Egeli kaşif


Aegean Explorer M26, ilk gövdesi sahibine teslim edildi. Ege Yat CEO’su Sinan Özer, yatın önümüzdeki yıllarda tüm dünya denizlerinde seyir yapacağını vurguluyor.

1976 yılından beri yat inşa sektöründe, tamamen müşteriye özel üretim ve tasarım projelerini hayata geçiren Ege Yat, kazandığı uluslararası ödüllerle gurur kaynağımız oluyor. Geleneksel inşanın titizliğini, modern üretim teknikleriyle birleştiren ‘Egeli’ yatlar yedi denizlere açılıyor. İşte onlardan biriyle daha sizleri tanıştırmak istiyoruz: Aegean Explorer M26.

Naviga’yı yakından takip edenler firmanın 37 ve 47 metrelik iki modeli daha olan Aegean Explorer serisini hatırlayacaktır. Şubat 2021 sayımızda çizimleriyle sayfalarımızı süsleyen serinin en küçüğü bu kez etkileyici fotoğraflarıyla karşımızda. 

Sinan Özer

 

Rota dünya

Aegean Explorer M26’nın sahibi uzun yıllar Amerika’da yaşamış bir Polonyalı. Yatı kendi kullanımı için sipariş etmiş. Önümüzdeki yaz Akdeniz’de seyir yapmayı; bir sonraki yıl da Atlantik’i geçip Karayiplere gitmeyi planlıyor. Önümüzdeki beş yıl içinde yatın tüm dünya denizlerini gezmesi planlanıyor. 

Ege Yat’ın CEO’su Sinan Özer’e Explorer M26’ya olan ilgiyi sorduğumuzda şöyle yanıtlıyor: 

“Bu suya inen ilk Aegean Explorer. İkincisinin de üretimi devam ediyor. Aynı boyda gitmemizin sebebi teknenin çok talep görmesi. Tescil boyunun 24 metre olması, kullanıcıya gerek klaslama, gerek tescil, gerekse mürettebat sayısı ve yeterliliği ile ilgili birçok avantaj sağlıyor. Öte yandan 187 GRT’lik hacim ancak 30 metre ve üzerindeki teknelerde görülecek konfora ulaşmayı sağlıyor. Bizce bu tekneyi diğerlerinden ayıran en önemli özelliği kullanıcıya sağladığı iç hacmi.”

Tasarım gibi mühendisliği de uzun yıllar birlikte çalışan, Ege Yat’ın deneyimli teknik ekibinin eseri olan M26’nın inşası 16 ay sürmüş. Yat, çelik gövde ve alüminyum üstbinaya sahip. Özer bu tercihin altında yatanı şöyle anlatıyor: “Biz 1990 yılından beri çelik gövdeli tekneler üretiyoruz. Kesinlikle daha güvenli. Üst binanın alüminyum olması da stabilite açısından büyük avantaj sağlıyor.”

Ege Yat inşa ettiği tüm teknelerde genel yerleşimi ustalıkla planlıyor. Aegean Explorer M26 da ana, üst ve alt güvertedeki üç ana kamarası; alt güvertedeki iki adet çift yataklı ve bir VIP kamarasında 12 misafir ağırlayabiliyor. Üst güvertedeki 18 metrekarelik ana kamaranın kayar krom kapıları, hareketli dış mekan mobilyalarının yer aldığı özel bir bölüme açılıyor. Buranın tekne sahibinin en sevdiği yerlerden biri olması boşuna değil. Güneşlenme ve oturma alanı olarak değerlendirilebilecek bu bölüm, aşağıdaki merdivenin kapatılması halinde ana kamaranın özel terası haline geliyor. 

İki mürettebat kamarası teknenin orta bölümünde, ikisi de kıçta konumlandırılmış. Mürettebatın çalışmasını kolaylaştırmak ve yatı olabildiğince karadan bağımsız hale getirmek de tasarımın odaklandığı konular arasında yer almış. Örneğin; ana güvertedeki mutfaktan doğrudan salona açılan servis kapısı yemek saatlerinde koridorda trafik oluşmasını engelliyor. Bunun yanı sıra yatta, uzun süre kumanya takviyesine ihtiyaç olmadan seyir yapabilecek genişlikte mutfak depolama alanları ve ekipmanı yer alıyor.

