Gurur turu


Ezgim Mıstıkoğlu ve Deniz Derin Bınaroğlu, retro dünya turu yarışını tamamlayan en genç denizcilerimiz oldu.

Ocean Globe Race'te (OGR) yarışan Translated9 teknesi dünya turunu tamamlamayı başardı. Türk yelkencilerimiz Ezgim Mıstıkoğlu (23) ve Deniz Derin Bınaroğlu'nun (22) yer aldığı İtalyan teknesi, yarışın bitmesine günler kala 5 Nisan'da tekneden gelen sızıntılar üzerine Madeira Adası'na yönelme kararı alarak yarış dışı kalmış ve sembolik de olsa turu tamamlama hedefiyle bakım çalışmalarına odaklanmıştı. 3 Mayıs günü Cowes kıyılarına varan ekip, aylar süren mücadelenin ardından yorgun ama mutlu olduklarını belirtiyor.
 
Translated9'un sevinci
 
Yarışla tarihsel bağı bulunan 55-68 feet uzunluğundaki teknelerin yer aldığı Flyer kategorisindeki Translated9, hiçbir teknolojik ürün ve ekipmanın kullanılmadığı 'retro' turu önde götürürken 3. ayakta da benzer bir süreç yaşayarak Falkland Adaları'na yönelmiş ve hız verdiklerdikleri zorlu onarımların ardından mart ayında Uruguay Punta del Este'deki start hattına ulaşmayı başarmıştı. Broş yedikleri büyük bir fırtına atlatan yarışçılar, Cape Horn geçişi sonrası teknenin iki farklı noktasına çatlak fark etmiş ve destek çağrısında bulunarak burada da güvenliğe öncelik tanımışlardı.
 
Deniz Derin Bınaroğlu ve Ezgim Mıstıkoğlu
 
10 Eylül 2023'te İngiltere, Southampton'dan başlayan yarıştaki 14 tekne arasında bulunan İtalyan ekip, büyük bir coşkuyla karşılandı. Royal Yacht Squadron'daki bitiş çizgisinde bir de sürpriz vardı; 1977'de Whitbread yarışına ADC Accutrac adıyla katılan Swan 65'ten Clare Francis ve ekibinden iki denizci finiş hattındaydı. Bu tarihsel buluşmanın bir özelliği de yarışı 5. sırada bitiren Francis'in köklü yarışa katılan ilk kadın kaptan olması.
 
Swan 65'in tarihi buluşması, OGR2023
 
Translated9, Cape Town'a varan birinci durakta liderliği kazanmış, Auckland'a ulaşan ilk tekne olduklarında da sırayı koruyarak yarışın favorisi olmuşlardı. 15 Ocak'ta Punta del Este'ye gitmek üzere 3. etaba hazır olan ekip, 6 Şubat'ta da Cape Horn'u aştı ancak bundan sonra çıkan sorunlar karşısındaki tutumlarıyla galibiyetten çok güven ve kararlılığın önemini göstermeyi başardı.
 
Translated9 finiş hattında
 
Whitbread Around the World Race'in 50. yılı anısına 2023 yılında düzenlenen Ocean Globe Race'te turu tamamlayan bir diğer isim ise Sterna teknesinden Ebru Yaral oldu.
 
Ebru Yaral, All Spice Yachting of Sterna (Adventure Class, Swan 53)
 
43 yaşındaki Yaral, 27.000 millik bir hayali gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşarken okyanuslar için geç olmadığını ve koşullar ne olursa olsun herkesin, özellikle Türk kadınlarının istedikten sonra her şeyin üstesinden gelebileceğini özellikle vurguluyor.
 
Ocean Globe Race'teki Türk yelkencilerden bir diğeri ise, ilk etapta White Shadow teknesinde yarışan Metin Balcı oldu. 51 yaşındaki Balcı, Sayula sınıfında yer alan 57 feet'lik İspanyol teknesi ile 7800 millik bir parkurda bulundu.
 
Metin Balcı