Popüler Konular : Ayahuasca Yolculuğu’... | Mart 2021 Navigasyon... |
Kovayla kürekle dümen tutmak
Naviga
6.08.2020
A | a
Kovayla kürekle dümen tutmak

Motorlu küçük teknelerde dümen sisteminde bir arıza yaşadığınızda bir takım teknikler kullanarak dümen tutabilir, hedefinize değilse bile güvenli bir yere ulaşabilirsiniz. Ancak bu teknikleri öğrenmek için önceden alıştırma yapmanızı tavsiye ederiz. Eğer dışarıdan gelen kuvvetlere teknenizin ne tepki verdiğine hakim olursanız, dümen arızasında ne yapacağınızı da bilirsiniz. 

İki ya da daha fazla dıştan takma motorunuz varsa, yedeğiniz olduğu için içiniz rahattır. Sancak dönüşte iskele motoru kullanır, sancak motoru boşta bırakır, dönersiniz. Daha sert bir manevra için -tabii düşük hızdayken- dönüş yönündeki motoru geriye alırsınız. Tüm bunları hava ve deniz koşullarının ideal olduğu şartlarda mutlaka deneyin, temelde tüm tekneler benzer şekilde hareket edecek olsa bile tepki süreleri farklı olabilir. Kendi teknenizin tepkilerini öğrenin.

Tek motorlu teknelere gelince onların ‘diğer motor’ alternatifi olmadığından dümen arızası durumunda tekneyi bir yöne çevirmek için çeşitli yöntemler geliştirilmiş. Çok hızlı olmayan bir devirde ekipten (mutlaka can yeleği giymiş) birinin bacağına bağlanmış bir kürek ya da balık kepçesi ile teknenin dönüş yönündeki yanında frenlenmesi bile iş görebilir. Tekne frenlemenin yapıldığı tarafa doğru dönecektir. Aynı yöntem direnç yaratacak bir deniz demiri ya da kovayı suya bıraktığınızda da geçerlidir ve tekneyi bir yöne çevirmenizi sağlar. Genellikle kıç taraftan bırakılan deniz demiri, pruvadan gelen denizlere karşı teknenin hareketlerini kısıtlar. Balıkçılar deniz demirini ‘trolling’ tekniğinde tekneyi yavaşlatmak, akıntıyla teknenin sürüklenmesine engel olmak için kullanırlar. Tüm bu uygulamalarda deniz demiri, kova ya da onların bağlı olduğu halat merkez hattında tutulur. Çünkü bir yöne alınırsa, tekne bir yönden diğerine dönecektir. Bu prensibi dümeni kullanamadığınız durumlarda da bir acil durum çözümüne dönüştürebilirsiniz.

Deniz demirini kıç taraftaki koçboynuzlarından bir sancağa bir iskeleye bağlayarak tekneye yön verebilirsiniz. Hatta paraşüt tipi deniz demirinin boşlama ipi ile içindeki suyu boşatırsanız bir yandan bir yana almak daha kolay olur.

Önemli hatırlatma: Eğer dümeniniz pala, motor ya da tahrik bir yöne kalıp arızalandıysa mutlaka motor ya da palayı o pozisyondan kurtaracak, ortaya alabilecek ekipmanı yanınızda taşıyın.

Eğer kova kullanıyorsanız, halatı bağlamak için metal tutacağına güvenmeyin, daha ne olduğunu anlamadan yerinden çıkabilir. Onun yerine kovanın ağzının birkaç santim altından karşılıklı delikler açın, izbarço ile bağlayın. Kovayı tekneye almak istediğinizde motoru boşa alıp kollara kuvvet halatı çekmeye başlayın.

Tekrar hatırlatalım; bu yöntemi mutlaka başınıza bir iş gelmeden deneyin, nelerin ters gidebileceğini görün. Hazırlığınızı ona göre yapın.

Güvenli seyirler.

 
 
           
 
SİTEDE ARA
               
Naviga Yayınları
 
 
 
HAVA DURUMU
İSTANBUL   MUĞLA   GÖCEK
İZMIR WEATHER   MARMARIS WEATHER   ANTALYA
 
FIRTINA TAKVİMİ
Hamsi Fırtınası 1 Şubat-4 Şubat (3 Gün)
Fırtına 4 Şubat-7 Şubat (3 Gün)
Fırtına 10 Şubat-13 Şubat (3 Gün)
Fırtına 13 Şubat-14 Şubat (1 Gün)
1. Cemrenin Düşmesi (Havaya) 20 Şubat-21 Şubat (1 Gün)
Fırtına 23 Şubat-25 Şubat (2 Gün)
2. Cemrenin Düşmesi (Suya) 27 Şubat-28 Şubat (1 Gün)
 
TAKVİM
 
 
NAVİGA ÜYELİK
okuyucu@navigamagazin.com Adres: Kalamış Fener Cad. İskele Sok. (Gamze Sok.) No: 2 Kalamış 34025 Kadıköy-İ
NAVİGA E-BÜLTEN
 
Tasarım & Kodlama: Tekklik Bulut ve Internet Hizmetleri