Ayrılmaz üçlü: Performans, keyif, denge


Bir yarışçının hız tutkusuyla bir gezginin ferahlık arayışını dengeli bir tasarımda buluşturan Neel-Trimarans, E-Trend Yatçılık ile Türkiye’de.

Neel-Trimarans, 26 yıl boyunca Fountaine Pajot katamaranlarının tasarımını yapan, 2003 yılında kendi tasarlayıp ürettiği trimaranıyla hem 2004 OSTAR solo transatlantik yarışını hem de 2005 Rolex Fastnet yarışını kazanan Eric Bruneel tarafından 2010 yılında kuruldu. Trimaranların genel hidrodinamik karakteristiklerinden faydalanan marka, modellerin çok daha dengeli, daha hızlı ve daha dar açıda orsa seyri yapmalarını sağladı.

45, 47, 51 ve 65 feet modelleri bulunan Neel trimaranları, yaşam mahalleri ve seyir özellikleri bakımından katamaranlara göre çok daha avantajlı. Yaşam mahallinde giriş seviyesindeki lebiderya büyük ana kamara, tam boy mutfak, ana gövdedeki geniş misafir kamarası ve tüm teknik donanımın yer aldığı büyük motor dairesi yerleşim Neel 65 Evolution naviga 049 planında dikkat çekiyor. Neel’in 51 ve 65 modellerinde ana misafir kamarası ortadaki ana gövdede ve büyüklüğü benzer boyda tek gövdeli gezi yatlarındaki ana kamaralarla eşdeğer. Teknenin kendisi kadar geniş bir havuzluğa sahip olması (full beam cockpit) ve Cockloon adı verilen Neel trimaranlarına özgü tescilli konsepti, kokpit ile salonu birleştirerek tek mekân haline getiriyor.

Yenilikçi markanın başarısının kanıtı olan birçok ödülü de var: Neel 45, 2013 yılında Amerikan dergileri Sailing World’ün yılın teknesi ve Cruising World’ün inovasyon ödüllerini kazanırken, Neel 51 2018’de Avrupa’da yılın teknesi, yılın çok gövdeli teknesi, ABD’nin en iyi teknesi gibi unvanlara layık görüldü. Bu yıl suya inen yeni Neel 47 ise Multicoques Magazine tarafından 2020 için yılın çok gövdeli teknesi seçildi.

Yenilikçi markanın başarısının kanıtı olan birçok ödülü de var: Neel 45, 2013 yılında Amerikan dergileri Sailing World’ün yılın teknesi ve Cruising World’ün inovasyon ödüllerini kazanırken, Neel 51 2018’de Avrupa’da yılın teknesi, yılın çok gövdeli teknesi, ABD’nin en iyi teknesi gibi unvanlara layık görüldü. Bu yıl suya inen yeni Neel 47 ise Multicoques Magazine tarafından 2020 için yılın çok gövdeli teknesi seçildi.

Neden trimaran?

Yeni tekne alırken kafaları kurcalayan tek gövde mi, iki gövde mi sorusuna şimdi bir de üç gövde eklendi. Üç gövdeli bir tekne sahibi olmanın avantajlarının altına çizen yetkililer, artıları şöyle sıralıyor: Tipik bir katamaranda maksimum doğrultucu moment (bayılma/alabora) tekne ortalama 12° yattığında oluşurken, trimaranda bu açı 27°. Bu özelliğiyle güvenlik sağlıyor. Neel modelleri aynı boyuttaki katamaranlara oranla %9 ile %22 arasında daha fazla yelken alanı ile daha emniyetli ve hızlı seyir yapıyor.

Trimaran çok daha az yalpalıyor; dalgalı denizde seyir çok daha yumuşak. Ağırlık merkezinin orta gövdede toplanması sayesinde özellikle dalgalı denizde çok daha dengeli. Katamaranlara oranla doğrultucu moment kolunun kısa olması da yalpa hareketinin çok daha sarsıntısız atlatılmasına imkân veriyor.

Katamaranda platform baş ıstralya, çarmıhlar ve direkten gelen yüklerin dağılımından nasibini alırken trimaranda tüm yükler ana gövde üzerinde toplanıyor. Bu özellik bilhassa orsa performansını artırıyor. Merkezi gövdeden Neel 65 Evolution Neel 65 Evolution Neel 51 Bu bir ilandır. 050 naviga ötürü düşük olan sürtünme katsayısı ve yön istikrarının yardımıyla trimaranın yelken seyrinde katamaranlara göre yaklaşık %50, konvansiyonel tek gövdeli gezi yatlarına göre ise %100 daha hızlı olduğu belirtiliyor.

Trimaranların genişliği katamaranlardan kayda değer derecede farklı değil. 47’-65’ arası eşdeğer katamaranlara oranla Neel-Trimarans’ın genişlikleri 16 ile 34 santimetre arasında daha fazla.

10 yıldır Danimarkalı X-Yachts’ın Türkiye temsilcisi olan E-Trend Yatçılık Genel Müdürü Ahmet Ecmel Yorgancı, Neel’i şirketlerinin vizyonunu özetleyen ‘ayrıcalıklı marka-mükemmel lokasyoneksiksiz hizmet’ üçlemesinin ilk şartını tam anlamıyla karşılayan bir marka olduğu için seçtiklerini belirtiyor. Türkiye pazarında yeni tanınan bir tekne türü olmalarına karşın trimaranların bariz avantajlarının takdir edileceğini, trimaran hızının, güvenliğinin ve özellikle katamaranlara oranla daha fazla iç kullanım alanı ile sağlanan konforun kısa sürede alışkanlık yapacağını ifade ediyor.

Normalde Neel 47 ve Neel 65 modellerinin üretimi bir-iki yıl sürüyor. Ancak markanın öncelikli hedefinin Türkiye olması sebebiyle E-Trend Yatçılık yetkilileri, Cannes’da sergilenen bu iki modelin özel indirimlerle hemen teslim edilebileceğinin altını çiziyor.

Neel modelleri

Neel 47

Atlantic Rally for Cruisers çok gövdeli sınıfı birincisi, çifte ödüllü Neel 45 konsepti üzerine geliştirilen yeni Neel 47, bu yıl suya indirildi. Kullanım kolaylığı, Neel 51 Neel 47 optimum iç-dış mekânları ve düşük maliyet/fayda oranıyla öne çıkıyor.

Neel 51

2017 yılında suya inen Neel 51, geçen yıl üç ödül birden kazandı. Büyük ve ferah yaşam alanları ve özellikle ana gövdedeki geniş misafir kamarası dikkat çekici.

Neel 65 Evolution

2015’te suya inen Neel 65’in, iç yerleşimi optimize edilen versiyonu geniş yaşam mahalleri ve bot garajıyla özel kullanımın yanında lüks charter pazarında da çok rağbet görüyor. Kalite standartlarını belirleyerek markayı ‘tanımlayan’ amiral gemisi olarak nitelendiriliyor.