‘YATED-1’ sıvı atık toplama teknesi suya iniyor.


Yat ve Tekne Endüstrisi Derneği (YATED) temiz denizler için harekete geçti.

Yat ve Tekne Endüstrisi Derneği’nin (YATED) denizlerdeki kirliliğin önüne geçmek için hayata geçirdiği YATED-1 isimli sıvı atık toplama teknesi Bodrum’da suya indirildi. Yüzde 100 yerli
YATED 1 isimli tekne, 300 bin euroluk yatırımla inşa edildi. YATED Yönetim Kurulu Başkanı Murat Bekiroğlu konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada “Teknemiz, koylardaki yat ve teknelerden sıvı atıkları toplayacak. YATED olarak yaptığımız tekne ile ülkemizin en büyük sorunlarından birine
dikkat çekmek istiyoruz. Daha temiz ve sağlıklı bir deniz ortamı sağlayarak denizlerdeki maviliğin solmaması için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Suya indireceğimiz tekne 20 bin litre atık toplama kapasitesine sahip. Sponsorlarımızın desteği ile yapılan bu teknelerin sayısını artırmayı hedefliyoruz” dedi.
 
Tek seferde 20 bin litre sıvı atık toplama kapasitesine sahip teknenin eni 4,20 metre, boyu ise 11,5 metre. YATED-1 ilk olarak Hisarönü Körfezi, Göcek Körfezi, Gökova Körfezi, Bodrum, Marmaris ve Datça’da faaliyet gösterecek. YATED–1 sıvı atık toplama teknesi, online rezarvasyon ve ödeme konularında yat ve tekne kullanıcılarının birçok ihtiyacını tek bir platformda buluşturan Boatmate uygulaması ile çalışılacak.
 
Geçen yıl YATED yönetimi olarak göreve geldikleri ilk gün bu projeyi açıkladıklarının altını çizen Murat Bekiroğlu, “YATED’in kuruluşunun 25’inci yılı yaklaşırken, sıvı atık toplama teknesinin hayata geçirilen en önemli sosyal sorumluluk projelerinden biri olarak görüyoruz. Teknemiz, tamamen YATED ve firmalarımızın desteği ile inşa edildi. Fiber tekneler arasında atık toplama kapasitesi bakımından Türkiye’nin en büyüklerinden biri olduğunu söyleyebiliriz. Tüm bunların dışında, enerjisini güneş panellerinden elde etmesi için güneş panelleri ile donatıldı. Ayrıca, teknede çalışanların rahat edebileceği bir ortam da yarattık. Bu tekne ile kar hedefimiz yok. Ona göre de bir ücretlendirme politikası oluşturacağız. Teknelerin atıklarını denize bırakmasının önüne geçecek bir fiyatlama olsun istedik. Tekne ve yat sahiplerini teşvik edeceğiz. Randevu sistemi ile çalışacak bir tekne olacak. Rota oluşturup, maksimum atığın toplanmasını hedefliyoruz” diye konuştu.