Popüler Konular : Tolga Pamir Challeng... | Önce teşhisi doğru k... | Uralp, Barcelona’da ... | Gelen canlar bizimdi... | 'Max'imum İtalyan-Ma... | İtalya’dan gelen şam... |
Yaşam kaynağı
Naviga
6.08.2020
A | a
Yaşam kaynağı


Rahat tekne yaşamı için binlerce lira harcarken su sistemlerine ne kadar dikkat ediyoruz? Teknenin en önemli donanımlarından olan su sistemlerini ve temizliğini masaya yatırıyoruz.

Yazı: Ömer Sile


Teknelerde bulunan su sistemleri başlıca üç grupta toplanır. Bunlar kullanma suyu sistemi, mutfak ve duşların atık sularından oluşan gri su sistemi ve tuvaletlerin atık sularından oluşan siyah su sistemidir.

Kullanma suyu sistemlerinin ana elemanları tanklardır. Teknenin kullanma suyu tankları genellikle karasal kaynaklardan sağlanan sularla doldurulur. Marinalardaki sular daha temiz olmakla beraber, tekne yolculukları sırasında sık sık suyumuz tükendiğinden yanaştığımız iskele veya restoranların kuyularından gelen suları da tanklarımıza doldurmak mecburiyetinde kalabiliyoruz. Bu doldurma işlemi sırasında güverte üzerinde bulunan tank dolum kapaklarını kullanırız. Doldurulan su, hiçbir filtrasyondan geçmeden tanklarımıza gider. Çoğu kez ahşap iskeleler üzerinde bulunan güneşten içi yosun tutmuş şeffaf hortumlardan gelen sular depolara doldurulur. Adı kullanım suyu olsa dahi sağlıksız kaynaklardan sağlanan bu suyla duş alır, dişlerimizi fırçalarız. Dönüşümüzde bir sonraki seyrimize kadar tanklarımızda bekler ve kimbilir daha ne kadar sağlıksız bir hal alır. Kış süresince tanklarda kalan suların ne kadar sağlıklı (!) olduğundan bahsetmeye gerek bile yok.

Pekiyi teknenin her türlü lüksü için ciddi bütçeler ayırabildiğimiz halde doğrudan sağlığımızı ilgilendiren su konusunu acaba ne kadar ciddiye alıyoruz, ne tür önlemler planlıyoruz?


Önlem almak zor değil

Sağlıklı bir kullanım suyu elde etmek için alınabilecek bir dizi basit önlem var. Üstelik bu önemli konu için harcayacağımız bütçe tahmin ettiğimiz kadar büyük değil.

İlk yapılacak iş tanklardaki mevcut suyu tamamen boşaltıp, kapaklarını açarak içlerindeki tortuyu temizlemektir. Ortamı hijyenik hale getirmek için dezenfekte edici ilaçlar kullanılır. Kapak olmaması halinde bir-iki defa kaynağına güvendiğimiz bir suyla yarı yarıya doldurup dezenfektan ile bir süre beklettikten sonra tamamen boşaltmaktır.

Bu işlemi yaptıktan sonra teknemizin tanklarını bir daha filtre edilmemiş suyla doldurmamalıyız. Filtre işlemi seyyar veya sabit filtre sistemleriyle yapılabilir. Marinalarda sıklıkla su alma hortumlarının üzerine monte edilmiş filtreler görürüz. Bu filtreler çoğu kez amaca uygun olmayan şeffaf plastik kaplar içine yerleştirilmiştir. Güneş ışınları bu filtrelerin içinde yosun oluşmasına yol açar. Yani suyu temizleyelim derken tam tersini yapmış oluruz. Eğer seyyar filtreler kullanacaksak mutlaka ya ışık geçirmeyen kapları tercih etmeniz ya da filtre grubunu tam olarak güneş ışınlarından korumamız gerekir.

Sabit filtre sistemi aslında birçok açıdan daha pratiktir. Bunu, teknesinde sabit filtre grubunu monte edecek yeri olan herkese tavsiye ederiz. Sabit filtre grubunun girişine bağlanmak üzere teknenin kıç aynasında veya kokpit içinde uygun bir yere basınç kontrollü harici su girişi bağlantı kutusu monte etmek, birçok açıdan size büyük konfor sağlayacaktır. Marinada iken su hortumunuz pedestaldaki musluğa bağlı kaldığı sürece teknede su kullandığınızda hidrofor devreye girmeyecek ve musluklarınızdan sürekli basınçlı su gelecektir. Bunu sağlamak için filtre grubunun çıkışından gelecek olan hortumun üzerine bir çekvalf monte ederek bu hortumun ucunu teknemizin hidrofor çıkışındaki basınçlı su hattına T bağlantı ile bağlamamız gerekir.
 


Ana filtre


Nasıl dolduracağız?

Su besleme sistemini kurduğumuza göre şimdi de önceden temizlemiş olduğumuz tanklarımızı nasıl dolduracağız sorusunun cevabını verelim.

