İstikbal göklerde


Sky-Style firmasının, Unique 71, adının hakkını veren eşsiz bir süperyat. Dışarıda dev cam panellerin ve içerde özel aydınlatmaların dikkat çektiği proje.

Boeing gibi havacılık sektörünün devleriyle özellikle iç tasarım üzerine çalışan Sky-Style, havada olduğu gibi denizde de sınırları zorlayacak bir projeye imza attı. İtalyan tasarım ofisinin açıklamasına göre Amerikan yatçılık firması Denison Yachting ile yapılan iş birliği sonucu projenin gerçekleşebilme ihtimali de güçlenmiş oldu.

71 metrelik Unique, gelecekçi tarzı, yüksek performans hedefi, sportif karakter ve üç boyutlu yüzeylerle buluşturuyor. 13 metre eni olan süperyatın keskin hatları, sivri burun yapısıyla tamamlanıyor. Jakuzi, helikopter pisti, üstü otomatik açılabilen havuzu ise bu boy için ‘olmazsa olmaz’ lüks detaylar olarak üst bölümde yerini alıyor. 

Misafirler bir bölümden diğerine asansör ya da merkezi merdivenden ulaşabiliyor. İçerideki özel ve güzel suit’ler 12 kişiyi ağırlıyor. Ayrıca dört rahat kamara, bir VIP kamara ve yatın şanslı sahibine ayrılmış bir bölüm de bulunuyor. Buradaki tavan aydınlatmalarının gökyüzündeki yıldızları andırdığını söylemek mümkün. Yatın sahibi okyanus esintilerini hissederek ‘gerçek’ yıldızları seyretmek isterse tavan açılabilir hale getirilebiyor. 

Yatın büyük bölümünü kaplayan camlar, iç mekan dekorasyonuyla da uyum sağlıyor. Aynı zamanda içerdeyken misafirlerin çevreyle olan bağını güçlendiriyor. Cam panellerin ışık geçirgenliği mahremiyeti ya da transparanlığı artıracak şekilde ayarlanabiliyor. 

Mürettebat bölümü alt tarafta konumlandırılmış. 17 kişilik bir ekip için dokuz kamara düşünülmüş. 

12 kişilik sinema salonu ve yemek alanı orta bölümün baş tarafında. Kıçta ise havuzun devamındaki şık yemek masası ve şezlonglar ile son moda bir beach club’ı aratmayacak atmosfer yaratılmış. Spor salonu, bar odası gibi eğlence merkezleri de yat sahibinin isteğine göre şekillenmek üzere tasarımda yerini bulmuş. Zaten süperyatın genişliği her türlü kişiselleştirmeye izin verecek alanı sunuyor. 

İki motoru ile azami 30, seyirde 25 knot hıza ulaşması hedefleniyor. Denison firmasından broker Alex G. Clarke Unique 71 ile ilgili heyecanını şu sözlerle anlatıyor: “Günümüz yat tasarımı dünyasında form ve işlev konusunda sınırlar sürekli olarak zorlanıyor. Unique 71 en talepkar yat sahibini memnun etmeyi amaçlıyor. Denison’ın temsil ettiği bu çığır açan projede, yat sahibi farklı tersanelerle çalışarak yatın gelişimi ve hayata geçirilmesi noktasında tek yere bağlı kalmadan ilerleyebilir. Bu hayalin gerçeğe dönmesinde oynayacağımız küçük rol için sabırsızlıkla bekliyoruz.”

https://skystyle-design.com