Dekorasyon

Aegean Explorer M26’nın tüm yaşam alanlarında, ipeksi mat dokulu kireçli meşe, beyaz lake tavanlar, krom mobilya ayakları, denizlikler ve aksesuarlar, köşeli krom aydınlatma ve armatürleri kullanılarak göz yormayan bir atmosfer yaratıldığı vurgulanıyor. Bütünlük için banyolarda, ıslak zemin ve tezgahlarda beyaz akrilik kullanılmış.

Ege Yat’ın suya indirdiği yatların mobilyalarının büyük bir bölümü tersanenin ahşap atölyelerinde üretiliyor. Bu kaşif yatının da sabit mobilyalarının yanı sıra, salonda yer alan krom ayaklı gri lake yuvarlak yemek masası, krom detaylara sahip büyük orta sehpa ve kıçta yer alan uzun beyaz lake yemek masası tersanedeki ahşap ustalarının ellerinde şekillenmiş.

Teknik konular

Makine dairesinde çalışma alanlarının ferahlığı, tüm sistemlerin kullanıcı dostu tasarım ve entegrasyonu mürettebatı mutlu eden bir diğer özellik olarak kabul ediliyor. Makine dairesinde başrollerde iki adet 650 HP MAN D2676LE425 ana makine ve iki adet 35 kW EFKOZD jeneratör var. Azami hızı 12,5 knot olan yat, ekonomik seyirde 3.500 deniz miline ulaşıyor. 16.700 litrelik yakıt ve 5.300 litrelik su kapasitesi, Aegean Explorer M26’nın tasarım amacı olan ikmalsiz, aralıksız, uzun seyirler yapmasını sağlıyor. 

Baş taraftaki Opacmare bot vinciyle yüksek denizlerde botu tekneye almak mümkün. 

İstenirse jetskiler de burada konumlandırılabiliyor. Elbette hidrolik platform ile bot kıç taraftan da tekneye kolayca alınabiliyor. 4,5 metre Capelli marka fiber tabanlı şişme bot, 70 HP Suzuki dıştan takma motorla güçlendirilmiş. 

Elektrohidrolik paserella Opacmare, merkezi klima sistemi Webasto, hidrolik baş pervane Side Power, 350 litre/saat kapasiteli su yapıcı Zero Salt, elektronikler Simrad, uydu Intellian markasını taşıyor. 

Teknenin üst bölümündeki güneş panellerinin yatın elektrik projesinde olduğunu belirten Özer, bunların jeneratörler devre dışı kaldığında birçok ekipmanın çalışmasına olanak verdiğini anlatıyor. Sürdürülebilir talepler konusunda ise şu açıklamayı yapıyor: “Sürdürülebilirlik kapsamı çok geniş bir kavram. Teknolojiyi bir kenara koyarsak, şirketimizin kuruluşunun ilk yıllarından beri her alanda, her çalışan düzeyinde benimsediğimiz temel ilkelerden biri. Sürdürülebilir teknolojileri imal ettiğimiz yatlarda kullanmak da bunun bir parçası olmakla birlikte çok seçici davrandığımızı da söyleyebiliriz. Herhangi bir aksilik ya da arızanın karadan binlerce deniz mili uzakta başınıza gelebileceğini de göz önünde bulundurarak, sürdürülebilir teknolojileri üretime dahil ederken kullanıcı dostu, daha önce denenmiş ve tatmin edici sonuçlar elde edilmiş olması, yaygın servis ağına sahip olması bizim için olmazsa olmazlardır.”

Özer, şu anda Explorer serisi için İtalyan bir mühendislik firması ile hibrit sevk sistemi üzerinde çalıştıklarını sözlerine ekliyor: “26 metre için yapılan çalışmayla, mevcut makinaların yarısı büyüklüğünde elektrik motorları kullanarak 11,5 knot maksimum hıza ulaşabildiğimizi gördük. Sevk sistemini oluşturan baş pervane gibi diğer elemanlar da elektrik motorlarına göre revize edilecek. Bunu da alternatif olarak üçüncü gövdede müşterilerimize sunabileceğiz.”  

Devam eden projeler

Aegean Explorer M26’nın ikinci gövdesinin imalatı tersanede devam ediyor. Önümüzdeki yıl denize indirilmesi planlanan yatın çelik gövdesi tamamlanmış. Ayrıca 37 m Tansu, 39 m Motorsailer ve 66 m Trideck motoryat da üretimi sürenler arasında yer alıyor. 

www.aegeanyacht.com