Popüler Konular : Mayıs 2021 navigasyo... |
Kolları sıvayın doğru kuzineye!
Naviga
6.07.2020
A | a
Kolları sıvayın doğru kuzineye!

Sizi anlıyoruz; teknede yemek yapmak, zeminin hareketliliği, yerin dar olması sebebiyle tedirgin edici olabilir. Ancak kuralına uygun davranıldığında bu işin ne kadar zevkli olabileceği konusunda da sizi temin ediyoruz.

YAZI: ŞULE KAYA

 

Teknede yemek yapmak çoğu kişiyi tedirgin eder. Hele bir de tekneyle uzun seyirler yapmaya alışkın değilseniz, o küçücük mutfakta bir şeyler pişirmeye çalışmak son derece sevimsiz gelebilir. Aslında -yılda bir hafta tekne kiralayıp çıkanlar gibi- bu konuda yeterince deneyimi bulunmayanlar, teknede mutfağa girme konusunda tedirginlik hissetmekte son derece haklı olabilirler. Seyir halindeyken her an bir dalgayla hoplayıp zıplama, dengenizi kaybetme olasılığı vardır. Kendinizi kurtardığınızda hazırladığınız her şeyi yere saçılmış halde bulabilirsiniz. Malzemenin eksik olma riski de ayrı bir sıkıntı yaratabilir insanda. Düşünün ki tam beş çayı için şahane bir kek karışımı hazırlamışken kabartma tozunu unuttuğunuzu fark ediyorsunuz. Üstelik bir koşu gidip alabileceğiniz bir dükkan da olmayacağı için buyrun çaresizliğe...


Kitap www.bloomsbury.com adresinden satın alınabilir

 

Biz sizi, The Boat Cookbook: Real Food for Hungry Sailors (Tekne Yemek Kitabı: Aç Denizciler İçin Gerçek Yemek) kitabının yazarı Fiona Sims’le birlikte tüm bu korkuları bir kenara bırakmaya çağırıyoruz.

Küçük yaşlardan itibaren başladığı yelkenciliğinin bir kısmını tekne mutfaklarında geçiren, aynı zamanda The Times, The Guardian, The Telegraph gibi İngiltere’nin önemli gazetelerinde şarap ve yemek yazarlığı yapan Fiona Sims, teknede güzel yemek yapmanın en önemli sırrının bu işi gözümüzde büyütmemek olduğunu söylüyor. O halde sözü Fiona Sims’e verelim.


Fiona Sims

 

Teknede yemek pişirme merakınız ve yelken sevginiz nasıl başladı?

Londra’nın güneyinde büyüdüm ve sekiz yaşından beri yelken yapıyorum. Paskalya tatilinden yazın sonuna kadar ailem, iki kardeşimle birlikte bizi her hafta sonu İngiltere’nin güney kıyısındaki Hythe kasabasına götürürdü. Burada daha sonra laser olarak anılacak Mirror tipi tekneyle yelken yapardık. Yanımıza da piknik sepeti alırdık.

Teknede yemek pişirmeye ise 20’li yaşlarımın başında, babam kendi teknemizi aldığında başladım. 23 feet’lik Virgo Voyager model bir tekneydi ve minicik bir mutfağı vardı. Ardından babam 29 feet’lik Westerly Konsort model bir yelkenli aldı ve Wight Adası’ndaki Yarmouth Limanı’na bağladı. Ben de yemek yapmaya onda devam ettim. Aslında yemek yapma işi çok daha eskiye dayanıyor. 10 yaşımdayken özellikle hafta sonları akşam yemeklerini ben hazırlardım. Büyüdüğümde şarap ve yemek yazarlığı yapmaya başladım. Şimdilerde de kendi küçük catering işimi yapıyorum. Etkinlikler ve davetler için evimin mutfağında yemek hazırlıyorum.

Bu kitabı yazmaya nasıl karar verdiniz?

Babamın tekneyle her denize açıldığında standart bir yemeği vardı: Köri sosu eklediği konserve kıyma! Hep bunu yerdik. Aslında en büyük itici güç bu oldu diyebilirim. Ayrıca bildiğiniz gibi denizde yemek hazırlamak, bu konuda deneyimli olmayanlar için oldukça ürkütücü bir iş olabiliyor. Ve bu yüzden seyirde kötü yemekler yenmek zorunda kalınabiliyor. Ben de denizcilerin seyirdeyken hızlı ve kolay yapabilecekleri lezzetli yemekler pişirip yiyebilmesini istedim. Kitabım özellikle benim gibi hafta sonlarını denizde geçirenler ve küçük mutfağı olanlar için çok uygun. Ancak bazıları uzun seyirlerde de kolaylıkla uygulanabilecek türden.

