Denizlerin büyük kedisi: Leopard


Türkiye’de Solo Deniz Yatçılık’ın temsilciliğini üstlendiği Leopard Catamarans’ın yeni üyesi Leopard 42

Robertson&Caine tarafından inşa edilen ve Naval Architects, Simonis&Voogd tarafından tasarlanan Leopard 42’nin iç mekanlarında, lüks ve zarafeti ön plana çıkaran Leopard 53 Powercat’in tarzı benimsenmiş. Dış tasarımda ise kesintisiz gövde yan camları, hardtop ve üst salon alanı dikkat çekiyor. Ödüllü Leopard 50’nin modern görünümünü örnek alan 42, rahatlığı elden bırakmayan güçlü bir açık deniz yelkenlisi. Yenilikçi tasarımı ve güçlendirilmiş özellikleri ile 12,67 metrelik katamaran, kendi sınıfındaki rakiplerine oranla çok daha geniş mekanlar sunuyor. Her biri kendi banyosu olan üç ya da dört kamara seçeneği bulunuyor. Bu da tüm misafir kamaralarının ortak banyo kullandığı 40’a göre bir iyileştirme örneği olarak karşımıza çıkıyor. 

Teknenin üst bölümündeki L şeklinde koltuk ve masası, demirde ideal bir dinlenme mekanı olması için tasarlanmış. İç mekan, tavan penceresinden ve 360 derece manzara sunan pencerelerden süzülen doğal ışık sayesinde aydınlık. Kıçtaki baş tarafa kanepe, U şeklindeki mutfak ile bağlantılı olacak şekilde konumlandırılmış. 

Aşağıda, baş ve kıç kamaralardaki tüm yataklar ada şeklinde, her iki taraftan da erişilebiliyor; Leopard 40’takilerden daha genişler. Ek olarak, yaşam alanı da misafir kamaralarında toplam  %35 ve  %30 oranında artırılmış. İç mekanın daha ferah olması için gövde boyunca alanın izin verdiği her yere konan pencereler doğal ışığı en üst düzeye çıkarmış.

Dümen mahalli klasik Leopard Catamarans yerleşimine uygun şekilde yükseltilmiş pozisyonda ve sancakta konumlandırılmış. Tek başına seyri kolaylaştırmak için bütün halatlar da dümencinin elinin altında. Dümendeyken üst bölüm, kıç kokpit, baş ve kıç taraf ile ana yelken rahatlıkla görüş alanında.

Geniş kokpitinde sekiz kişiye kadar misafir ağırlayabilen, konfor ve performansı bir arada sunma hedefiyle yaratılan 42 feet’lik bu model, markasının DNA’sını başarılı bir şekilde yansıtıyor. Leopard 42’deki en önemli özellik, serinin diğer modellerinde de olduğu gibi bir öncekinin performansını üst seviyeye çıkarmak. Bunu konuya parmak basan Simonis-Voogd Yacht Design’dan Mimar Alex Simonis, “Tüm yaptığımız daha fazla pencere ve kapı yaratmak gibi görünse de gerçek bundan çok farklı. Tüm Leopard’ların tasarımında performans potansiyelleri, en önemli önceliklerden biri olmaya devam ediyor. Arma planının verimliliğini artırmak, arma geometrisini ve yelken planını iyileştirmek için çok zaman harcıyoruz” sözleriyle asıl önem verdikleri unsurun teknik altyapıyı daha da üst seviyeye çıkarmak olduğunu vurguluyor.

Teknik özellikleri

Tam boy: 12,67 metre

En: 7,04 metre

Motorlar: 2XYanmar 45HP Diesel 

Yakıt kapasitesi: 600 litre

Su kapasitesi: 660 litre

Ana yelken: 66,6 metrekare

Cenova: 46,5 metrekare

www.solodeniz.com