Popüler Konular : Güvenilir ve deneyim... | Ocak 2021 Navigasyon... | İlahi adadan dalış-t... |
Kürekli hayat
Naviga
6.07.2020
A | a
Kürekli hayat

Su sporlarının belki de en kolay başlanabilen, ekipmanı nispeten hafif ve taşınabilir olanı diyebiliriz kürek için. Açık tip bir kano ya da kapalı tip bir kayakla denize açılacaklara birkaç tavsiyemiz var.

Kayak mı? Kano mu?

Kanonun çoğunlukla daha genel bir tanım olarak kayağı da içine alacak şekilde kullanıldığını duyabilirsiniz. Aslında ister spor amaçlı ister balıkçılık ya da gezmek için kullanılsın her ikisi de hafif, kürekle yön verilen tekneler. İkisi arasındaki ayırım kabaca birinin açık, diğerinin kapalı güverteli oluşudur. Ancak daha sert havalar ve yarışlarda tercih edilen kapalı güverteli kanolar da vardır.

Kanolar daha pratik, farklı kullanımlara uygundur onların manevrası da kolaydır. Kayaklar daha az kişi kapasiteli, daha hızlı, kullanımı biraz daha deneyim gerektiren araçlardır.

Kanonun açık güvertesi, içinde hareket etmeyi kolaylaştırırken, kayak kapalı güvertesiyle daha fazla koruma sağlar. Kapak işlevi gören serpinti eteği ile kayağın içine su girmesini engelleyebilirsiniz. Kayak devrilse bile bu etek sayesinde içine su dolmaz.

Kanoyu ya oturarak ya da dizlerinizin üzerinde kullanabilirsiniz. Otururken dizleriniz hafif kıvrık pozisyondadır. Kayakta ise teknenin tabanında oturursunuz ve dizleriniz dümdüz baş tarafa doğru uzanır.

Kanocular genelde tek uçlu (palalı) kürek, kayakçılar genelde çift uçlu kürek kullanır. Çünkü kayakçılar kanoya oranla daha suya yakın pozisyonda oturur ve bu durumdayken tek uçlu kürek pek verimli değildir. Çift uçlu küreği kullanmayı öğrenmek daha kolaydır bunun yanında tek uçlu kürek daha az enerji harcatır ve suda daha az zikzak yapmanızı sağlar.

 

Malzemeler

Kürek, kano ya da kayak seçimi kullanım amacına ve kişinin fiziksel özelliklerine göre oldukça değişkenlik gösterir. Bu seçimi yapmadan farklı modelleri deneyip, mümkünse kiralayıp denize çıkarak kendinize en uygununu seçmeye özen gösterin.

Bunlar dışında ilk malzemeniz can yeleği olmalı. Her mevsim ve deniz koşulunda giyilmesi tavsiye edilen can yeleği bedeninize uygun olmalı. Rahat edeceğiniz ancak üstünüzden çıkmayacak şekilde ayarlanmalı. Yeleğin ceplerinde düdük, çakı, fişek, el pusulası; sırt bölümünde cep olanlarda su torbası taşınabilir.

Kayakçılar için serpinti eteği de kayağa oturmadan ve can yeleğinden önce giyilmesi gereken bir ekipman. Naylon, nefes alan kumaş ya da neopren çeşitleri olan serpinti eteğinin ucundaki güvenlik ipi, acil çıkış için her zaman açıkta olmalı, eteğin altına sıkışmamalı.

Denizden kayağa yalnız binmek zorunda kaldığınızda kullanabileceğiniz yararlı bir ekipman da kürek yüzdürücüsüdür.

Kokpite dolan suyu çıkarmak için tahliye pompası-çamçak, bir sebeple kayak ya da kanonun çekilmesi gerekirse kullanılacak kurtarma halatı da önemlidir.

Yanınıza alınacaklar listesi yapacağınız seyrin uzunluğuna göre değişir ancak temelde ihtiyacınız olanlar; neopren ayakkabı (gittiğiniz yerde karaya çıkmak isterseniz ayaklarınızı koruyacak ancak suya düşerseniz ağırlık yapmayacak), ıslandığında çabuk kuruyacak tipte kıyafet, şapka, gözlük (kordonla), su geçirmez torba-çanta (elektronik eşyalarınız, rüzgârlık gibi kuru kalmasını isteyeceğiniz kıyafetlerin güvende kalması için), bir şişe su.


