Catalina'dan ikili gurur


Murat Öz ve Yasemin Altıntaş, tandem yüzdükleri Catalina Kanalı'nı 13 saat 4 dakikada tamamlayarak, zorlu Oceans Seven'dan biri olan bu kanalı başarıyla geçmiş oldular.

Türkiye saaati ile sabah 08:15'te başlayan mücadele aslen bir gece yüzüşü olmasıyla da önemli. İkili, yerel saat ile 22:15'te suya atlayarak, 32 ila 40 kilometre yüzme mesafesinde olan zorlu Catalina Kanalı'nı birlikte tamamladı.

8 Eylül'de yaptığı bu geçiş ile Triple Crown'un da sahibi olan Murat Öz, bir sene içerisinde aldığı derece ile hedefine de ulaşmış oldu. 41 yaşındaki yüzücü böylece dünyada bu üçlemeyi 365 günün altında tamamlayan 10, Türkiye'de ise 5 kişiden biri oldu.

En uygun şartları yakalayabilmek üzere yüzmeye 22.00'de başladıklarını kaydeden Öz, "Cumhuriyetimizin 100. yılında bu zorlu parkuru 2 yüzücü beraber tamamlama amacına ulaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz." ifadesini kullandı.

İstanbul ve Çanakkale Boğazlarında 20'nin üstünde geçiş yapan Murat Öz ayrıca Bengisu Avcı ile 48 kilometre uzunluğundaki Manhattan Adası etrafındaki parkuru 4 Haziran tarihinde, yaklaşık 9 saatte yüzerek tamamlamıştı.

Yasemin Altıntaş¸ da Catalina Kanalı'nı Eylül 2022'de geçen ilk Türk kadın sporcu Bengisu Avcı'dan sonra bunu başaran ikinci kadın yüzücü oldu.

AA'ya konuşan 1986 doğumlu Altıntaş, "Uzun bir gece yüzüşü olacağını biliyorduk. Catalina parkurunun en zor kısmı mentaldi. Gece karanlığında binlerce metre derinliğin üzerinden geçerken fiziksel mücadelenin yanında zihinsel bir savaş verdik." diye konuştu.