126 gündür kürek çeken Eruç'tan 17 ayrı Guinness Dünya Rekoru!


İlk devrialem projesinde tamamlayamadığı etaplar için yeniden okyanusa açılan Erden Eruç, rekorlar kırarak yola devam ediyor.

22 Haziran’da Kaliforniya Crescent City’den yola çıkan Eruç, yaşadığı bazı sorunlar sebebiyle Hawaii’de 10 Ekim’de mola vermişti. O sırada dergimizin sorularını yanıtlayan sporcu, “Hayalleriniz varsa ertelemeyin. Yarın ne olacağı meçhul” diyerek bu kez Hong Kong’a uzanan zorlu seyrine start verdi.

O günden bu yana 126 gündür kürek çeken Eruç, 17 ayrı Guinness Dünya Rekoru’nu elinde bulunduruyor.

 Aralık gecesi okyanusta dev dalgalar oluşturan bir fırtınaya yakalandım. Kayığım devrildi, iki kürek kaybettim ve biraz hasar aldım. Ama okyanus geçişime engel olacak bir şey yaşamadım” diyen kürekçi Tonga’daki volkanik patlamanın atmosferde yarattığı değişimler ve tsunamiler nedeniyle birçok sorun yaşadı. Luzon Akıntısı’ndan ve Güney Çin Denizi’nden fazla güneye sürüklendi. Mariana Adaları’ndan Guam’ın 478 mil açığındayken rotasını bu adaya doğru yöneltti. Üç gün önce batıya doğru sürüklenmesini azaltmak için deniz demirini kullanmaya başladı.

ICRYPEX’in sponsorluğunda okyanusları kürekleyen Eruç, aynı zamanda kayığından 25 metre derinliğe indirdiği hidrofon ile balinaların seslerini kaydediyor. Ocean Recovery Aliance ve Exploring By The Seat of Your Pants gibi kuruluşlarla yol boyu plastik kirliliği konusunda edindiği verileri paylaşıyor.

Eruç’un 8 Şubat’taki paylaşımında Waikiki’den bu yana kat ettiği mesafe 3.457 deniz mili; Apra Limanı’na (Guam) mesafesi 111 deniz mili idi.