Güven veren performans


Technohull sürat botlarının hep daha iyi, hep daha hızlı olmasını tetikleyen şey, Gerry Petratos ile hız ve sınırları tekrar tekrar zorlama dürtüsünden kaynaklanıyor.

Üstün teknoloji ile üretilen Technohull sürat botlarının hep daha iyi, hep daha hızlı olmasını tetikleyen şey, kurucu sahibi Gerry Petratos ile seçkin gemi inşaat mühendislerinden oluşan ekibinin hız ve sınırları tekrar tekrar zorlama dürtüsünden kaynaklanıyor. Çünkü onlar tasarımlarını her şeyden önce kendi tutkularını tatmin etmek için yapıyorlar.   

Fotoğraflar: Technohull Arşivi  

 

 

Hayatın pek çok alanında insanlar, ister heyecan ister rekabet veya sadece zevk için de olsa, hıza takıntılı hale gelirler. Hız, saf heyecandan mutlak doyuma kadar bir dizi duyguyu çağrıştırır ve bu tutkunun en keyifli yolu, masmavi bir deniz üzerinde, teknoloji harikası süper hızlı bir sürat teknesinin tüm kontrolünü ellerinizin altında tutmaktan geçer.

2005 yılında denizcilik sektörüne giren, Ege’nin hemen karşı yakasındaki Attica, Lavrio kasabasında yer alan Technohull sürat botları üretim fabrikası yalnızca kendi adına değil, tüm endüstri için de yeni bir çağın şafağını işaret ediyor.

Şirket tarafından satın alınan 50 dönümlük arazi üzerinde 2021 yılının ortalarında tamamlanan bu yeni tesis, orta boy tekneler kategorisindeki en modern ve teknolojik olarak en gelişmiş tersanelerden biri. Aynı zamanda sektörde şimdiye kadar yapılmış en büyük yatırımlardan biri. Tesis şirketin hedeflerini daha da ileriye taşımasını sağlıyor ve Technohull’ın dünya çapında rekabetçi bir tersane olarak varlığını kanıtlıyor.

Tesis, konsept geliştirme, tasarım ve prototiplemeden nihai üretime, mühendislik ve bağlantı parçalarına kadar üretim sürecinin her adımına ev sahipliği yaparken, denize yakınlığı sayesinde zahmetsiz bir şekilde deneme seyirlerine çıkılmasına olanak tanıyor.

Tersane, üretimin her alanında son derece gelişmiş altyapıya sahip; küçük ölçekli freze makineleri, lider firma Belotti Spa’nın 5 eksenli 20X8X7 metrelik freze ünitesine kadar tüm şirket içi prototipleme süreçlerini karşılıyor. Tam kontrollü püskürtme kabinleri, tüm üretim için kürleme sonrası fırın ortamı, nihai ürün için mikro finisaj boya kabinleri ile yalın, standartlaştırılmış ve çevre dostu üretim süreçleri, zorlu projelerde bile yüksek yapım kalitesini sunuyor.

 

Dynastream gövde tasarım teknolojisi

Technohull’ın pazardaki diğer tekne üreticilerinden farkının her bir modelinin, kendine özgü ve operasyonel profiline en iyi uyacak gövde özellikleri ile sıfırdan tasarlaması olduğu belirtiliyor. Sonuç, her model için yüksek performans ve kullanım kolaylığı arasındaki optimum dengenin bulunması olarak özetleniyor.

Kapsamlı araştırmalar sonucu geliştirilen Dynastream tekne tasarım teknolojisi, her bir modelin çalışma kapasitesini değerlendirdikten sonra temel tekne tasarım özelliklerini doğrulayan en son teknoloji bilgisayar programlarına ve tekne yapısı algoritmalarına dayanıyor.

Süreç, bu temel gövde tasarım özelliklerini daha ayrıntılı model gereksinimleriyle eşleştirerek devam ediyor. Hem analitik formülleri kullanan hem de tam boyutlu ve küçültülmüş modelleri test eden uzman gemi inşa mühendislerinden oluşan ekip, çeşitli gövde versiyonları üzerinde çalışıyor. Geniş bir veri tabanı, tasarımı optimize etmek için sürekli olarak sonuçlarla dolduruluyor. Birkaç tasarım döngüsünden sonra, hidrodinamik profil düzene sokuluyor. Sonuç olarak, kaplama geometrisi, kademe sayısı, kademe konumlandırma ve gövde yüzeyi boyunca değişken ölü yükseklik dağılımı belirleniyor.

Dynastream teknolojisinin özellikleri: 

Verimli çalışma-Daha az yakıt tüketirken daha iyi performans sağlaması.

İdeal denge-Her hızda kolay ve güvenli sürüş, bottaki herkes için güvenlik hissi, tüm deniz koşullarında ve seyahat yönlerinde ideal pruva konumu, savrulmadan güvenli dar dönüş ve manevra.  Mutlak kontrol-En yüksek hızlarda bile anında ve rahat kayma.  Yumuşak sürüş-Ölü yükseklik dağılımı ve yastıklama etkisi, konforu üst düzeye çıkarır.

