Kırmızı beyaz aşk


2022’de suya inen Bilgin Yachts’ın ikinci 80 metrelik gövdesi Leona, sahibine teslim edilmek için hazırlanıyor.

2022’de suya inen Bilgin Yachts’ın ikinci 80 metrelik gövdesi Leona, sahibine teslim edilmek için hazırlanıyor. Antalya merkezli Unique Yacht Design’ın mimari ve dış tasarımını, H2 Yacht Design’ın ise iç tasarımını yaptığı süperyat, kırmızı-beyaz gövde rengiyle adeta inşa edildiği sulara saygı duruşunda bulunuyor.  

YAZI: Ayşegül Bakış

 

2020’de Tatiana’yı suya indirirken ‘Türkiye’de inşa edilen en büyük özel yat’ olduğunu açıklayan Bilgin Yacht, 2022’de aynı boydaki Leona ile süperyat sektörüne dev bir imza daha attı. 

45-120 metre arası lüks süperyatlar inşa eden İstanbul’daki tersane, 500’ün üzerinde yetenekli çalışanı ile 60 bin metrekarelik alanda faaliyet gösteriyor. Mobilya, mekanik, hidrolik, paslanmaz çelik ve döşeme gibi tüm operasyonları tersane bünyesinde gerçekleştiriyor. Şu anda sekiz süperyatın inşasının aynı anda devam ettiği tersanenin yakın bir tarihte kapasite artırımına gitmesi bekleniyor. 

Bilgin Yacht, 263 serisinde Unique Yacht Design ile iş birliği yapıyor. Antalya merkezli tasarım firmasının CEO’su Emrecan Özgün seriyi şu sözlerle anlatıyor: “Bilgin 263, tasarım ve konfor özellikleriyle öne çıkan bir seri. Seksi dış profile sahip, oldukça çekici bir yat tasarımı ortaya koyduğumuza inanıyorum. Yaşam alanlarının genişletilmesi çoğu zaman yatın dış görünümünü zarafetten uzaklaştırır, fakat biz serinin tasarım aşamasında bu klişeden uzak durmaya gayret gösterdik. Sonuç olarak da çok zarif çizgiler ortaya çıktı. Bilgin 263’ün tasarım yaklaşımının dünya yat sektöründe önemli bir rol üstleneceği inancındayız. Günümüzün alüminyum süperyatları arasında trend belirleyici olacaktır.” 

H2 Yacht Design’dan Jonny Horsfield ise Leona’nın Tatiana’dan farklarını şöyle özetliyor: “Genel yerleşim planı aynı olsa da 10 misafirlik yaşam alanı sunan Leona’da kamara sayısı azaltılarak mekanlar genişletildi.”

Ana bölümde Tatiana’daki dört misafir kamarası Leona’da yerini iki geniş, giyinme odalı ve özel banyolu VIP kamaraya bıraktı. Alt bölümde ise üç yerine iki kamara tercih edildi. Böylece sinema, giyinme odası, spor salonu, sauna ve depolama için fazladan alan kazanıldı. En büyük değişiklik ise tekne sahibinin bölümünde yaşandı. Yatın kıç tarafının genişletilmesiyle bu alanda yat sahibi için son derece ferah, özel bir alan oluşturuldu. Baş taraftaki havuza açılan özel salon da sadece tekne sahibine sunduğu keyifle değil, süperyatın dışına kazandırdığı şık görünümle de dikkat çekiyor. Emrecan Özgün yatın dış tasarımından söz ederken Leona’nın duruşunu çok sevdiğini söylüyor ve şöyle ekliyor: “Yukarıdan bakıldığında gerçek bir mermiyi andırıyor.”

Leona sahibinin isteklerini ve yaşam tarzını her santimetrekaresinde hissettiren, içi tamamen kişiye özel olarak şekillendirilmiş bir süperyat. Horsfield alt bölümdeki sıradışı beach club hakkında şunları söylüyor: “Yüzme havuzunun kenarında duran Yunan heykelcikleri, havuz içindeki mavi desenli kaplamaya renkli su fışkırtıyor. Ortama yıldızlı bir gece atmosferini sağlayan fiber optik tavan ise dikişsiz bir barisol gergi kumaş ile tamamlandı.”

