İki kız kardeş Jeanneau Sun Odyssey 440 ve 490


17 binden fazla gövdeyi suyla buluşturan Jeanneau Sun Odyssey serisi, yeni nesil 440 ve 490 ile Cannes sahnesinde müthiş bir performans gösterdi.

Philippe Briand imzalı bu iki kız kardeş çift dümen, çeneli gövde yapısı, L şeklinde salma, bütünleşik baston, gizlenebilir baş pervane gibi ortak özellikleri de paylaşıyor.

018’de yılın teknesi olmaya aday gösterilen 440 geniş çeneli gövdelere sahip. Philippe Briand’ın tasarladığı bu yeni gövde sayesinde teknelerin dengesi ve performansı oldukça artmış.

Çift dümeni standart olan Sun Odyssey 490’da tüm tellerin dışarı monte edilmiş olması, alçaltılmış bumba bağlantısı, klasik ana yelkenin kullanımını kolaylaştırıyor.

Ana yelken vinçlerinin dümene yakın konumlandırılmış olması, ana yelkenin dümenden ayrılmadan trim edilmesini sağlıyor. Geniş dikdörtgen gövde lumbozları, görünümüne karakter kattığı gibi ferah bir salon yaratmış.

Kokpit oturma yerleri açılarak iki büyük güneşlenme alanına dönüşüyor. Kokpitte portatif mangal ve 12V portatif buzdolabı ile yemek keyfi yapılabiliyor.

Modern bir loft tarzında tasarlanan salona lumbozlar sayesinde gün ışığı fazlasıyla nüfuz ediyor. Tik yanında sedir ahşap seçeneği de sunuluyor. Kullanılmadığı zaman tezgah içerisine girebilen mikrodalga fırın, zeminin altına yerleştirilebilen şarap dolabı yer kazandıran çözümler arasında sayılabilir. Standart yerleşim planında bir başta, bir kıçta olmak üzere iki kamara ve iki banyo yer alan SO 490’da üç kamara seçeneği de mevcut.

Ablası gibi Jeanneau Sun Odyssey 440’da da bumba aşağıda, teller dışarı monte edilmiş. Kamara girişlerinde herhangi bir yükselti bulunmadığından içerde de ev konforu yaşanıyor. Tasarımındaki renk ve kesimler, sıcaklığı ön plana çıkartmış, dıştan olduğu kadar içten de güzelliğini pekiştirmiş. Yeni eklenen masa ve yatak kenarlıkları deniz şartları ne olursa olsun hiçbir şeyin yere düşmesine izin vermiyor. 200 litrelik ilave su deposu seçeneği ise tekne hayatınızı kolaylaştırabilecek bir diğer avantajı. Standart yerleşim planında bir başta, bir kıçta olmak üzere iki kamara ve iki banyo yer alan SO 440’da üç ve dört kamara seçenekleri de var.

Jeanneau Sun Odyssey 440

  

Tam boy: 13,39 metre (baston ile)

En: 4,29 metre

Motor: Yanmar 45 HP (standart)

Yakıt kapasitesi: 200 litre

Su kapasitesi: 300+200 litre

Jeanneau Sun Odyssey 490

  

 

Tam boy: 14,80 metre (baston ile)

En: 4,49 metre

Motor: Yanmar 57 HP (standart)

Yakıt kapasitesi: 240 litre

Su kapasitesi: 635 litre

www.topleisure.net