İkincinin olmadığı yarış başladı


America’s Cup heyecanı Prada ACWS Auckland ve Prada Christmas Cup ile başladı.

170 yıllık geçmişe sahip America’s Cup’ın 36’ncısı, kupa sahibi ETNZ’nin memleketi Auckland’da, pandemi tehlikesine rağmen başladı. 36. Kupa’ya hazırlık niteliğindeki Prada ACWS Auckland ve Prada Christmas Cup, 17-20 Aralık tarihleri arasında yapıldı. 36. America’s Cup’ın gerçekleştirileceği tarih 6-15 Mart 2021. Kupa sahibi ETNZ’ye meydan okuyacak takım ise 15 Ocak-22 Şubat 2021 tarihleri arasında koşulacak Prada Cup’ta belli olacak. Meraklıların hatırlayacağı üzere Oracle Team USA, 2007 yılında Alinghi’ye açtığı bir dizi davayla ve 2010 yılındaki şampiyonluğuyla birçok tartışmayı da beraberinde getirmişti. Oracle’ın ve takımın sahibi Larry Ellison’ın sınırsız serveti, America’s Cup formatına da yansımış, bu durum diğer takımları bütçe açısından bir hayli zorlayan son teknoloji kanat yelkenli ve çok hafif (5,9 ton) katamaranlar olan AC72’lere mecbur bırakmıştı. Takımların isyanının ardından Oracle, yine kuralı belirleyen takım olarak 2017’deki 35. Kupa’da nispeten daha bütçe dostu (!) foil’li AC50’leri devreye aldı. Ve bu Oracle için sonun başlangıcı oldu; 2017 yılında Bermuda’da yapılan mücadelede Kupa’yı Yeni Zelandalılar kazandı. Zaferi elde eden Kiwiler, Kupa Galibi olarak kuralları belirleyen takım unvanıyla tek gövdelileri yarışa geri getirdi ve foil’li yeni nesil AC75’leri yarış makineleri olarak ilan etti. Böylece America’s Cup, 10 yıl aradan sonra 36’ncı yarışında çok gövdeden yine tek gövdelilere döndü. 

Hepi topu dört takım

36. America’s Cup’ta dört takım yarışıyor. 2007’de Valencia’daki gibi dokuz ülkeden 11 ‘meydan okuyan’ takım yok maalesef... Bu yıl ev sahibi ev sahibi takım, Kupa sahibi ETNZ. Takımın dümeninde ülkenin en iddialı yelken yarışçılarından Peter Burling var. Henüz 29 yaşındaki Burling, üç yıl önce yapılan 35. Kupa’da da takımın dümenciliğini üstlenmişti. Kupa’yı ülkeye getirmeyi başaran Burling, America’s Cup’ta birinci olan en genç dümenci unvanını da elde etmişti. Kupa’nın ikinci takımı ise İtalyan Luna Rossa Prada Pirelli Team. Takımın dümencisi daha önce iki kere kupayı kazanmış olan (33. Kupa’da BMW Oracle Racing’le, 35. Kupa’da ETNZ’yle) 52 yaşındaki Max Sirena. Bir diğer iddialı ismi ise James Spithill. America’s Cup’ı iki kez Oracle Team USA ile kazanan ve soğukkanlılığıyla nam salan Spithill, Kupa’nın en tecrübeli isimlerinden. Sir Ben Ainslie dümenciliğindeki Ineos Team UK ise bir diğer AC takımı. Tüm zamanların en iyi olimpik yelkencisi unvanına sahip 43 yaşındaki Ben Ainslie, 2013’te San Fransisko Körfezi’ndeki 34. Kupa’da Oracle Team USA’in taktisyeni olarak görev aldı. 8-1 gerideyken katıldığı Amerikalı ekibe, son 8 yarışı kazandırarak (9-8’lik skorla) Oracle’ın yarışın galibi olmasını sağladı. İngiltere’nin gelecekteki kraliçesi Kate Middleton’ın tam desteğini arkasına alan Ainslie, 2015-16 ACWS’de de Land Rover BAR takımıyla birincilik elde etti. 36. America’s Cup’ta bir deneyimli isim de ABD’li yelkenci Terry Hutchinson. Hutchinson, New York Yacht Club (NYYC) American Magic’in kaptanı. Uzmanlık alanı TP52 ve Farr40’lar olan ve bugüne kadar farklı sınıflarda 11 kez dünya şampiyonluğu elde eden, dört ayrı kampanya ile America’s Cup’ta yer alan 52 yaşındaki Hutchinson’a American Magic’in dümenindeki bir diğer tecrübeli isim olan Dean Barker eşlik ediyor. Bu ikilinin, ABD’ye Kupa’yı geri getirecekleri yönünde iddialı demeçleri var. 

ETNZ önde, İngilizler sonda

17 Aralık’ta başlayan Prada ACWS Auckland’ın kurallarına göre üç gün boyunca her gün dörder yarış yapıldı. Her yarışta iki takım birbiriyle mücadele etti. Kazanan takımın hanesine her yarışta bir puan eklendi. İlk üç günün sonunda beş kez yarış kazanan ETNZ, beş puanı hanesine ekledi. Üç günün sonuncusu ise foil problemleri ile uğraşmaktan hiç puan alamayan Ineos Team UK oldu. 20 Aralık Pazar günü ilk ayağın final yarışı sayılacak olan Prada Christmas Cup’ta ise format farklıydı. İki ‘Nakavt Etabı’ (Two Knock Out Stages) olarak ilan edilen final yarışında puan durumuna göre karşı karşıya gelmesi planan dört takım, ‘nakavt ettiği’ takımı yarış dışı bırakacaktı. Son güne gelindiğinde ise puan durumuna göre eşleşme şöyle oldu: Ineos Team UK ETNZ’ye karşı, Luna Rossa ise NYYC American Magic’e karşı... Bu iki yarışın sonunda rakibini yenen iki takım karşı karşıya gelecek ve Prada Christmas Cup’ın birincisi olacaktı. Ancak doğa hepsini yendi ve rüzgârsızlık nedeniyle yarışlar yapılamadı. Günün ilk yarışı başladıktan kısa süre sonra rüzgâr düşünce karşılaşmalar iptal edildi ve 36. America’s Cup’ın ilk ayağının birincisi de belli olamadı. Puan tablosunda ise ETNZ birinci sırada yer alırken onu NYYC American Magic ve Luna Rossa Pirelli Prada Team takip ediyor. Şimdi gözler 15 Ocak’ta başlayacak olan The Prada Cup’ta. 

                                              

AC75 teknik özellikler

Tam boy: 20,7 metre (+2 metre bowspirit)

En: 5 metre

Ağırlık: 6,5 ton

Direk uzunluğu: 26,5 metre

Toplam yelken alanı: 335 metrekare