 

Teknede yemek yapmanın zor  yanları neler?

Bana göre en zor yanı bir malzemeyi almayı unuttuğunuzda yanı başınızda bir marketin bulunmaması. Dolayısıyla hazırlıklı olmalı ve hiçbir şeyi atlamamalısınız. Bu aynı zamanda yerin darlığından ötürü sadece ihtiyacınız olanları almanız anlamına da geliyor. Yani teknede yer çok önemli olduğundan nokta atışı yapmalısınız. Bir zorluk da seyir esnasında yemek yapabilmek için biraz dans etmeyi öğrenmeniz gerekiyor. Yani teknenin hareketine uygun hareket edebilmelisiniz. Zira ani bir dalgada hazırladığınız her şeyi kaybetme y riskiniz var.

 

Pekiyi ya keyifli yanları...

Teknede her zaman açızdır. Dolayısıyla herhangi bir yemekten bile alacağımız tat dahi en üst noktaya ulaşır. Uzun ve yorucu bir seyrin ardından sunacağınız en sıradan yemek bile ekibe çok lezzetli gelir ve büyük övgüler alır. İşimizi kolaylaştıran bu durum bence keyif de katıyor.

 

Ne tavsiye edersiniz?

En önemli tavsiyem seyir esnasında değil tekneyi demirlediğinizde yemeği hazırlamak. Zira açık denizde dalgaların üzerinde zıplarken mutfakta bir şeylerle uğraşmak hiç de iyi bir fikir değil. Eğer keyif amaçlı yelken yapıyorsanız bir yere bağlanmayı bekleyin. Eğer önünüzde zor bir geçiş varsa sandviç ya da daha önceden hazırladığınız ve termosun içine koyacağınız çorbayla karnınızı doyurabilirsiniz. Ya da evde hazırladığınız kek ve çöreklerle idare edebilirsiniz.

 

Alışveriş konusunda ne tavsiye edersiniz?

Kesinlikle yakınlarındaki en uygun fiyatlı marketlerden alışveriş yapsınlar ve abartmasınlar.

Size göre teknede yemek hazırlarken yapılan en büyük hatalar neler?

Açık söylemek gerekirse teknede iyi yemek yapmanın en önemli sırrı bu işi çok da ciddiye almamak. En az çabayı harcayarak lezzeti yakalamaya çalışmalısınız. Dolayısıyla bol yıldızlı bir restoran kalitesinde hazırlamayı amaçlamayın. Yapılan hatalardan biri de tekneye uygun ekipman seçilmemesi. Bildiğiniz gibi teknede yer çok dar. Dolayısıyla buna uygun olarak küçük ekipman seçilmeli. Tencere ve tavalar kolaylıkla saklanabilir türden olmalı. Bugün piyasada, teknede kullanılabilecek şekilde üretilmiş çeşit çeşit mutfak malzemesi bulunuyor. Burada hemen bir ipucu vereyim. Tekneye aldığınız tencerenin büyüklüğünü belirlerken ölçütünüz ocağınızın en büyük gözü olabilir. Tencere ve tavaların gözden çok büyük olacak şekilde seçilmemesi gerekiyor.


 

Naviga okurları için birkaç ipucu daha verebilir misiniz?

Teknedeki tüm malzemelerin kayıtlarının bulunduğu bir ana liste tutun. Her malzeme tükendiğinde üzerini çizin ki bir sonraki alışveriş sırasında bu malzemeyi almayı unutmayın.

Alışveriş yapamama ya da karaya bağlanamama ihtimaline karşılık dolabınızda her zaman bir yemeklik malzeme bulundurun ki aç kalmayın. Eğer denizin ortasında yemek hazırlarken bir malzemenin eksik olduğunu fark ederseniz cesur olun ve onun yerine ne kullanılabilir bakın. Denemekten korkmayın. İyi bir bıçak takımı alın, her zaman keskin olmasına dikkat edin ve güvenli şekilde saklayın. İyi bir bıçak takımı hayatınızı kolaylaştırır unutmayın. Zorda kaldığınız zamanlarda kullanmak üzere her zaman kurutulmuş yiyecekleri dolabınızda bulundurun.

