İstanbul Boğazı’nda hız testi


İtalya’dan ülkemize gelen Nuova Jolly Prince 30 marka şişme bot ile İstanbul Boğazı’ndayız!

Bu ayki test teknemiz İtalya’dan ülkemize gelen Nuova Jolly'nin Prince 30 modeli 9,30 metre uzunluğunda, 3,24 metre genişliğinde bir RIB. Denize çıkmadan önce firmanın Türkiye temsilcisinin İstanbul Boğazı kıyısındaki ofislerine gidip yetkililerden teknenin özelliklerini dinledik. Bu arada da Nuova Jolly firmasının 5,80 metreden 15 metreye kadar 17 farklı boyda RIB üretimleri olduğunu ve bu kadar geniş ürün yelpazesinde her türlü talebe cevap verebildiklerini öğrendik. Test edeceğimiz Prince 30, markanın orta sınıf modellerinden biriydi ve Türkiye’ye getirilen ilk tekneydi.

İlk Bakışta

Önce tekne üzerindeki donanımları inceledik. Geniş ve rahat güverte, kıç tarafında büyük bir masa ve aynı zamanda şezlonga dönüştürebilen oturma grubu bulunuyor. Geniş hacimli ve amortisörlü dolaplar çeşitli yerlere yerleştirilmiş. Ayrıca hardtop önündeki bimini güneşli günlerde de rahat seyir imkanı sağlıyor. Neopren-Hypalon şişme tüpleri UV ve hidrokarbon direnci sağlıyor. Sağlam ve uzun ömürlü olması için tekne tabanı çapraz düzenli fiberglastan imal edilmiş. Bu bilgileri aldıktan sonra artık ekipteki arkadaşlarımız ile denize çıkmaya hazırdık. İstanbul Boğazı’nın eşsiz manzarasında bu tekneyi deneme imkanımız olduğu için şanslıydık. Tabii Boğaz’da hız sınırlaması olduğundan öncelikle sahil güvenlik birimlerinden kısa süreli bir izin aldık ve hızlı bölümleri açık denizde olmak üzere deneme seyrimize başladık.

Denizde

Üstünde iki adet 200 beygir gücünde Suzuki marka dıştan takma benzinli motorları mevcut olan bu hız makinasını denemek için Boğaz’ın sularındayız. Geniş açılı V gövdesi olan Nuova Jolly 30 daha ilk dakikalarda bize güven vereceğini gösterdi. Önce katalog verileri ile test değerlerini kıyaslamak için seyre başladık. İlk göze çarpan özellik dalgaları keserek girdiği için hiçbir şekilde ne kullanana ne de yolculara sarsılma etkisi hissettirmesi oldu. Her manevrada bize güvenilirliğini ispatladı. Tam gaz ile yaklaşık 50 knot hızlara 22 saniyelik bir sürede ulaştı. Yine bu süratte bile giderken dalgaları emerek seyre devam etmesi bizleri etkiledi. 360°'lik manevralarda süratten 3/4 oranında kayıp olması performans açısından sınıfındaki diğer teknelere kıyasla üst sıralarda yer alabilir. Firmadan edindiğimiz bilgiye göre istenirse iki makina yerine üç makina takılarak gücü katlanabiliyor.

Seyir esnasında iki kişilik kokpit koltukları rahat ve görüş açısı gayet güzeldi. Kokpit bölümünde sade ama işlevsel tüm kontrol panelleri elimizin altındaydı. Gaz kontrollleri elektronik olduğu için anında cevap veriyor. Hidrolik dümen sayesinde manevralarda hiç zorlanmadık. Dalgalara girdiğimizde içeriye herhangi sprey etkisi olmadan bize kuru bir sürüş sağladı. Şişme sert bot sınıfında bu kalite ve konforu bir arada sunduğu ayrıca dalgalara gövdesi ile birlikte oturduğu için sörf etkisinde tekne kullanımı rahattı.

Özetle

Rahatlık, hız, güvenlik ve performans açısından Nuova Jolly Prince 30 şişme bot sınıfında testimizden başarı ile geçerek kendini kanıtlamış oldu. Eğer bu tip tekneye sahip olmak istiyorsanız Türkiye’de satışa sunulduğu için şanslısınız.

Teknik özellikleri

Tam boy: 9,30 metre

En: 3,24 metre

Tüp çapı: 0,60 metre

Gövde Ağırlığı: 1.600 kilogram

Azami güç: 600 HP

Yakıt kapasitesi: 300 litre

Su kapasitesi: 65 litre