Popüler Konular : Derinlerdeki evim... | ARALIK 2020... |
Bundan böyle düşünerek atın adımlarınızı
Naviga
18.06.2020
A | a
Bundan böyle düşünerek atın adımlarınızı

Bota binerken her zaman yanınızda su geçirmeyen, batmayan telsiz, çamçak ya da su pompasıServis botundan tekneye geçerken denize düşmek akla gelmez, başa gelir. Düşmesek bile en azından bacaklarımız rock’n roll yapar gibi titrer ya da bir dansçı esnekliğinde açılıp bizi komik durumlara düşürür. Problemin kaynağı servis botunun oynak yapısıdır.

YAZI: MURAT YAHYAOĞLU FOTOĞRAFLAR: NAVİGA ARŞİVİ
 

Önce güvenlik!

Servis botuna binerken size şaka gibi gelecek ama önce can yeleğinizi takın, su geçirmeyen ve batmayan telsiziniz varsa yanınıza alın, küreklerinizi bota almayı sakın unutmayın, motor kullanıyorsanız elektrik anahtar bilekliğini bileğinize mutlaka takın. Yanınızda hep yedek yakıt bulunsun. Yedek yakıtı metal kaplarda muhafaza edin. Her yıl dünyada tedbir almadıkları için birçok insan bor kaynaklı hayatını kaybediyor. Birkaç yıl önce yarış öncesi Fenerbahçe açıklarında bilekliği ve can yeleği olmadığı için bir yarış görevlisi hayatını kaybetmiş, tüm camiayı derin üzüntüye boğmuştu. Ayrıca şişme bot için pompa ve botun içine dolabilecek muhtemel deniz suyu için çamçak ya da su pompası da bulundurmalısınız.

Botunuz ne kadar dengeli olursa olsun siz ya da eşyalarınız bota adım atar atmaz tüm denge noktaları değişeceğinden ayağınızın altından kaymaya başlayabilir.Elektrik anahtar bilekliğinizi bileğinize takmayı ihmal etmeyin 

Tekneye çıkış

Tekneye bordadan yaklaşmalısınız, en iyi pozisyon çarmıh bağlantı hizasından ya da kıç omuzluklardır. Tekneye yaklaştığınızda da puntel ya da vardavela tellerinden, küpeştedeki aralıkların arasından tutunmamalı, çarmıh tellerinden ya da teknenizin yapısı uygunsa (kıç ıstralyanın tekneye iki noktadan bağlandığı yapılarda) kıç ıstralyanın size yakın bağlantısından tutunmalısınız. Eğer teknenizin vasatında vardavela geçidi varsa buralardaki vardavela dikmelerine de tutunabilirsiniz.

Bazı teknelerde kıç ayna kapak şeklinde olup açılabiliyor. Bu durumlarda da eğer deniz yüzeyi çırpıntısız ise bu kapak açılarak tekne üzerine çıkma imkanı bulabilirsiniz. 

Neden kıçtan çıkmayalım?

Zira tek başınıza iseniz botla yaklaştığınız teknenin kıçında uzanıp tutabileceğiniz bir tutamak genelde olmaz. Ayrıca olsa bile adımınızı attığınızda bota bastığınız ayağınızın açısı sizi tekneden uzaklaştırabilir. Halbuki bordadan güverteye çıkmaya çalıştığınızda daha dik bir açıyla bota basacağınız için bot tekneden fazla uzaklaşma eğiliminde olmayacaktır.


Teknenizin kıç platformu yanaşmaya uygunsa ve fazla yoksa burayı kullanabilirsiniz
 

Botunuzu bordaya yanaştırdığınızda sabitlemek için botunuzun tekneden uzak tarafındaki tutamaklarını tekneye bağlayarak sabitleyin. Böylece botun tekneye yakın tüplerine basıp tekneye çıkacağınız zaman bastığınız tüp suya biraz gömülebilecek, daha fazla denge sağlarken tekneden uzaklaşma eğilimi de göstermeyecektir.


Bu şekilde bağlanmış usturmaçayı basamak olarak kullanabilirsinizEğer servis kayığı kullanıyorsanız başından ve tekneye yakın kısmından (şişme botta uzak kısmından yapıyoruz) bağlayın. Böylece küpeştesine bastığınızda suya gömülmemesi için bağladığınız halatlar destek olacaktır.


Basamak şeklindeki usturmaça


Tekneye çıkmadan önce etrafınızı davetsiz dalgalara karşı kontrol edin. Daha sonra da botunuzun tüpüne (ya da küpeştesine) basarak tekneye çıkmaya çalışın. Eğer bordanız size göre çok yüksekte kalıyorsa, jimnastik numaralarına girmeden önce birkaç önerimiz olacak. Basamak işlevli üretilmiş usturmaçalardan edinebilir, kendi usturmaçanızı basamak gibi teknenize bağlayabilir ya da elinizdeki halatlarınızdan kendinize bir şeytan merdiveni üretebilirsiniz. Böylece akrobasi hareketlerine gerek duymadan, bacaklarınız ayrılma ve sizde denize düşme riskine girmeden teknenize rahatlıkla çıkabilirsiniz.

www.kayrayelken.com

Etiketler :
 
           
 
SİTEDE ARA
               
Naviga Yayınları
 
 
 
HAVA DURUMU
İSTANBUL   MUĞLA   GÖCEK
İZMIR WEATHER   MARMARIS WEATHER   ANTALYA
 
FIRTINA TAKVİMİ
4 Aralık
10 Aralık
15 Aralık
20 Aralık
21 Aralık
Fırtına (2 gün)
Karakış Fırtınası
Fırtına (3 gün)
Fırtına
Gün Dönümü Fırtınası
TAKVİM
5
ARALIK
Sahil Güvenlik Komutanlığı Yarışı, İstanbul Yelken Kulübü
Yer:
Tarih:
6
ARALIK
Sportsboat Kış Trofesi 3. Ayak KYK Kupası
Yer:
Tarih:
 
 
NAVİGA ÜYELİK
okuyucu@navigamagazin.com Adres: Kalamış Fener Cad. İskele Sok. (Gamze Sok.) No: 2 Kalamış 34025 Kadıköy-İ
NAVİGA E-BÜLTEN
 
Tasarım & Kodlama: Tekklik Bulut ve Internet Hizmetleri