Popüler Konular : Mayıs 2021 navigasyo... |
Yakıt sisteminin önemli kontrol noktaları
Naviga
1.07.2020
A | a
Yakıt sisteminin önemli kontrol noktaları

Yakıt sızıntıları her teknede tehlike habercisidir; özellikle de sintinenin kapalı, ulaşılamaz bölümleri varsa. Yakıt sızıntısına karşı sistemin başlıca bölümlerini sık sık kontrol etmelisiniz.


 

Yakıt deposu: Sızıntı, çatlak ya da montaj yerlerinde sorun olup olmadığını dikkatlice kontrol edin. Yıllar içinde titreşim, dalga darbesi ve ihmal sonucu ciddi yıpranmalar oluşabilir ve siz sintineye yakıt sızmadıkça bunu fark edemeyebilirsiniz. Bütün montaj noktaları kırılmış ya da çatlamış, yakıtın ağırlığı ve bağlantı hortumları sayesinde sabit kalmayı başaran yakıt tankı hiç de az görülen bir durum değildir. Yakıt deponuzda kırık, korozyon ya da çatlak fark ederseniz değiştirin. Teknenizde yangın çıkma riskini düşündüğünüzde yakıt deposunun maliyeti o kadar da yüksek gelmeyecektir.

Değiştirirken deponun doğrudan teknenin tabanına oturmadığından emin olun. Altına lastik takozlar koyarak zeminden ayrılmasını sağlayın. Güverte altında deposu olan teknelerin çoğunda anti sifon valfi kullanılır. Bunlar motor çıkış bağlantısının orada tankın üstünde yer alır, diğer tarafından da hortum nipeli ile yakıt hattına bağlıdır. Anti-sifon valfinin görevi eğer yakıt hattında bir sorun olursa yakıt akışının devamını sağlamaktır.

 

Filtre: Yakıt filtrelerinin sızıntıya karşı kontrolü çok önemlidir. Bağlantı parçaları gevşemiş olabilir. Su ayırıcı filtre, bağlantılar fazla sıkıldığında muhafazasındaki çatlaklardan kaçak yapabilir. Yanlış ölçüde bağlantı elemanı kullanmamaya dikkat edin.

Primer pompa: Birçok dıştan takma motorda kullanılan bu parça zamanla aşınmaya, eskidikçe çatlamaya çok müsaittir. Ayrıca içinde bozulabilecek bir çek valf barındırır. Eğer formunu kaybettiğinden şüpheleniyorsanız değiştirin. Primer pompa da filtre gibi belli ölçüde olması gereken bir parçadır. O nedenle doğru boyutta olan pompayı ve bağlantı parçasını aldığınızdan emin olun.


Hortum kelepçesi: Eskileri yıpranmışsa, gevşemişse ya da korozyon belirtileri gösteriyorsa değiştirin. Ancak ucuz malzeme kullanmamaya özen gösterin. Çok çabuk paslanır ve kırılır. Hortum kelepçesi masrafı motor arızasının bedelinden daha az olacaktır. Yanlış ölçüde hortum kelepçesi sızıntıya, motor arızasına ya da performans düşüklüğüne sebep olabilir, dikkat!

 

Yakıt hattı: Yakıt hattını depodan filtrelere, ardından da havalandırmadan motora kadar kontrol edin. Kırılma, çatlak, delik olmamalı, eskimişse değiştirilmeli. Eski yakıt hortumlarının içlerindeki yıpranma, tıkanıklığa, yakıt akışının bozulmasına ve sonuçta motor arızasına yol açar. Yeni model hortumların içleri bunu engellemek için daha kuvvetli hale getirilmiştir. Ancak bu yeni model hortumlar daha sert olduğu için montaj sırasında biraz zorlanabilirsiniz. Elbette eskilere nazaran fiyatları da yüksektir.


Etiketler :
 
           
 
SİTEDE ARA
               
Naviga Yayınları
 
 
 
HAVA DURUMU
İSTANBUL   MUĞLA   GÖCEK
İZMIR WEATHER   MARMARIS WEATHER   ANTALYA
 
FIRTINA TAKVİMİ
Hamsi Fırtınası 1 Şubat-4 Şubat (3 Gün)
Fırtına 4 Şubat-7 Şubat (3 Gün)
Fırtına 10 Şubat-13 Şubat (3 Gün)
Fırtına 13 Şubat-14 Şubat (1 Gün)
1. Cemrenin Düşmesi (Havaya) 20 Şubat-21 Şubat (1 Gün)
Fırtına 23 Şubat-25 Şubat (2 Gün)
2. Cemrenin Düşmesi (Suya) 27 Şubat-28 Şubat (1 Gün)
 
TAKVİM
 
 
NAVİGA ÜYELİK
okuyucu@navigamagazin.com Adres: Kalamış Fener Cad. İskele Sok. (Gamze Sok.) No: 2 Kalamış 34025 Kadıköy-İ
NAVİGA E-BÜLTEN
 
Tasarım & Kodlama: Tekklik Bulut ve Internet Hizmetleri