Mutfak malzemeleriniz arasında mutlaka yapışmayan tavalardan bulundurun. Öyle pahalı olanları almanıza gerek yok, hatta özellikle uygun fiyatlı olanları tercih edin. Kolaylıkla temizleyebilir ve yüzeyi çizildiğinde fazla düşünmeden atabilirsiniz.

Düdüklü tencere kullanmaktan korkmayın. Teknede en hızlı şekilde lezzetli yemek yapmanın yolu düdüklü tencereler. Düşünsenize pişmesi en uzun süren yiyeceğin hazırlanması bile sadece 20 dakika.

 

Türk denizcilere uygun bir yemek tarifiniz var mı?

Balığın bu kadar bol bulunduğu bir ülkede herhangi bir balığın güvecini yapabilirsiniz. Ayrıca kuzu etinden burgerler de yanında sizin meşhur cacığınızla çok uygun olabilir. Tabii bir de köfteniz var ki bence seyirlerde tüketilebilecek çok lezzetli bir yemek.


 

Birkaç tavsiye daha

* Denizdeyken her zaman aklımızda yemek olduğunu fark ettiniz mi? Ya şöyle güzel bir sandviç, bisküvi ya da cips. Yelken basarken, tramola atarken ya da bir yere bağlanırken. Dolayısıyla teknenizin mutfağında mutlaka atıştırmalık bir şeyler bulundurmaya dikkat edin. Eğer sağlıklı bir şeyler olmasını istiyorsanız meyve, doğranmış sebze ya da çerez tercih edebilirsiniz. Bu yiyecekler size enerji de verir.

* Kabataslak da olsa bir yemek planı hazırlayın. Yani bir haftalık seyrinizde kaç akşam teknede yiyecekseniz ona göre bir yemek listesi yapın. Hatta buna öğlen yenilecek yemekleri ve atıştırmalıkları da ekleyin. Böyle bir liste hazırlamanın ne gibi faydaları var? Öncelikle bu liste elinizdeyken alışverişe çıkarsanız ne almanız gerektiğini bilir, bir malzemeyi atlama riskini en aza indirmiş olursunuz. Ayrıca sağlıklı bir görev dağılımı da yapabilirsiniz. Bir de ne yiyeceğinizi önceden bilmek tatilinizi daha konforlu kılar.

* Eğer özel olarak sevdiğiniz baharat ya da soslar varsa mutlaka alışveriş listenize ekleyin. Yoksa gittiğiniz yerlerde bulmanız oldukça zor olabilir. Favori baharat ve soslarınız sayesinde en basit yemeği daha da lezzetli hale getirebilirsiniz.

* Az önce de bahsettiğimiz gibi teknede ferahfeza bir mutfak olmayacağından aldığınız malzemeleri küçücük köşelerde dahi depolanabilecek şekilde seçmeniz çok önemli. Ayrıca buzdolabı oldukça küçük olduğundan yanınızda bir buzluk ve buz almayı ihmal etmeyin. İçeceklerinizi çabuk bozulmayacak olanlardan seçin. Tükettikçe yerine yenisini koymayı ihmal etmeyin. Yoksa bir anda güneşin altında ısınmış içeceklerle karşı karşıya bulabilirsiniz kendinizi.

* Menünüzde hızlıca bozulabilecek yiyeceklere öncelik verin. Teneke kutu ya da ambalaj içindekileri seyrinizin son günlerine saklayın.


Etiketler :
 
           
 
SİTEDE ARA
               
Naviga Yayınları
 
 
 
HAVA DURUMU
İSTANBUL   MUĞLA   GÖCEK
İZMIR WEATHER   MARMARIS WEATHER   ANTALYA
 
FIRTINA TAKVİMİ
Hamsi Fırtınası 1 Şubat-4 Şubat (3 Gün)
Fırtına 4 Şubat-7 Şubat (3 Gün)
Fırtına 10 Şubat-13 Şubat (3 Gün)
Fırtına 13 Şubat-14 Şubat (1 Gün)
1. Cemrenin Düşmesi (Havaya) 20 Şubat-21 Şubat (1 Gün)
Fırtına 23 Şubat-25 Şubat (2 Gün)
2. Cemrenin Düşmesi (Suya) 27 Şubat-28 Şubat (1 Gün)
 
TAKVİM
 
 
NAVİGA ÜYELİK
okuyucu@navigamagazin.com Adres: Kalamış Fener Cad. İskele Sok. (Gamze Sok.) No: 2 Kalamış 34025 Kadıköy-İ
NAVİGA E-BÜLTEN
 
Tasarım & Kodlama: Tekklik Bulut ve Internet Hizmetleri