Popüler Konular : Mayıs 2021 navigasyo... |
İlk gideceğim yer...
Naviga
6.10.2020
A | a
İlk gideceğim yer...

Şehirlere hapsolduğumuz, aynı haberleri dinlemekten fenalaştığımız, kapalı alanlardan bunaldığımız günlerin en iyi ilacıydı denize çıkacağımız anın hayalini kurmak. Yasaklar bitince ilk o limana gideceğim, şurada demirleyip alargada salınacağım, dolunayı şu koyda izleyeceğim, şurada dalacağım...

“Pekiyi siz ne hayaller kurdunuz?” diye sorduk; amatör denizcilerimiz Gani Müjde, Savaş Karakaş, Fatih Çekirge, Aydın Yurdum ve İsmail Şandan anlattı.

DERLEYEN: Ayşegül Bakış


Gani Müjde

İstanbul’da balkonda oturup sokağa çıkma yasağının bitmesini beklediğim günlerde “Korona bitince İzmit Körfezi’nde Petkim’in önünde bile denize girerim” diyordum ama kazın ayağı öyle değilmiş. Yasaklar kalkınca Bodrum yolunda buldum kendimi.

Yedi Adalar’ın yedi uyuyanı olmak istedim.

Sevgili Kerem Görsev’in balkonda dinlersin diye yaptığı listeyi Bekar Limanı’nda Sadun Abi’ye bir kadeh kaldırarak dinlemek ve hele dolunay varsa “La luna” diye haykırarak geceyi tamamlamak ne güzel olurdu diye düşündüm.

Veya Çamaltı Koyu’nda her daim esen rüzgârın eteğine demirleyip “Es ulan es, ne kadar esersen es. Aylarca maskeden nefes alamayan hançeremize ilaçtır senin esintin eyy Gökova’nın batı rüzgârları” dememe az kaldı.

Teknenin bitmek bilmeyen işleri bitmeyi öğrenirse, usta gelirse, arızaları yaparsa, kızımla oğlumun bitmek bilmeyen arkadaşlarından fırsat kalırsa ailece “Vira demir” diyecez inşallah.

Bak demir dedim de aklıma geldi. Irgat sayacını iki senedir kimse yapamıyor. Dur ona da bir usta çağırayım…

Size iyi seyirler, sağlıklı yazlar olsun.
 

Yedi Adalar
36° 52.1’ K- 28° 00.9’ D
Her havada kalınabilecek sayısız yerin bulunduğu Yedi Adalar’a herhangi bir ada arasından giriş yapılabilir. Sahilleri çam ormanlarıyla kaplı Yedi Adalar, kuzeyde Göllü Ada ve güneyindeki iki küçük ada, kuzeydoğudan güneybatıya kadar sıralanan Küçük Ada, Zeytinli Ada, Uzun Ada ve Martılı Ada’dan oluşur.


 

Savaş Karakaş

Çok zorlu bir sezon açılışı yaşadık, arızalar, tadilatlar derken daha kapağı denize yeni attık. İlk hedefimiz elbette teknemizin bağlı olduğu Orhaniye Palmiye Marina’dan Sığliman’a gitmekti; adını fazlasıyla hak eden bu cennet koy, uzun kış ve karantina günlerinde hep hayallerimizdeydi. Selimiye’nin hemen 1 mil kuzeyindeki bu eşsiz koy benim keçilerin çan seslerini, horozların ötüşlerini dinlemeye doyamadığım bir doğa harikası. Bu koya beni çeken bir diğer canlı ise kocaman bir deniz kaplumbağası. Neyse ki onu bu sene de sağlıklı görebildik, koyun dibindeki çöpleri toplayarak evinde huzurla yaşamına devam etmesi için elimizden geleni yaptık.

Sığliman
36° 43.5’ K- 28° 05.4’ D
Sığliman, Selimiye Koyu’na girerken Küçüven ve Sığ Burunların arasında kalır. 3-7 metre arasında kum-erişte karışımı zeminde demirlenir. Melteme korunaklı, poyrazdan etkilenen bir koydur.

Fatih Çekirge

Ben bu sene pandemi döneminin büyük bölümünü zaten bir koyda geçirdim: Göcek Yassıcalarda. Zeytin Adası’ndan sonra gelen ve Sadun Abi’nin ‘doğal kış limanı’ dediği Dil Burnu burası. Göcek 1980’den sonra hiç bu kadar boş olmamıştı.

Deniz ve doğa kendine geldi. Dibi görünmez koylar, kristal bir denize dönüştü.