Basınçsız gövde su püskürtme kontrol çeneleri-Kuru bir sürüş için püskürtmeyi düşük seviyede tutar ve başka tarafa yönlendirir.

Gerçek bir açık deniz tasarımı-Dalgalı denizlerde ve ağır hava koşullarında örnek niteliğinde sürüş kalitesi ve performansı sağlar.

 

Modeller 

GT7 

7 metre boyundaki GT7 modeli Technohull’ın, orta-küçük kategorideki bir teknenin nasıl görünmesi, hissedilmesi ve nasıl bir performansa sahip olması gerektiğine dair yorumudur. Türünün tek örneği; küçük ama geniş. Aynı zamanda performans ve estetiği ile gerçek bir Technohull olan GT7, hiç şüphesiz bu kategoride ezber bozan bir model.

Onu farklı kılan şey; güçlü, sportif ve keskin çizgilerini korurken, çok daha büyük teknelerle kıyaslanabilecek kadar ferah bir güverteye sahip olması. En belirgin özellikleri; sportif konsol, geniş güverte, iki ayrı dinlenme alanı, ekstra geniş yaylı şezlong ve hacimli depolama alanları.

 

38 Grand Sport (Super Fast Edition) 

Dıştan takma üç adet Mercury 450R SM motor ile güçlendirilen 38 Grand Sport-Super Fast Edition 100 knot maksimum hıza ulaşarak yüksek performansı bir sonraki seviyeye taşıyor. Sınırlı sayıda üretilen bu model, son derece hafif karbon yapısına, çok yüksek süratlerde etkileyici hız potansiyelini ve tavizsiz kontrol olanağını sunan sofistike bir gövde tasarımına sahip.

Super Fast Edition, hızlı bir derin V gövdeli açık deniz teknesi olmasının yanında dengesiyle de dikkat çekiyor. Verimli ve son derece denizci. Sunduğu sürüş deneyimi ile en talepkâr hızlı tekne tutkunlarını bile tatmin ediyor.

 

Explorer 40 

Geniş güvertesi, dinlenme alanları ve yeterli tavan hacmine sahip konforlu kabini ile yüksek performans ve denizcilik yeteneklerini birleştiren çok işlevli bir tekne. Explorer 40, hem sürücüyü hem de konukları azami düzeyde memnun ederek her açıdan yüksek performans göstermek amacıyla tasarlanmış. 

Dengeli tasarım, hava koşullarına dayanıklı sürücü mevkii, güverte etrafında tam yürüyüş imkanı, kolayca erişilebilen kabin ve geniş dinlenme alanları bu modelin özelliklerini vurguluyor. 

 

Omega 47  

Technohull’ın Dynastream patentli gövde tasarımına sahip Omega 47, üst yapısının artan ağırlığını absorbe edecek şekilde modifiye edilmiş ve bu sayede üstün açık deniz özellikleri kazanmış. 

Optimum tahrik konfigürasyonundan güç alan Omega 47, 80 deniz mili civarındaki etkileyici seyir hızlarına zahmetsizce ulaşabiliyor ve bu hızları koruyabiliyor.

Düşük kayma hızı, süper yumuşak ve kuru bir sürüş sunan derin V gövdesi ile Omega 47 yüksek performans, mutlak konfor ve kontrol yeteneğine sahip. Dikkat çeken özellikleri arasında; ventilasyonlu iki kademeli tasarım, keskin su hattı giriş açıları, hava tutma dikey kaplamaları ve geminin gövde uzunluğu boyunca değişken dağılımlı su saptırma açıları sayılabilir. 

 

 

 

GTX 

10,7 metre boyundaki GTX, Technohull serisinin uzun zamandır beklenen en yeni üyesi ve günübirlik seyir kavramını her anlamda yepyeni bir boyuta taşıyor. 

GTX, sunduğu açık deniz performansı ve seyir deneyimi ile dikkat çeken sofistike bir Dynastream gövdeye sahip. Özellikleri arasında, dalga delen pruva tasarımı, süper derin V ikiz kademeli gövde, gövde uzunluğu ve kiriş boyunca değişken ölü yükselme dağılımı ön plana çıkıyor.

 

Seaborn ve Technohull satış temsilcilikleri

Technohull’ın senede bir yayınladığı Seaborn dergisinin son sayısında dünyanın en meşhur seyir noktaları arasında, Technohull ile İstanbul Boğazı’nda yapılabilecek kıtalar arası yolculuk gösterildi.  

Yunanistan dışında dünyanın dört bir yanına yayılan Technohull’ın Avrupa’da; Slovenya, Hırvatistan, Sırbistan, Avusturya, Macaristan, Arnavutluk, İngiltere, İrlanda, Belçika, Almanya, Bulgaristan, Kıbrıs, Norveç, Fransa’da; Orta Doğu’da Lübnan, Kuveyt, Suudi Arabistan’da ve deniz aşırı ülkelerden ABD, Avustralya, Yeni Zelanda, Hong Kong ve Çin’de satış temsilcilikleri var. 

Türkiye’de ise Sasko Yachting 

www.saskoyachting.com aracılığı ile temsil edilen Technohull botlarının bakım ve servis işlemleri Bodrum Marine Group tarafından yapılıyor.