Popüler Konular : Kraken Yachts... | Kraken K505... | Eylül navigasyon... |
Nuova Jolly Prince 30
Naviga
5.02.2021
A | a
Nuova Jolly Prince 30

İtalya’dan ülkemize gelen Nuova Jolly Prince 30 marka şişme bot ile İstanbul Boğazı’ndayız. Bu manzarada deneme seyrine çıkmak, iki adet 200 beygir gücünde dıştan takma motorlar ile gazlamak herkese nasip olmaz. “İyi ki denizdeyiz” dediğimiz günlerden birini daha yaşıyoruz.

Yazı: Nail Baktır (Kayra yelken) Fotoğraflar: Tuğçe Yener Bu ayki test teknemiz İtalya’dan ülkemize gelen Nuova Jolly'nin Prince 30 modeli 9,30 metre uzunluğunda, 3,24 metre genişliğinde bir RIB. Denize çıkmadan önce firmanın Türkiye temsilcisinin İstanbul Boğazı kıyısındaki ofislerine gidip yetkililerden teknenin özelliklerini dinledik. Bu arada da  Nuova Jolly firmasının 5,80 metreden 15 metreye kadar 17 farklı boyda RIB üretimleri olduğunu ve bu kadar geniş ürün yelpazesinde her türlü talebe cevap verebildiklerini öğrendik. Test edeceğimiz Prince 30, markanın orta sınıf modellerinden biriydi ve Türkiye’ye getirilen ilk tekneydi.
İlk bakışta
Önce tekne üzerindeki donanımları inceledik. Geniş ve rahat güverte, kıç tarafında büyük bir masa ve aynı zamanda şezlonga dönüştürebilen oturma grubu bulunuyor. Geniş hacimli ve amortisörlü dolaplar çeşitli yerlere yerleştirilmiş. Ayrıca hardtop önündeki bimini güneşli günlerde de rahat seyir imkanı sağlıyor. Neopren-Hypalon şişme tüpleri UV ve hidrokarbon direnci sağlıyor. Sağlam ve uzun ömürlü olması için tekne tabanı çapraz düzenli fiberglastan imal edilmiş.
Bu bilgileri aldıktan sonra artık ekipteki arkadaşlarımız ile denize çıkmaya hazırdık. İstanbul Boğazı’nın eşsiz manzarasında bu tekneyi deneme imkanımız olduğu için şanslıydık. Tabii Boğaz’da hız sınırlaması olduğundan öncelikle sahil güvenlik birimlerinden kısa süreli bir izin aldık ve hızlı bölümleri açık denizde olmak üzere deneme seyrimize başladık.


Denizde
Üstünde iki adet 200 beygir gücünde Suzuki marka dıştan takma benzinli motorları mevcut olan bu hız makinasını denemek için Boğaz’ın sularındayız. Geniş açılı V gövdesi olan Nuova Jolly 30 daha ilk dakikalarda bize güven vereceğini gösterdi. Önce katalog verileri ile test değerlerini kıyaslamak için seyre başladık. İlk göze çarpan özellik dalgaları keserek girdiği için hiçbir şekilde ne kullanana ne de yolculara sarsılma etkisi hissettirmesi oldu. Her manevrada bize güvenilirliğini ispatladı. Tam gaz ile yaklaşık 50 knot hızlara 22 saniyelik bir sürede ulaştı. Yine bu süratte bile giderken dalgaları emerek seyre devam etmesi bizleri etkiledi. 360°'lik manevralarda süratten 3/4 oranında kayıp olması performans açısından sınıfındaki diğer teknelere kıyasla üst sıralarda yer alabilir. Firmadan edindiğimiz bilgiye göre istenirse iki makina yerine üç makina takılarak gücü katlanabiliyor.
Seyir esnasında iki kişilik kokpit koltukları rahat ve görüş açısı gayet güzeldi. Kokpit bölümünde sade ama işlevsel tüm kontrol panelleri elimizin altındaydı. Gaz kontrollleri elektronik olduğu için anında cevap veriyor. Hidrolik dümen sayesinde manevralarda hiç zorlanmadık. Dalgalara girdiğimizde içeriye herhangi sprey etkisi olmadan bize kuru bir sürüş sağladı.
Şişme sert bot sınıfında bu kalite ve konforu bir arada sunduğu ayrıca dalgalara gövdesi ile birlikte oturduğu için sörf etkisinde tekne kullanımı rahattı.
Son söz
Özetle rahatlık, hız, güvenlik ve performans açısından Nuova Jolly Prince 30 şişme bot sınıfında testimizden başarı ile geçerek kendini kanıtlamış oldu. Eğer bu tip tekneye sahip olmak istiyorsanız Türkiye’de satışa sunulduğu için şanslısınız.
Tam boy: 9,30 metre
En: 3,24 metre
Tüp çapı: 0,60 metre
Gövde Ağırlığı: 1.600 kilogram
Azami güç: 600 HP
Yakıt kapasitesi: 300 litre
Su kapasitesi: 65 litre
https://nuovajollymarine.com/


 
Etiketler :
 
           
 
SİTEDE ARA
               
Naviga Yayınları
 
 
 
HAVA DURUMU
İSTANBUL   MUĞLA   GÖCEK
İZMIR WEATHER   MARMARIS WEATHER   ANTALYA
 
FIRTINA TAKVİMİ

01 Ağustos Fırtına

05 Ağustos Fırtına (3 gün)

12 Ağustos Fırtına

14 Ağustos Fırtına (3 Gün)

19 Ağustos Leyleklerin Dönüşü

22 Ağustos Çaylak

31 Ağustos Mircan

TAKVİM
23
EYLÜL
20. Yıl Bosphorus Cup
Yer: İstanbul Boğazı
Tarih:23-26 Eylül
28
EYLÜL
Grand Pavois La Rochelle
Yer:La Rochelle, Fransa
Tarih:28 Eylül-3 Ekim
 
 
NAVİGA ÜYELİK
okuyucu@navigamagazin.com Adres: Kalamış Fener Cad. İskele Sok. (Gamze Sok.) No: 2 Kalamış 34025 Kadıköy-İ
NAVİGA E-BÜLTEN
 
Tasarım & Kodlama: Tekklik Bulut ve Internet Hizmetleri