Fatih Aksu yedi denizleri anlattı


Gecede büyük usta Sadun Boro da anıldı.

 
Beş yıl süren yelkenle dünya turunu 25 Mayıs 2024 günü Pendik'te tamamlayan Fatih Aksu, yolculuğunun hikayesini 6 Haziran akşamı Galatasaray Cemiyeti Levent Tesisleri’nde kalabalık bir denizci topluluğu ile paylaştı.
 
 
Sadun Boro’nun izinden giderek yelkenle tek başına dünya turunu tamamlayan 22’nci denizci Fatih Aksu kendisi için düzenlenen özel gecede yaşadıklarını yelkenseverle paylaştı.
 

 
Galatasaray Cemiyeti Levent Tesisleri’nde 6 Haziran günü gerçekleşen geceyi Galatasaray Liseli Denizciler Grubu’nun Komodoru Ekrem İnözü organize etti. Cemiyet Başkanı Fidel Berber’in de katıldığı ve kalabalık bir denizci topluluğunun buluştuğu gece Arın Alagün’ün moderatörlüğünde gerçekleşti. Fatih Aksu, yolculuğunu anlattığı sunumda daha önce bu turu tamamlamış olan Ekrem İnözü ile paslaşarak onun tecrübelerini ve aradan geçen zamandaki değişiklikleri de renkli bir şekilde dinleyicilere aktardı.
 

Aksu ve teknesi Blue Horizon'un macerasının büyük bir bölümünü internet yoluyla izlemiş olan denizciler, sunum sonrası Aksu’yu birbirinden değişik soru yağmuruna tuttular. En ufak ayrıntıların bile dile getirilip ortaya konduğu gece geç saatlere kadar sürdü.
 
Galatasaray Liseli yelkenciler de gecenin katılımcıları arasındaydı ancak 20:30’da okulda olmaları gerektiği için erken ayrıldılar

Gecenin en çok adı geçen kişisi ise amatör denizcilerimizin piri kabul edilen Sadun Boro oldu. 5 Haziran 2015'te aramızdan ayrılan usta denizci anısına kadehlerin ‘Hu’ denilerek kaldırıldığı toplantıda sorulan hemen her soruda, her konuşmada onun adı vardı.
 
Sadun Boro ve teknesi Kısmet