Popüler Konular : Güvenilir ve deneyim... | Ocak 2021 Navigasyon... | İlahi adadan dalış-t... |
Yanımızda neler olmalı?
Naviga
4.08.2020
A | a
Yanımızda neler olmalı?

Teknelerde zorunlu olarak bulundurmamız gereken ekipman listesi kulaktan dolma bilgilerle dost sohbetlerinde sürekli bir tartışma konusu olur. Bazı kalemler hep muallakta kalır; zorunlu mu, değil mi?

YAZI VE FOTOĞRAFLAR: MURAT YAHYAOĞLU (KAYRA YELKEN)


 

İyi eğitim ve denizcilik kültürü almış her denizcinin denizcilik sorumluluk ve farkındalığı dahilinde zorunlu kılınan ekipmanları sadece zorunlu oldukları için değil gerekli oldukları için teknelerinde bulundurucaklarını biliyoruz. İyi denizciler hatta bu ekipmanla yetinmeyip daha fazlasını da bulundurmakta ve gerekliliklerini bilmektedir.Bazı ekipmanı hiç görmemiş ya da duymamış olabiliriz. Ancak bilip de yapmamak, edinmemek çok daha ağır bir sorumluluktur unutmayın. Tüm bu ekipman sizin ve seyir bölgenizdeki diğer insanların mal ve can güvenliğini korumak amaçlıdır.

Yan sayfada vereceğimiz liste özel tekneler için resmî makamlarca yıllar önce belirlenmiş minimum zorunlu ekipman listesidir ve hali hazırda başka bir liste de mevcut değil. Bazılarınız bu listelere maddelerce yeni ekipman eklemek isteyebilir ancak her denizcinin kendi tedbirlerini alması kendi sorumluluğudur.

Bu liste profesyonel gemicilerce idare edilen, günübirlik tur tekneleri, mavi yolculuk guletleri ya da şehir içi, şehirlerarası ulaşım amaçlı tekneleri-gemileri kapsamamaktadır. Charter firması tekneleri de biraz muallakta kalmakla beraber kullanım şekilleri özel amaca girmesi nedeniyle cansalı, ilkyardım çantası ve diğer birkaç ekipman haricinde özel amaçlı tekne olarak değerlendirilmektedir.

Tabloda da göreceğiniz üzere ulusal karasularımız içerisinde bulundurulması zorunlu ekipmanın dışında uluslararası sularda zorunlu tutulan başka ekipman  da var. Seyir bölgenize göre donatacağınız teknenizde uluslararası sulara çıkmasanız da bu ekipmanı bulundurmak sizin yararınıza olacaktır.

 

Özel teknelerde seyirde bulundurulması gereken Asgari Emniyet Teçhizatı Ve Sair Teçhizat İle Özel Teknelerde Ve Kullanan Kişilerde Aranacak Belgeleri yanda sizler için listeledik.

Tabloda 29. maddede belirtildiği gibi; teknelerde denize çöp atmak yasaktır içerikli bir yazı asılması gerekiyor. Yazının içeriği tabloda yer almadığı için onu da burada ayrıntılı olarak yazalım:

UYARI

Gemilerden kaynaklanan kirliliğin

önlenmesine ait uluslararası MARPOL

anlaşması uyarınca Ege Denizi, Marmara

Denizi ve Karadeniz dahil olmak üzere

bütün Akdeniz özel bölgedir.

 

Özel bölge içinde

A) Her türlü plastik ve sentetik madde, sentetik halat, sentetik balık ağı, plastik

çöp torbası ve yanmış plastik maddelerin küllerinin,

B) Kağıt dahil her türlü çöp, paçavra, kumaş, metal, cam ve seramik eşya, şişe, çanak çömlek, fincan, tabak, çuval, kumaş, halı paspas, karton, kâğıt ve ambalaj malzemesinin denize atılması yasaktır.

Ayrıca;

C) Yemek artıklarının en yakın kıyıdan 12 deniz mili uzaklığa kadar olan alanda denize atılması yasaktır.

 

Özel bölge dışında kalan bütün denizlerde

A) Her türlü plastik madde, sentetik halat, sentetik balık ağı, plastik çöp torbası ve yanmış plastik maddelerin küllerinin,

B) En yakın kıyıdan 25 deniz miline kadar olan alanda her türlü çöp, paçavra, metal, cam ve seramik eşya, şişe, çanak çömlek, fincan tabak, çuval, kumaş, halı, paspas, karton, kâğıt ve ambalaj malzemesinin,

C) En yakın kıyıdan 12 deniz mili uzaklığa kadar olan alanda yemek artıklarının, denize atılması yasaktır. Aksine hareket edenler için 2872 sayılı “Çevre Kanunu” uyarınca idarî para cezasına, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu uyarınca hapis cezasına hükmolunur.

At nalı can simidi


Can simidi

Kampana

Koni

Demir küresi
Radar reflektörü
 
Radar reflektörü
Etiketler :
 

           
 
SİTEDE ARA
               
Naviga Yayınları
 
 
 
HAVA DURUMU
İSTANBUL   MUĞLA   GÖCEK
İZMIR WEATHER   MARMARIS WEATHER   ANTALYA
 
FIRTINA TAKVİMİ

2 Ocak Fırtına (3 gün)
8 Ocak Zemheri Fırtınasının başlaması
12 Ocak Fırtına (2 gün)
14 Ocak Karancalos Fırtınası
17 Ocak Fırtına (2 gün)
23 Ocak Fırtına
25 Ocak Kış Şiddeti Fırtınası
28 Ocak Ayandon Fırtınası (2 gün)
30 Ocak Zemherinin Sonu
31 Ocak Balık Fırtınası

TAKVİM
 
 
NAVİGA ÜYELİK
okuyucu@navigamagazin.com Adres: Kalamış Fener Cad. İskele Sok. (Gamze Sok.) No: 2 Kalamış 34025 Kadıköy-İ
NAVİGA E-BÜLTEN
 
Tasarım & Kodlama: Tekklik Bulut ve Internet Hizmetleri