Hava tahmininde Piri Reis dönemi


Uzun yıllardır denizcilerimiz Ege’nin hava durumunu takip etmek için Yunan meteoroloji sitesi Poseidon’a bakardı.

Yazı: Gökhan Abur

Naviga'nın Ocak 2021 sayısında yayınlanmıştır.

 Ülkemizde denizcilik sektörünün gelişmesi sonucu Meteoroloji Genel Müdürlüğü, denizcilere yönelik deniz meteorolojisi ölçüm ve değerlendirmeleri ile tahminlerini günümüz koşullarına göre geliştirdi; Piri Reis denizcilik sayfalarında kullanıma sundu.

Denizciler güvenli seyir yapabilmek, taşınan yük ve yolcuyu hasar görmeden limana ulaştırılabilmek için meteorolojik desteğe ihtiyaç duyar. Sonunda bizlerin de yıllardır beklediği oldu ve Meteoroloji Genel Müdürlüğü Piri Reis denizcilik sayfalarında bu bilgi ve tahminleri bir araya getirdi. Bu sayfalarda günlük ve saatlik hava ve deniz durumu, marinalar için beş günlük tahminler, deniz meteorolojik gözlemlerden elde edilen rüzgâr, sıcaklık ve deniz suyu sıcaklığı gibi bilgiler dışında sayıları giderek artan meteorolojik şamandıralardan elde edilen deniz ve dalga durumu bilgileri de bulunuyor.

  

  

Ek olarak günde iki kez 00:00 ve 12:00 UTC çalıştırılan WW3 dalga tahmin modelinin başlangıç ve sınır şartları ECMW’den (Avrupa orta vade hava tahmin merkezi) sağlanıyor. Bu modelle Cebelitarık Boğazı’na kadar olan 1,5 deniz mili çözünürlükte beş günlük periyod için, rüzgâr hız ve yönü, dalga yükseklik ve yönü ile dalga periyodu tahmini veriliyor. Bu bilgilerin yanında SWAN modeli ile kıyılar, koy, körfez, haliç ve göllere ait dalga modelleri yüksek çözünürlükte sunuluyor. Dalga periyodunu bilmeniz durumunda dalga hızını C=1,36xP m/sn ve dalga boyunu L=1,56x P2 m formüllerini kullanarak bulabiliyorsunuz...

Anlık dalga periyodunu bulmak için zamanı tutarak en az beş dalga tepesi sayar; zamanı 5’e bölerseniz saniye olarak dalga periyodunu bulabilir ve modelde size verilen periyod değeri ile kontrol edebilirsiniz. Piri Reis denizcilik sayfasındaki bilgileri seyir öncesi planlama ve seyir sırasında güvenle kullanabilirsiniz. Seyir sırasında basınç değişimi, kuru-ıslak termometre ölçümleri, deniz durumu, görüş mesafesi, rüzgâr ve bulut gelişimlerini özellikle açık deniz seyrinde jurnale yazmayı unutmayın. Piri Reis sayfalarına mgm.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz.