Duo Challenge4seas ekibinden 5 gün 17 saat 20 dakika 47 saniye


Tolga Pamir ve Sevda Ersever, Duo Challenge4SEAS Türkiye Turu Rekoru denemesinde 5 gün 17 saat 20 dakika 47 saniyenin ardından İstanbul’a giriş yaptılar.

Türkiye Turu Rekoru referans zamanlamasını kırmak üzere 10 Haziran Cuma saat 13.27’de Artvin Hopa Limanı’ndan yola çıkan Tolga E. Pamir ve Sevda Ersezer, 5 gün 17 saat 20 dakika 47 saniyede İstanbul Boğazı’na giriş yaptı. İkilinin hedefi, parkuru 12 günde tamamlayarak İskenderun Limanı’na varmak.

Denizde kadınlara yönelik ön yargıları kırmak için yola çıkan Pamir ve Ersezer’in bir diğer hedefi ise azalan su kaynaklarında bilinçsiz tüketime dikkat çekmek. Yapılan araştırmalara göre, Türkiye’de günde 190 litreye yakın kişi başı su tüketimi gerçekleşiyor. İkili,  Türkiye Turu referans zamanlamasını kırmak üzere hedefledikleri 12 gün için yanlarına sadece 150 litre su alarak ihtiyaçlarını gidermeyi planlıyor.

Tolga Pamir ve Sevda Ersezer’in rekor hedefinde ise Gökova kardeşlerin 13 gün 15 saat 2 dakika 58 saniyede tamamladıkları Hopa ila İskenderun Limanı arasındaki parkuru 12 günde geçmek yer alıyor.

Gökova kardeşler

Tolga Pamir ve Sevda Ersezer’in gerçekleştireceği parkuru aşağıdaki link üzerinden takip edebiirsiniz.

http://tolgapamir.geovoile.com/challenge4seas/2022/tracker/?lg=tr

Rekor denemesi için İstanbul’dan start limanına doğru yola çıkan Pamir ve Ersezer, bu seyir için Meteorolog Christian Dumard’la birlikte çalışıyor. Dumard Fransa’da açık deniz yarış ekiplerinin dünya turu ve Atlantik geçişi rekorlarının danışmanlığını üstlenmiş bir uzman.

Türkiye Turu Rekoru, Dünya Rekorlar Listesi’ne alınacak

Parkur, WSSR (World Sailing Speed Record Council/Dünya Yelken Hız Rekoru Konseyi) tarafından tekneye yerleştirilen özel sistem ile takip edilerek Pamir ve Ersezer’in süresi kayıt altına alınıyor. Yapılan takip doğrultusunda ise rekor parkuru ve süresi, uluslararası rekorlar listesine tanımlanarak bir ilk gerçekleşmiş olacak.

Pamir ve Ersezer, Fransa’da açık deniz yarış ekiplerinin dünya turu ve Atlantik geçişi rekorlarının danışmanlığını üstlenen Meteorolog Christian Dumard’la birlikte çalışıyor.

Duo Challenge4SEAS/Türkiye Turu Rekoru hakkında

Yelken sporunun açık deniz branşının gelişimi, uygulaması, ülkemizi çevreleyen dört denizimizin uluslararası platformlarda daha iyi tanıtılması ve yelken sporuna ilginin artması amacıyla Tolga Pamir öncülüğünde hayata geçirilen proje, Türkiye Yelken Federasyonu’nun onayı doğrultusunda 2021’de ilk kez kayıt altına alındı.

Rekor denemesi kapsamında; Tolga E. Pamir, tek başına, sadece yelken ve rüzgâr gücünü kullanarak Hopa ila İskenderun Limanı arasındaki parkuru dışarıdan hiçbir yardım almadan tamamlayan ilk sporcu oldu. 1.500 deniz milini 16 gün 16 saat 27 dakika 31 saniye’de karaya hiç ayak basmadan tamamlayan Pamir, bu sene Sevda Ersezer ile birlikte Duo Challenge4seas’te aynı parkuru 12 günde gerçekleştirmeyi hedefliyor.

İletişim sponsorluğunu Naviga’nın üstlendiği, Türkiye tarihinde bir kadın ve bir erkek olarak ilk defa gerçekleştirilecek bu rekor denemesinde ikiliye; Maçkolik, Masomo, Admost, Tiramisu, Chantuque markaları eşlik edecek. Teknik malzeme konusunda ise Musto/Sportworks, Nautix, Sorg Yelken ve Quantum Sails destek oluyor.

 @challenge4SEAS

#4denizemeydanoku