Denizin ve doğanın aldığı bu nefes her şekilde görülüyor. Sabahları oynaşan çipuralar, karagözler anlatıyor. Uçak sesinin duyulmadığı gökyüzünde özgürce çığlıklar atan martılar anlatıyor. Her havaya kapalı olan bu koyda 45 knot rüzgâr gördüm. Dışarıda dev dalgalar patladı. Ama içerisi havuz gibiydi.

Dolayısıyla ben bu dönem salgına karşı kendimi doğaya bıraktım.

Yassıca Adaları

Yassıca Adaları

36° 42' 37.41" K-28° 55' 59.26" D
Tersane ile Göcek arasındaki irili ufaklı adalarda barınacak birçok seçenek var. Koylarda teknelerin bağlanacağı şamandıralar ve kıyıda bağlama mapaları mevcut. Zeytinli Ada ile Şeytanlı Ada arasındaki boğazda sığlık vardır. Şeytanlı Ada ile Büyük Yassıca arası derindir. Büyük Yassıda ile Kızıl Ada arasında kalan güney geçidi sığdır. Büyük Yassıca’nın batı yakası, küçük ada ile arasındaki boğaz, Şeytanlı ve Zeytinli Adaları’nın sahilleri melteme korunaklıdır. Fethiye’den gelen gezi motorları uğradığı için Yassıca Adaları özellikle öğle civarı kalabalık olur. Akşamları özellikle mehtaplı gecelerde bütün dertlerinizi unutturacak manzaralar sunar.

Yassıca Adaları


Yaz sezonuyla birlikte elbette buralar yeniden dolacak. En azından sanki tarihte onlarca yıl geri gidip, Göcek’in o sakin yıllarını yaşamış oldum. Umarım bu salgın bir an önce biter, denizseverler dünyanın en güzel koylarına kavuşur.

Aydın Yurdum

Bu pandemi süreci birçok yönden yorucu oldu. Aslında biz denizciler küçük mekanlarda kısıtlı imkanlarda yaşamaya alışığız ama diğer taraftan sanırım mecburiyetten bir yerlere tıkılıp kalmak özgür denizci ruhu ile de pek örtüşmüyor.

Bu süreçte yasak olmayan günlerde tekneye gidip oturmak bile huzur vericiydi ama tekne çok uzun süre bağlı kaldı. Arada bizim yarış ekibinden kısıtlı gruplar ile kalabalık olmadan bir-iki kez buluşup sohbet ettik ama o kadar. Sonuçta rüzgârı, denizi, seyir yapmayı, güzel bir koyda gecelemeyi özledik. Keyif kalmadı, tüm bunlara rağmen biz denizciler çoğunluğa göre çok şanslıyız en azından suyun üstünde kaçacak bir yerimiz var.

Son yasakların ardından gelen kademeli serbestlik ile yine mecburen ufak ekiple hemen denize çıktık ve İstanbul’da bizim ekip için en klasik mekanımız Burgazada Adakeyf Restoran’a yollandık. Kısacası ilk seyri oraya yaptık, denizin kokusunu özlemişiz. Bu sene sanki güneye pek inmeyeceğim gibi duruyor. Belki daha batıda kalırım. Ege’ye inersem kafamda ilk gitmeyi düşündüğüm koy en favori mekanlarımdan biri olan Kalem Adası. Garip Ada ile Kalem Adası arası tam cennet. Sığ su, denize açık gibi görünse de sessiz, sakin huzurlu korunaklı bir  liman. Sanki bu sene rota o bölgeye olacak gibi...


Garip Ada ve Kalem Adası arasındaki boğaz

 

Garip Ada-Kalem Adası arasındaki boğaz

38° 59' 843" K-26° 47' 327" D
Kuzeyde iki ada arası sığ olduğu için güneyden girilir. Sığlığın altında 3-4 metre kum zeminde demirlenir. Melteme korunaklı, güney rüzgârına açıktır. Temiz doğası, korunaklı koyları, bol balığı ile gece poyrazına dikkat edilirse rahatça kalınabilecek bir yerdir.


İsmail Şandan

Yeter artık bu işkence!.. Bırakın bizi gözlerimizi kapayalım ve mavilere gömülelim.

