seyreden ekip turun belki de en keyifli gününü geçiriyor. Ulusal park olan adada çam ve meşe ağaçlarının çevrelediği Benediktin Manastırı ve iki göl bulunuyor. Ulusal parkın tuz gölünde küçük bir ada daha yer alıyor. Öğle yemeğinden sonra yüzmek, küçük gölde kayakla gezmek keyifli bir seçenek.

Perşembe rotasında bir yarımada olan Peljesac var. Trstenik bisiklet etabı Dalmaçya’nın ünlü bağ bölgesi Orebic’e götürüyor konukları. Çıkış zor da olsa komşu ada Korcula’nın manzarası ile ödüllendiriyor bisikletçileri. Orebic’te isteyen tekneye binebiliyor kendini enerjik hissedenlerse 18 kilometre uzaklıktaki Loviste’ye pedallayabiliyor.

Tekne bu kez Biokovo dağlık bölgesinin merkezindeki Makarska’ya rotasını çeviriyor.

Cuma günü son bisiklet turu nehrin kenarındaki bir vadi olan Radmanove Mlinice’ye varıyor. Omis’te Brac Adası kanalına bakan Mirabella Kalesi gezilebiliyor. Öğle yemeğinden sonra Split’e dönüşe geçiliyor. Romalı Diocletian'nın Sarayı olan tarihi şehirde dolaşıp son gece için tekneye dönülüyor.

Kuzey rotası

Kıyı turu daha çok anakara limanlarını ve Krka Ulusal Parkı’nı içeriyor. Dugi Otok Adası, Zadar Şehri ve Adriyatik’in sessiz kıyılarında 185 kilometrelik bir pedal turu düşünülmüş.

Split’ten Rogoznica’ya seyreden ekip Dragon Eye Gölü’nü bisikletle gezip akşama Rogoznica da.

Pazar tembelliğine bu tatilde yer yok. Rogoznica’dan Primosten’e 250 metrelik bisiklet tırmanışının ardından inişte yüzme molası ve yemek konukları bekliyor. Tekneyle Vodice’ye gidiliyor ve küçük şehrin dolambaçlı sokaklarında yürüyüşe çıkılıyor.

Vodice’den Murter Adası’na açılır-kapanır köprüden bisikletle ulaşılıyor. 30 kilometrelik turda bu kez tepeler yok. Akşamüstü teknenin varış noktası bitki örtüsü ve hayvan çeşitliliğiyle tanınan adalar grubu Kornati Ulusal Parkı. 100 metrelik dik yamaçlarıyla nefes kesen Dugi Otok Adası’nın doğal parkı Telascica’daki gezinin ardından gece, yıldızları izleyerek tamamlanıyor.

Sabah yine aynı manzaranın tadını çıkararak Dugi Otok’tan Brbinj’a yollanıyor bisikletler. Eğer sis yoksa anakaradaki Velebit Dağları bile resimde yerini alıyor. Ekibin kondisyonuna göre 380 metrelik bir tırmanış yapılabiliyor. Bölgenin kültürel ve politik merkezi konumundaki Zadar’ın tarih ve modernizmi buluşturan sokaklarında gün de gece de noktalanıyor.

Tekne, Pasman Adası’na bağlı olan Ugljan Adası’na kısa bir seyirle ulaşıp Preko Limanı’nda demirliyor. Tkon’un dar yollarından yokuş aşağı dönen tekerler, turun ardından konukları tekneye götürüyor. Akşamüstü adeta cennetten bir köşe olan Zlarin’e varılıyor.

Yeni liman Sibenik’te neler yok ki! Ekip, gotik ve Rönesans dönemi etkilerini buluşturan St James Katedrali ve şehrin her yerinden görülen St Nicholas Kalesi’nin yer aldığı Sibenik sokaklarına karışıyor... Tekne pruvasını bu kez de Skradin’e çeviriyor. Demir suya kavuştuğunda konuklar da bisikletlerine atlayıp Krka Ulusal Parkı’nın yolunu tutuyor. Perşembe günü şelalelerin çağladığı park boyunca tahta köprülerden geçilip küçük müzeler gezilerek geçiyor.

Ertesi sabah erkenden Rogoznica’ya seyredip bisiklet üstündeki son güne başlanıyor. Konukları UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Trogir Şehri’ne doğru uzun bir tırmanış bekliyor. Bu etabın ardından kuzey rotası da Split’teki son geceyle konuklarını uğurluyor.

Etiketler :
 
           
 
SİTEDE ARA
               
Naviga Yayınları
 
 
 
HAVA DURUMU
İSTANBUL   MUĞLA   GÖCEK
İZMIR WEATHER   MARMARIS WEATHER   ANTALYA
 
FIRTINA TAKVİMİ

03 Ekim Kuş Geçimi

04 Ekim Koç Katımı

14 Ekim Meryem Ana

18 Ekim Kırlangıç

21 Ekim Bağ Bozumu     

27 Ekim Balık (3 gün)

TAKVİM
31
EKİM
BAU Trofesi 4. Ayak
Yer:İstanbul Boğazı
Tarih:31 Ekim
 
 
NAVİGA ÜYELİK
okuyucu@navigamagazin.com Adres: Kalamış Fener Cad. İskele Sok. (Gamze Sok.) No: 2 Kalamış 34025 Kadıköy-İ
NAVİGA E-BÜLTEN
 
Tasarım & Kodlama: Tekklik Bulut ve Internet Hizmetleri