Popüler Konular : Kraken Yachts... | Kraken K505... | Eylül navigasyon... |
Gelen canlar bizimdir-21. Göcek İlkbahar Yarış Haftası
Naviga
30.06.2021
A | a
Gelen canlar bizimdir-21. Göcek İlkbahar Yarış Haftası

Gelen canlar bizimdir


21. Göcek İlkbahar Yarış Haftası, pandeminin gölgesinde, büyük kapanmanın hemen ertesinde gerçekleşti. Kayıt veren 82 yattan bilinmezlere, tüm zorluklara rağmen 25’i parkura çıkmayı başardı. Buna da şükür; gelen canlar bizimdir…   

YAZI VE FOTOĞRAFLAR : TURGAY NOYAN


Bu virüs belasının dünyada vurmadığı bir yer, bir etkinlik var mı? Hiç sanmıyorum. Şehirler arası yolculukların kısıtlandığı şu günlerde, büyük çoğunluğu uluslararası seyahat etmeyi başarıp bin bir zorluğu aşıp parkura çıkan tüm 178 sporcuyu saygıyla selamlıyorum.  Bir saygı da bu zor ortamda mükemmel bir organizasyonu başarıp alnının akıyla çıkan Göcek Yat Kulüp yönetimine, başta ana sponsor D-Marin Göcek olmak üzere yarış sponsorlarına ve Can Giray yönetimindeki hakem komitesine.
21. Göcek İlkbahar Yarış Haftası Şarık Tara-Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Kupası 17-21 Mayıs tarihleri arasında yapıldı.
Kayıt veren 82 tekneden ancak 25’i Göcek’e ulaşmayı başarabildi. Başarabildi diyorum bir örnek vereyim. Rusya’dan gelen bir takım doğrudan uçuş olmadığı için önce Güney Kıbrıs’a, oradan Rodos’a uçmuş oradan da özel uçakla Dalaman’a gelmişti…
Bizim güney yarışları yabancı yatçıların büyük ilgisini çekiyor. Nitekim katılan 25 teknedeki 178 yelkenci arasında (Azerbaycan, ABD, Alman, Rusya, Ukrayna, Bellarus, Hollanda, Kazakistan) gibi ülkelerden sporcular vardı. Ülkemizi ise dört takım temsil etti. Şunu da hemen vurgulayalım bu dört takımımız da çok sıkı yarıştılar. Özellikle de IRC 1’de Levent Peynirci yönetimindeki ENKA Cheese ile Viachestav Ermolenko dümenciliğindeki Rus takımı Lagertha arasındaki mücadele görülmeye değerdi. Bu iki takımdan son günü birincilikle tamamlayan, aynı zamanda tüm haftanın da birincisi olacaktı. Bu nedenle iki tekne arasında starttan başlayarak kıyasıya bir mücadele yaşandı. Mücadele yarışta da bitmedi. Verilen protesto ile parkur dışında da sürdü. Burada da kazanan Enka Cheese oldu ve kendi sınıfında (en iyi zaman) Şarık Tara adına verilen kupayı da evine götürmeyi başardı…

Enka ve Lagertha mücadelesi tüm yarışlar boyunca sürdü


Göcek Yat Kulübü Başkanı Mustafa Gençaslan yarışların pandemi koşullarına uygun bir şekilde gerçekleşmesi için büyük çaba gösterdi. Bu nedenle ne kupa töreni ne de alışılmış akşam toplantıları yapılabildi. Kupa kazananlar ödüllerini tek tek kulübe gelerek alabildi.
Yarışlarda ilginç bir olay da vardı. Tecrübeli yarışçılarımızdan Alp Doğuoğlu yıllar öncesinde yarıştığı teknesi Ada yatında bu kez Ada Sailor ismiyle Ali Öztürk’ün ekibinde yer aldı.
D-Marin Cup-Jova Heater Cup, Serenity Yachting Cup, Göcek Yat Kulüp Kupası, Şarık Tara Cup, Gençlik ve Spor Kupası adı altında gerçekleşen altı yarışın tamamlandığı hafta sonunda sıralamalar şöyle gerçekleşti:

IRC 1 Yeşil Grup Overall
1- Enka Cheese (Levent Peynirci) TR
2- Lagertha (Viachestav Ermolenko) Rus
3- Wings of Island  (Tora S. Kutoğlu) TR

IRC 2 Turuncu Grup Overall
1- Marmarisa (Gleb Semerenko) Rus
2- Ada Sailor (Ali Öztürk) TR
3- Enchantment of Sakhalin (Oleg Nikolaychuk) Rus

Diğer sonuçlar için:
http://www.gocekyachtclub.org
 
Etiketler : yaris, marmaris, gocek,
 
           
 
SİTEDE ARA
               
Naviga Yayınları
 
 
 
HAVA DURUMU
İSTANBUL   MUĞLA   GÖCEK
İZMIR WEATHER   MARMARIS WEATHER   ANTALYA
 
FIRTINA TAKVİMİ

01 Ağustos Fırtına

05 Ağustos Fırtına (3 gün)

12 Ağustos Fırtına

14 Ağustos Fırtına (3 Gün)

19 Ağustos Leyleklerin Dönüşü

22 Ağustos Çaylak

31 Ağustos Mircan

TAKVİM
23
EYLÜL
20. Yıl Bosphorus Cup
Yer: İstanbul Boğazı
Tarih:23-26 Eylül
28
EYLÜL
Grand Pavois La Rochelle
Yer:La Rochelle, Fransa
Tarih:28 Eylül-3 Ekim
 
 
NAVİGA ÜYELİK
okuyucu@navigamagazin.com Adres: Kalamış Fener Cad. İskele Sok. (Gamze Sok.) No: 2 Kalamış 34025 Kadıköy-İ
NAVİGA E-BÜLTEN
 
Tasarım & Kodlama: Tekklik Bulut ve Internet Hizmetleri