Denizlerin şık beyefendisi


Gentleman’s Yacht 24, 100 yıldan uzun süredir süperyat üreten Codecasa Tersanesi ile tasarım dünyasının önde gelen isimlerinden Luca Dini’nin fikir ve emeğinin birleşimi.

Geçmiş hep zarafeti ve şıklığı ile hatırlanır. Günümüzde ise bu kavramlar yerini işlevsellik ve konfora bıraktı. Bu durum hayatın her alanında olduğu gibi yat üretiminde de geçerli. Yatlarda şık görünüm hâlâ önemli ancak hayatı kolaylaştıran özellikler öncelikli. Pekiyi ikisini birden bir araya getiren çok şık bir modelin sınırlı sayıda üretildiğini söylesek ne dersiniz?

Şık görünümlü bir beyefendiyi andıran Gentleman’s Yacht 24, 100 yıldan uzun süredir süperyat üreten Codecasa Tersanesi ile tasarım dünyasının önde gelen isimlerinden Luca Dini’nin fikir ve emeğinin birleşiminin eseri. Hem tasarımcı hem de üretici İtalyan olunca ortaya geçmişin şıklığını taşıyan ve günümüzün teknolojisini barındıran yakışıklı mı yakışıklı Gentleman’s Yacht 24 çıkmış.

Önce tersaneden bahsedelim... 100 yıldan uzun süredir süperyat üreten Codecasa Tersanesi İtalya’nın en önemli markalarından biri. Ürettiği süperyatlar World Yacht Trophies’den World Superyacht Awards’a kadar prestijli birçok ödüle layık görülmüş. Codecasa ailesi tarafından yönetilen tersane kişiye özel süperyatlar üretiyor. Tersanenin yönetiminde aile üyeleri var ve hepsi de üretimin her aşamasıyla çok yakından ilgili. 

Codecasa Tersanesi, 1825 yılında Giovanni Battista Codecasa tarafından Viareggio şehrinde kurulmuş. Günümüzde çok daha büyüyen ve donanımlı hale gelen tersane hâlâ burada üretim yapıyor. 30-70 metre arası boylarda süperyatlar üreten tersanenin uzmanlığı çelik ve alüminyum gövdeler. Gentleman’s Yacht 24 ise tersanenin son yıllarda ürettiği en küçük tekne. 

İtalyan tersane bu yepyeni modelini “bir ilk” olarak tanımlıyor. 24 metre boyundaki Gentleman’s Yacht, 60’lı yılların seçkin ve rafine tarzını günümüzün ileri teknolojisiyle birleştiriyor. Codecasa Gentleman’s Yacht 24, bugüne kadar birçok başarılı projeyi gerçekleştirmiş yetenekli tasarımcı Luca Dini’nin imzasını taşıyor. Geçmişin izlerini taşıyan ancak bugüne kadar hiç görülmemiş türden yeni bir model tasarlamak isteyen Luca Dini’nin bu çalışmasının sonucunda karşımıza 24 metre boyundaki bu çok şık beyefendi çıkıyor. Luca Dini bu yeni modeli hakkında şunları söylüyor:

“Yeni projelerin doğuşu üç şekilde gerçekleşir: Yat sahiplerinin yaptırdıkları, tersanelerin ortaya çıkardığı ve tasarımcıların belli bir fikirden ilham alarak yarattıkları. Gentleman’s Yacht 24 de belli bir ilham sayesinde yaratılan projelerden biri. En baştaki fikir, denizcilik tarihinin bir parçasını özel bir şeye dönüştürmekti. 50’li yıllardan kalma yatlar beni hemen çocukluğuma götürür. Ben de küçükken bu zamansız zarafetine hayran kaldığım tekneleri gördüğümde hissettiklerimden yola çıkarak yeni bir tasarım yaratmaya karar verdim.”

Luca Dini, çocukluğunda hissettiklerinden ilham aldığı bu projeyi Codecasa’nın 60 yıldır patronluğunu yapan Fulvio Codecasa’ya sunmuş. Tersane patronu projeyi gördüğü an kalbini kaptırmış ve üretime geçmeye karar vermiş. Böylece İtalya’nın en önemli tersanelerinden biri ve tasarım ofisinin iş birliğinin ilk tohumları atılmış. 

