Dört denize meydan okuyacak kadın yelkenci aranıyor!


Kadın bir yelkenci arayışında olan Tolga Pamir, birlikte dört denize meydan okuyacağını açıkladı.

Tolga Pamir 2021’de gerçekleştirdiği Türkiye Turu Rekoru referans zamanlamasını tekrar kırmak üzere .alışmalara başladı. Bu sefer bir kadın yelkenciyle birlikte dört denize meydan okuyacağını açıklayan Pamir, Duo Challenge4seas adını verdiği Türkiye Turu Rekoru’nda kendisine eşlik etmek isteyen kadın adayların başvurularını 31 Aralık’a kadar bekliyor.

Pamir açıklamasında şu sözlere yer verdi: “Yelken sadece erkeklerin yaptığı bir spor branşı değil. Tam aksine, açık deniz yelkenciliğinin getirdiği zorlu ve çetin doğa koşulları karşısında kadınların daha dayanıklı olabileceğine eminim. Dünya Yelken Federasyonu’nun cinsiyet eşitliğini önemli bir kriter olarak stratejisine aldığı branşta bu rekor denemesiyle ülkemizden de bir mesaj iletebileceğimize inanıyorum. Projeye destek verecek sponsorlarla birlikte, başvuruları tüm proje ekibiyle 31 Aralık 2021’e kadar değerlendireceğiz.

Başvuruda bulunacak kadın sporcular i.in yelken bilgisi ve seviyesi çok önem taşıyan bir kriter değil. Ancak tabii ki spora ve denize duyulan tutku ile tecrübenin büyük önemi var. 25 yaş ve üzeri kadın sporcuların başvurularını dikkate alacağız çünkü belirli bir olgunluk düzeyi doğanın çetin şartları karşısında ayakta durma gücü verecektir.”

Türkiye Turu Rekoru, yelken sporunun açık deniz branşının gelişimi, uygulaması, ülkemizi çevreleyen dört denizimizin uluslararası platformlarda daha iyi tanıtılması ve yelken sporuna ilginin artması amacıyla Türkiye Yelken

Federasyonu’nun onayı doğrultusunda 2021’de ilk kez yapıldı. Hedef sadece yelken ve rüzgar gücünü kullanarak Hopa Limanı ila İskenderun Limanı arasındaki 1.500 deniz millik parkuru dışarıdan hi.bir yardım almadan, karaya hiç ayak basmadan tamamlamak. Tolga Pamir’in yaptığı referans zamanı 16 gün 16 saat 27 dakika 31 saniye.