DuoChallenge4Seas ekibi Cenova'dan Bodrum Limanı'na ulaştı


Tolga Pamir, Duo Challenge4seas projesi kapsamında bir kadın yelkenci ile haziran ayında yapacağı Türkiye Turu Rekoru için hazırlıklarını sürdürüyor.

Pamir, daha önce katıldığı bir yarış sebebiyle İtalya’nın Cenova Limanı’nda bulunan teknesini projede ona eşlik edecek aday yelkencilerle (Gamze Çelikyılmaz ve Sevda Ersezer) birlikte ülkemize getirdi. Bu seyrin amacı aynı zamanda Türkiye Turu Rekoru öncesi iki kadın adayın performansını görmek ve seçeceği nihai adayın projeye hazırlanmasını sağlamaktı.

14 Nisan’da Türkiye’ye doğru demir alan ekip, yaklaşık beş gün süren ilk etabın ardından Messina Boğazı’nda mola verdi. Ardından ikinci etap için 22 Nisan’da tekrar demir alan ekip, 26 Nisan Salı günü Bodrum Limanı'na vardı.

Tolga Pamir transferle ilgili olarak şunları söyledi: “Türkiye Turu Rekoru’nu birlikte gerçekleştireceğim kadın sporcuyu tanımak için bu transfer önemli bir süreçti. Teknede hayat, deniz ve hava koşullarına uyum, uyku düzeni, fiziksel ve mental dayanıklılık, teorik ve pratik yelken seyiri bilgisi, teknenin teknik çalışma prensiplerinin aktarımı, karşılaşabileceğimiz durumların bir ön senaryolaştırılması için çok değerli bir süreç olduğunu düşünüyorum. Akdeniz senenin bu döneminde hızlı değişiklikler gösteren bir yapıya sahip. Bu sebeple farklı koşulları peş peşe hızlı bir şekilde hizmetinize sunuyor. Döndüğümüzde Sevda’nın ve Gamze’nin Türkiye Turu Rekoru için hazır olacaklarına eminim” dedi.

Türkiye tarihinde bir kadın ve bir erkek olarak ilk defa gerçekleştirilecek bu rekor girişiminde ikiliye; MAÇKOLIK, MASOMO, ADMOST, TIRAMISU, CHANTUQUE markaları eşlik edecek. Teknik malzeme konusunda MUSTO/Sportworks, NAUTIX, SAILMAKER.ORG ve Quantum Sails destek olurken dergimiz Naviga da iletişim sponsorluğunu yapacak.