Alinghi Red Bull Racing 37. America’s Cup’ta


America’s Cup’ta F1 rüzgârı esecek...

Red Bull, 37. America’s Cup için iki kez kupa galibi olan Alinghi ile güçlerini birleştiriyor. Uluslararası spor tarihinin en eski trofesi olan America’s Cup’ta hatırı sayılır bir yeri olan Alinghi’nin kurucusu

Ernesto Bertarelli ve iki olimpiyat şampiyonluğu olan Hans Peter Steinacher, yeni Alinghi Red Bull Racing’i basın mensuplarına tanıttı. Société Nautique de Genève bayrağıyla kupaya talip olacak takım, 2024’teki Selection Series için hazırlıklarına başladığını açıkladı.

Alinghi ve Red Bull, GC32 Racing Tour ve Extreme Sailing Series gibi parkurlarda uzun yıllar rakip olarak mücadele etti.

Aynı zamanda Red Bull Youth America’s Cup ve Red Bull Foiling Generation’ın kurucularından olan Hans Peter Steinacher, “America’s Cup dünyadaki en önemli yelken organizasyonu. Alinghi’nin deneyimi ve takım ruhu yelken sporu için eşsiz. Tüm Red Bull da bu projenin arkasında ve bunun başka bir takım tarafından yapılabileceğini düşünmüyorum” dedi.

Red Bull, Alinghi ile yaptığı iş birliğine Red Bull Advanced Technologies biriminin (Formula 1 pilotlar şampiyonluğundan gelen) uzmanlığını da taşıyor.

Red Bull Racing takım patronu Christian Horner, Formula 1 finalinden canlı olarak bağlandığı toplantıda şunları söyledi: “Alinghi Red Bull Racing’e Red Bull dünyasına hoş geldin diyoruz. F1 takımı olarak ailemizin bu yeni üyesinin başarıya ulaşmasına yardımcı olmak için sabırsızlanıyoruz. Red Bull Advanced Technologies yüksek teknoloji merkezi olarak farklı sporlara ve kuruluşlara servis veriyor ama özellikler de Red Bull Racing’e. Deneyimimizi, mühendisliğimizi paylaşacağız ve Alinghi Red Bull Racing de bize teknolojinin uygulandığı bu yeni dünyayı anlamamızda destek olacak.

   

Dört kez kupayı kaldıran Brad Butterworth, “20 yıldır Alinghi ile birlikteyim ve bu yeni mücadelede Red Bull’un bizimle olması çok heyecan verici. America’s Cup denizdeki strateji ve taktiklerle kazanılan bir teknoloji yarışı. Red Bull bunu defalarcaF1 ve yarıştığı başka sporlarda ortaya koydu.”Alinghi Red Bull Racing aynı zamanda kadınlar mücadelesi olan Women’s America’s Cup Regatta ve gençler için düzenlenen Youth America’s Cup’ta da yerini alacak.

Alinghi Red Bull Racing’in merkezi İsviçre’de Lausanne yakınındaki Écublens’te olacak. Burada America’s Cup kurallarına uygun olarak teknenin gövdesi inşa edilecek. Alinghi’s GC32 yardımcı-skipper’ı Arnaud Psarofaghis ve ana yelken trimcisiBryan Mettraux tarafından yönetilen çekirdek ekip, %100 İsviçreli bir yelken takımı kurmak için antrenmanlara başlayacak.

https://www.youtube.com/watch?v=Hash2nSMsCo