 

Kanoya binerken

Kanoya kıyıdan biniyorsanız ve ayağınızın ıslanmasından rahatsız olmazsanız tekneyi ilerletip sığ suda binebilirsiniz. İki kişi kanoya binecekseniz deneyimli olanın yön verebilmek için kıçta oturması önerilir. Yanınızda biri varsa bu sırada kanoyu tutarsa dengesi bozulmaz.


 

Kanoya önce baş tarafta oturacak kişi ağırlığını dengeleyerek binmeli, diğeri bu sırada kanoyu dengede tutmalı. O yerleştikten sonra kıçta oturacak kişi bir ayağıyla kanonun ortasına basmalı, elleriyle kanonun iki yanı tutarken diğer ayağıyla kanoyu denize doğru itmeli. Bu itme hareketini küreği kullanarak da yapabilirsiniz. Eğer bir iskeleden biniyorsanız, aynı hareketleri kano iskeleye paralelken yapın.

Kürek çekerken vücudunuzu hep merkezde tutarak kanonun dengede kalmasını sağlayın. Bir elinizle küreğin topuzundan diğeriyle daha aşağıdan tutun. İki kişiyseniz biriniz sancak, diğeriniz iskele taraftan kürek çekin, yorulunca değiştirin. Küreklerin suya aynı oranda (daha çok ya da az değil) girmesine çalışın. Çekişinizi tamamlayın, yarım bırakmayın. Küreğin topuzu göğsünüze değil yüzünüze yakın olmalıdır. Küreğin palası kanoya yakın olursa bir yana eğilmeniz gerekmez ve dengeniz bozulmaz.

Kanodan inerken

Yüzünüz karaya bakacak şekilde baş taraftan yanaşın. Küreğinizle derinliği ölçerek yaklaşın. İki kürek varsa, her ikisi de ters taraftan suda olmalı. Yavaşlamak için terse kürek çekebilirsiniz. Yanaşırken küreğinizle hızınızı ayarlarsanız kanonun karaya hızla oturmasına ve zarar görmesine engel olursunuz.

Binerken yaptığınız hareketleri tersten uygulayın. İlk inen kanonun dengede olmasını sağlayarak diğerine yardım etmeli. Eğer bir iskeleye yanaşıyorsanız, inmeden önce kanoyu bağlayarak iskeleden uzaklaşmasına engel olursunuz.

 

Ders almak isteyenler için:

Turizm şirketleri

www.bougainville-turkiye.com

www.webtura.co.uk

www.alternatifoutdoor.com

www.seyirbutik.com

 

Kulüpler

www.kanoakademisi.org/

www.bodeka.org/

www.tuzladenizyildizi.tr.gg/

 

Belediyeler

www.izmir.bel.tr/SporVeYazOkullari/65/95/tr

www.karsiyaka.bel.tr/tr/faaliyetlerimiz

 

Özel ders

www.kanoist.com

Etiketler :
 
           
 
SİTEDE ARA
               
Naviga Yayınları
 
 
 
HAVA DURUMU
İSTANBUL   MUĞLA   GÖCEK
İZMIR WEATHER   MARMARIS WEATHER   ANTALYA
 
FIRTINA TAKVİMİ

2 Ocak Fırtına (3 gün)
8 Ocak Zemheri Fırtınasının başlaması
12 Ocak Fırtına (2 gün)
14 Ocak Karancalos Fırtınası
17 Ocak Fırtına (2 gün)
23 Ocak Fırtına
25 Ocak Kış Şiddeti Fırtınası
28 Ocak Ayandon Fırtınası (2 gün)
30 Ocak Zemherinin Sonu
31 Ocak Balık Fırtınası

TAKVİM
 
 
NAVİGA ÜYELİK
okuyucu@navigamagazin.com Adres: Kalamış Fener Cad. İskele Sok. (Gamze Sok.) No: 2 Kalamış 34025 Kadıköy-İ
NAVİGA E-BÜLTEN
 
Tasarım & Kodlama: Tekklik Bulut ve Internet Hizmetleri