İspanyollarla İtalyanlar arasındaki elektrik


Magonis Boats’un şık, verimli ve çevre dostu elektrikli tekneler üretme hedefinin ilk ürünü 5,5 metrelik gezi teknesi Wave e-550, Venedik’te fink atıyor.

Tersanenin tabiriyle ‘bir Katalan kadar yaratıcı, bir İtalyan kadar zevkli’ bu model, sıfır karbon ayak iziyle gerçek bir çevreci.

Venedik kanallarında sıfır karbon ayak iziyle seyreden tam elektrikli Magonis Wave e-550, Katalan coşkusu ve İtalyan tasarımının birleşimi olarak tanımlanıyor. Çünkü tersane İtalya Sabaudia’da, firmanın yönetim merkezi ise Barselona’da bulunuyor. İki denizci ülkenin etkilerini üzerinde barındıran tekne tasarlanırken rahatlık, verimlilik ve çevreye saygı öncelik verilen konular olmuş. Dışarıdan bakıldığında çok belirgin bir tasarıma sahip olduğu için hemen kendini gösteren bu teknenin dünya prömiyerinin Venedik Boat Show’da yapılması bile amacına vurgu yapıyor. Tamamen elektrikli olması Wave e-550’nin çevresel sebeplerle teknelerin seyir yapmasının yasak olduğu yerlerde bile kullanılabilmesini sağlıyor. 0,30 metrelik su kesimi ile de sığ yerlerde gezebiliyor.

Yenilik ve Teknoloji

Yenilik ve teknoloji 5,50 metrelik model, 4 ila 30 kW arası Torqeedo ya da Mag Power elektrikli dıştan takma motorlarla donatılıyor. Torqeedo Cruise 4 ila 10 kW (yaklaşık 20 HP) ya da yeni Mag Power 18 ila 30 kW motor seçenekleri ile sunulan teknenin performansına gelince; 22 knot azami hız ve seyir hızında 12 saatlik kullanım süresi ile beklentileri karşılıyor. Magonis mühendisleri ve tasarımcılarının geliştirdiği Light X Pro vakum infüzyon üretim teknolojisi sayesinde 335 kilogram ağırlığı teknenin bir diğer dikkat çeken özelliği.

Elektrik Devrimi

Görüşlerini aldığımız Magonis Boats’un CEO’su François Jozic, Wave e-550’nin geniş bir serinin ilk modeli olacağını belirtiyor, “Elektrikli tekneler, kesinlikle yat sektörünün yakın geleceği, özellikle 24 feet ve altı boylarda. Koruma alanları, elektrikli teknelere ayrılmış bağlama yerleri ya da Amsterdam kanallarında tüm teknelerin 2024 itibariyle elektrikli olması zorunluluğu gibi düzenlemeler ve de insanların her geçen gün sürdürülebilirlik konusunda daha duyarlı olması sayesinde elektrik devrimi deniz sektörünü de etkisi altına aldı. Teknoloji her yerde seyir yapma kalitesini artıracak, CO2 yok, egzoz yok, yakıt François Jozic sızıntısı ihtimali yok, sadece sessizlik var! Asıl lüks seyir bu.” Elektrikli motorların performansını geleneksel sistemlerle kıyaslamasını istediğimiz Jozic, Magonis’te 4 kW’dan 30 Kw’ya kadar (yaklaşık 40 HP) motor seçeneği sunulduğunun ve bunun 22 knot azami hız anlamına geldiğinin altını çiziyor. Genel olarak elektrikli tahrik sistemleri çok verimli, etkileyici akselerasyon, tork ve yüksek manevra kabiliyeti sağlıyor. Güvenli, bakım gerektirmeyen ve güvenilir bir sisteme sahip olan Wave e-550’nin akü ömrünü “Mükemmel” olarak değerlendiren CEO, sözlerine şöyle devam ediyor “Operasyon maliyeti düşük. Tüm bunlarla beraber benzin istasyonunda zaman ve para kaybetmiyorsunuz!” Boyundan büyük çözümler sunan modelde elektronik ekipman yerine tekne sahibinin sürekli yanında taşıyabileceği su geçirmez 13 inç iPad kullanılıyor; akıllı telefon şarj noktası var ve 120 W Fusion müzik sistemi bulunuyor. François Jozic, iPad’in çok yönlülük ve kullanıcı dostu olmak açısından sektördeki tüm plotter’a göre daha avantajlı olduğunu söylüyor; “Bizim hedefimiz kıyı seyri ya da göller olduğu için Navioncs’in sunduğu GPS uygulaması tüm günü keyifle geçirmek için ihtiyaçlarınızı karşılayabiliyor.

Bunun yanında spotify, instagram gibi tüm sevdiğiniz uygulamalara, seyir yaptığınız bölge ile ilgili içeriğe, desteğe, hava durumu, bağlanma yerleri bilgilerine ulaşabiliyorsunuz.” Eni 1,98 metre olan Wave e-550, ‘bowrider’ tipi yerleşim planı ile baş tarafta keyifli bir oturma-yemek bölümü ya da güneşlenme minderi sunabiliyor. Kokpitteki rahat oturma düzeni ve siperlik, altı yolcunun güvenli şekilde seyretmesine imkan yaratıyor. Standart ekipmanında 4 kilogramlık çıpa, yüzme merdiveni ve koçboynuzları yer alıyor; istenirse teleskobik masa, tik güverte, buzdolabı, duş, 8 metrekarelik karbon ayaklı tente gibi eklemeler yapılabiliyor. Opsiyon listesindekilerden biri de hırsız önleme özelliği. Uydu bağlantısını kullanan bu sistemle tekne sahibi, Wave e-550’nin yerini bilgisayar ya da akıllı telefonunun ekranında gerçek zamanlı olarak görebiliyor. Aküye bağlı sistemin ayrıca kendi bünyesinde bulunan bağımsız bir lityum nikel aküsü daha mevcut. Hatta bir yazılı mesajla motor açıkken kapatılabiliyor, kapalıyken açılabiliyor ya da tekne hareket ettiğinde mesajla bildirim gönderiliyor. Wave e-550’nin fiyatı Torqeedo Cruise 4.0 RL ile 33.485 euro; Mag Power 30.0 ile 68.900 euro.