Bunun için her seferinde güverte üzerindeki kapakları açarak buradan hortumla dolum yapmaya gerek yok. Basit bir çözümle tanklarınızı çok daha pratik bir şekilde hem de filtrenizden geçmiş suyla doldurabilirsiniz. Tankların dolum ağzından tanka giden hortumların üzerine T bağlantı yaptırıp filtreden gelen su hortumunu küçük bir küresel vana ile bu bağlantıyla irtibatlandırarak, küresel vanayı her açtığınızda tankları çok basit ve konforlu bir şekilde doldurabilirsiniz. Tanklar dolduğunda havalandırma deliklerinden su taşınca bu vanayı kapatmamız gerekir.Şema-1’de önceki sayfada tarif edilmiş olan sistem gösteriliyor.Ayrıca isteğe bağlı olarak hidrofor çıkışına 12 volt ile çalışan bir UV filtre sistemi ilave edilerek sistem çok daha güvenli ve steril bir hale getirilebilir. UV filtreler diğer filtrelerden geçebilen tüm bakterileri yok eder.

Tekneye içme suyu taşımak, şişeleri depolamak, boş şişeleri koyacak yer bulmak her zaman problem olur. Arzu ettiğiniz taktirde tankınıza filtre ederek doldurduğunuz ve UV filtreden geçirerek tüm bakterilerden arındırdığınız suyu 8 kademeli içme suyu filtresinden geçirerek lezzetli ve sağlıklı alkali dengesi arzu edilen düzeye getirilmiş içme suyu da elde edebilirsiniz. Bu içme suyu filtre sistemleri 12 ve 24 volt DC akıma uygun olarak imal edilir.

 

Eğer uzun yola çıkıyorsanız

Buraya kadar açıkladığımız tüm sistemler çok mütevazı bütçeler ile teknenize kurulabilir.

Ancak uzun yolculuklara çıkmayı planlıyorsanız, tank kapasiteleriniz sınırlı ise biraz daha fedakarlık etmek gerekiyor. Bu sisteme deniz suyunu tatlı suya dönüştüren ve su yapıcı olarak adlandırdığımız ‘reverse osmosis’ cihazları eklemek gerekecek. Jeneratörünüz yoksa 12 veya 24 volt DC akım ile çalışan ve saatte 105 litre tatlı su üreten cihazlar mevcut. Bu su yapıcıları aynı zamanda güneş panelleri ile desteklerseniz olursanız sisteminiz zirveye ulaşmış olur.


İçme suyu arıtıcısı

 

Gri ve siyah su tankları

Kullanma suyunu en sağlıklı hale getirdik. Ancak bu su kullanıldığında hem deterjanlar hem de yemek yağları karışacak ve denize boşalacak. Kendimizi düşündüğümüz kadar çevremizi de düşünmemizde yarar var. Gri su olarak adlandırdığımız duş, mutfak ve lavabo atık sularını denize boşaltmadan önce gri su tanklarında depolayabiliriz. Teknemizde yer varsa sabit gri su tankları yaptırabiliriz. Kısıtlı yerimiz olması halinde esnek gri su tankları kullanabiliriz. Bu gri suları denize boşaltmadan önce yağ tutucu ve atık su filtrelerinden geçirmek ve kıyılardan uzakta boşaltmak daha doğru olacaktır.


Su yapıcı

 

Tuvaletlerdeki atık suları ise siyah su tanklarında topluyoruz. Mevcut kurallara göre Mavi Kart uygulaması gereği bu suların marinalarda bulunan atık su tesisleri tarafından vakumlanarak boşaltılması ve Mavi Kart’lara işlenmesi gerekiyor. Büyük yatlarda yüksek kapasiteli ve çok karmaşık arıtma sistemleri bulunuyor. Ancak küçük ve orta ölçekli tekneler için siyah su tanklarında toplanan atık suyu bakterilerden arındırarak çevreye en az düzeyde etki ile deşarj edilmesine imkan veren ve daha makul bütçeler ile kurulabilen küçük arıtma sistemleri de mevcut.

 


UV filtre


 
           
 
SİTEDE ARA
               
Naviga Yayınları
 
 
 
HAVA DURUMU
İSTANBUL   MUĞLA   GÖCEK
İZMIR WEATHER   MARMARIS WEATHER   ANTALYA
 
FIRTINA TAKVİMİ
02 Temmuz Yaprak Fırtınası
05 Temmuz Fırtına (2 gün)
11 Temmuz Çark Dönümü
16 Temmuz Fırtına (2 gün)
22 Temmuz Kara Erik
25 Temmuz Fırtına (3 gün)
30 Temmuz Fırtına

 
TAKVİM
31
TEMMUZ
Sportsboat Trofesi 5. Ayak İstanbul Yelken Kulübü Kupası
Yer:İstanbul
Tarih:31 Temmuz
 
 
NAVİGA ÜYELİK
okuyucu@navigamagazin.com Adres: Kalamış Fener Cad. İskele Sok. (Gamze Sok.) No: 2 Kalamış 34025 Kadıköy-İ
NAVİGA E-BÜLTEN
 
Tasarım & Kodlama: Tekklik Bulut ve Internet Hizmetleri