Sadece 10 adet üretilecek

Fulvio Codecasa da, nostaljik görünüme sahip, bugüne kadar inşa ettiklerinden daha küçük bir tekne yapma uzun süredir aklında olduğunu söylüyor. “Amacım 40 metreden daha küçük olan ve daha kolay idare edilebilen bir model ortaya çıkarmaktı. Luca Dini’nin Gentleman’s Yacht 24 projesi işte tam da o zaman karşıma çıktı. Gentleman’s Yacht geçmişin asil ve rafine tasarımlarından ilham alınarak ortaya çıkarıldı.”

Gentleman’s Yacht 24’ü özel kılan sadece geçmişin izlerini taşıyan tasarımı değil aynı zamanda sınırlı sayıda üretilmesi. Bu yakışıklı beyefendinin sahibi 10 kişiyle sınırlı kalacak, daha fazlası üretilmeyecek. Çok özel bir tekneye sahip olmak isteyen deniz tutkunları için üretilen Gentleman’s Yacht 24, aileyle birlikte güzel vakit geçirilebilecek zamansız bir tasarım. Aslında bu model süperyat sahipleri için rafine zevklerini ortaya koymak için de büyük bir fırsat. Çünkü Gentleman’s Yacht 24 hangi marinaya ya da koya giderse gitsin görünümüyle farkını anında ortaya koyacak bir model.

Gentleman’s Yacht 24’ün tasarım aşaması yeni tamamlandı. İlk modelin inşasına çok yakında başlanacak. Modelin tamamen alüminyumdan üretilen gövdesi aynı zamanda performansının garantisi. Ancak bu teknenin güzellikleri ayrıntısında gizli. Üst yapıdaki ahşap ve krom kaplı yüzeyler geçmiş dönemin ikonik teknelerini anımsatan ayrıntılar.

Bu ikonik teknenin dikkat çekici bir yanı da beach club’ı. Bu alanın bugüne kadar bu boydaki hiçbir modelde görülmemiş genişlikte olduğu belirtiliyor. İçerideki geniş yaşam alanı kayan kapılarla güneşlenme alanına bağlanıyor. Bu da iç ve dış yaşam alanının kesintisiz ve akıcı bir şekilde birleşmesini sağlıyor. Güneşlenme alanının devamında ise Gentleman’s Yacht 24 için özel tasarlanmış bir yardımcı bot bulunuyor. Bu bölgedeki gizli bir vinç, yardımcı botun tek bir kişiyle dahi rahatlıkla suya indirilmesini sağlıyor. Vincin gizli olması çirkin bir görüntüyü de ortadan kaldırıyor. Yardımcı botu da hafife almayın. O da en az patronu kadar havalı ve klas çizgiye sahip.

 

Gentleman’s Yacht 24’te tekne sahibi kamarasına ek olarak üç misafir, iki de mürettebat kamarası yer alıyor. Modelin geniş iç hacmi sayesinde bu kamaralar dümen alanı ve mutfaktan tamamen bağımsız olarak konumlandırılmış. Bu da hem tekne sahibi hem de misafirlere mahremiyet sağlıyor. 

Bu gösterişli teknenin klasik versiyonunda iç mekanlarda ahşap paneller, beyaz lake tavanlar, yine ahşaptan detaylar ve çikolata rengi deri ile denizci mavisi kumaşlar bir araya getirilmiş. Modern versiyonunda ise iç ve dış mekanlardaki zıtlık dikkat çekici. 

En yüksek 25 knot hıza ulaşan Gentleman’s Yacht 24, 9 knot hızda 2.100 deniz miline ulaşıyor. Üzerinde bulunan Seakeeper cayro dengeleyici sayesinde en sert denizlerde dahi köklenmiş gibi hareketsiz durabiliyor. 

Teknik özellikler:

Tam boy: 24 metre

En: 6,50 metre

Deplasman: 90 ton

www.codecasayachts.com