İki buçuk aydır ne teknemize gidebildik ne de bakımlarını yapabildik. AVM’leri koronavirüs tehdidinden her yaşa açan devlet, uzun süre 65 yaşüstüne tutsak uygulaması yaptı. Denizci özgürdür, öyle ki tek başına gündüzleri güneş batmadan yol alır, geceleri de yıldızlara bakarak seyir yapar. Aylarca kara görmeden özgürlüğünü tuz ve yosun kokusuyla yaşar. Deniz fırtınası, rüzgârı, dalgaları, tuzu, hırçınlığı ve sakinliği ile bir yaşam biçimidir.


Hangi koyları daha çok özlediniz derseniz; Porto Ceneviz, Gökkaya ve Korsan Koyu. Bu koylardaki suyun berraklığı, dinginliği ve sessizliği bize dünyada da cennet var dedirtiyor.

Özel izinlerle teknemizin bakımlarını zorlukla yapacak, yine özel izinlerle mavilerle kavuşacağız inşallah. Teknemin motor sesini, yelkenle seyirde gövdeye vuran hışırtısını, demir atarken çıpanın suya düşüşünü, mavi koylarda sabah gün doğarken yalıçapkınının kıç koltuk halatı üzerindeki dansını özledik. Deniz dostlarımızı özledik, özgürlüğümüzü özledik, mavinin ve yeşilin her tonunu özledik.

Yeter artık bu işkence, bırakın bizi mavilerde gömülelim.

 Porto Ceneviz-Cineviz Limanı

36° 22' K-30° 30' D
Cineviz Limanı’na kuzeyden gelirken doğudaki burnun önünde yüksek bir kaya vardır. Girişin ortasında koyu ikiye bölen bir kaya bulunur. İki yanından geçilebilir. Derin koyda 5-10 metre arası kumsal zeminde demirlenir. Kalabalık zamanlarda doğu ya da lodos köşesine çıma tutulur. Kuvvetli kuzey rüzgârında solugan alır; dik dağlardan sağanak iner.


Gökkaya Limanı

Gökkaya Limanı

36° 12' 33.56” K-29° 53' 41.23” D

Kekova’nın son limanı Gökkaya’ya Ölüdeniz’den geliyorsanız Kişneli ve kuzeyindeki küçük ada ile sahil arası derindir. Kanaldan çıkınca karşınıza gelen Aşırı Ada ile ona yakın küçük ada arasından batıya doğru ilerleyerek geniş koya girilir. Doğudan gelirken uzaktan belli olmaz, yaklaşınca ortaya çıkar. İçerde 7-8 metre derinlik, balçık-kum karışımı zemin iyi demir tutar. Melteme korunaklı limanda her havada sığınılacak yer bulunur. Belli yerlerinde tarihi kalıntılar vardır. Aşırılı Ada’nın açık denize bakan köşesindeki kocaman mağara botla gezilebilir.   

Korsan Koyu

36° 34.3' K-28° 02.5' D

Çatal Ada’nın doğu ucundan çeyrek mil kuzeyde yer alan Korsan Koyu, küçük bir adanın arkasına gizlenmiştir. Adanın her iki yanından geçilebilir ama doğusu daha kolaydır. 5-6 metrede demir bırakıp koyun batı yakasına çıma tutabilirsiniz. Birkaç teknenin bağlanabileceği koy, melteme korunaklı güneye açıktır.


* Koy ve liman bilgileri Sadun Boro'nun Vira Demir kitabından alınmıştır.


 


Etiketler :
 
           
 
SİTEDE ARA
               
Naviga Yayınları
 
 
 
HAVA DURUMU
İSTANBUL   MUĞLA   GÖCEK
İZMIR WEATHER   MARMARIS WEATHER   ANTALYA
 
FIRTINA TAKVİMİ
Hamsi Fırtınası 1 Şubat-4 Şubat (3 Gün)
Fırtına 4 Şubat-7 Şubat (3 Gün)
Fırtına 10 Şubat-13 Şubat (3 Gün)
Fırtına 13 Şubat-14 Şubat (1 Gün)
1. Cemrenin Düşmesi (Havaya) 20 Şubat-21 Şubat (1 Gün)
Fırtına 23 Şubat-25 Şubat (2 Gün)
2. Cemrenin Düşmesi (Suya) 27 Şubat-28 Şubat (1 Gün)
 
TAKVİM
 
 
NAVİGA ÜYELİK
okuyucu@navigamagazin.com Adres: Kalamış Fener Cad. İskele Sok. (Gamze Sok.) No: 2 Kalamış 34025 Kadıköy-İ
NAVİGA E-BÜLTEN
 
Tasarım & Kodlama: Tekklik Bulut ve Internet Hizmetleri