Tersanede şu anda üç adet Bilgin 263’ün inşası devam ediyor. Leona’nın suya kavuşmasının ardından üçüncü gövdenin de 2024’te sahibine teslim edilmesi hedefleniyor. Seri, özel egzoz sistemi sayesinde çevre dostu olarak da tanıtılıyor. İki adet 2560 kW motorlarıyla 19 knot azami hıza, 12 knot seyir hızına ulaşıyor ve saatte 250 litre yakıt tüketiyor. Tasarımcılarının anlata anlata bitiremediği Leona’yı bir de Bilgin Yachts Tersane Direktörü Mehmet Şengün’den dinleyelim...

Tatiana’nın ardından Leona’nın Bilgin Yachts filosu içindeki yerini anlatır mısınız?

Bilgin 263 serisinin ilk gövdesi olan Tatiana ile dünya yat sektöründeki yerimizi güçlendirdiğimize inanıyoruz. Leona da bu başarının devamı niteliğinde değerlendirilebilir. Bizim için suya indirdiğimiz her yatın ayrı bir hikayesi, yolculuğu var. Tatiana’nın yolculuğu çok güzel başladı ve öyle de devam ediyor. Şimdi ise Leona’yı izlemek ve onun dünyada ne gibi izler bırakacağını görmek için heyecanlanıyoruz.

 

Emrecan Özgün, Leona için ‘tasarım klişelerinden kaçınılan türünün tek örneği’ diyor. Yatın özgün ve farklı özellikleri nelerdir?

Emrecan Özgün bunu söylerken, yatın şık ve seksi dış profiline vurguda bulunuyor. Normalde şıklığı ve konforu yakalamak isterken yaşam alanlarındaki artış, çok hacimli yatlar olarak sonuçlanabiliyor. Bilgin 263 serisinin dış profilinden baktığınızda içinde barındırdığı geniş alanları zarafetle sakladığını görüyorsunuz. Serideki yatların her birini zarif dış görünüme sahip olarak nitelendirebiliriz.

 

Leona’nın inşası sırasında tasarımda değişiklikler yapıldı mı?

Yatın dış tasarımında gövde rengi en büyük değişiklik. Kırmızı vurgusu bizim de ilk defa tercih ettiğimiz bir tasarım detayı oldu. Leona’nın genel yerleşimi Tatiana’yı andırıyor fakat bu yatta daha çok alana yer açıldı diyebiliriz. Daha geniş yerleşim sunabilmek adına kamara sayısında azalma oldu. Alt güvertedeki üçüncü kamaraya ayrılan alan, bu yatta tekne sahibinin özel giyinme odası olarak tasarlandı. Ana güvertedeki dört konuk kamarasının da cömert alanlara sahip iki VIP kamarayla yer değiştirdiğini görmek mümkün. Yat sahibinin güvertesinde de büyük değişiklikler var. Kıç taraf tamamen suit olarak değerlendirilirken, başüstüne yalnızca yat sahibinin özel girişi olan bir dış havuz yerleştirildi.

Leona’da ekipman ve aksesuar seçimleri arasından bahsedilmesi gereken, öne çıkan markalar, ürünler var mı?

Leona’nın iç yaşam alanlarında kullanılan her ekipman, aksesuar öne çıkar nitelikte. Ama bunların birkaçına değinebiliriz. Yat sahibi dekoratif detaylara özellikle değinmek istedi. Öyle olunca da parlak cilalar, arkası aydınlatmalı oniks, figüratif ahşaplar ve lüks tekstiller öne çıkıyor. Yat sahibi kendi seyahatlerinden esinlenerek birtakım detaylara da özellikle yer vermek istedi. İç mekanlardaki her köşe ayrıcalıklı bir çizgiye sahip. Ana salonu buna örnek olarak gösterebiliriz. Tipik bir dinlenme alanı, resmi buluşmalara da ev sahipliği yapacak türde bir yemek masası birbirlerinden bir şömine ve büyük bir akvaryum ile ayrılıyor. Aynalarda, kumaşlarda Afrikan hayvan figürlerini görmek olası. Yattaki bu tür mobilyalar Roberto Cavalli imzalı.

 

Bilgin Yachts, Unique Yacht Design, H2 Yacht Design iş birliği hakkındaki yorumunuz nedir? 

Gerek Unique Yacht Design gerekse H2 Yacht Design ile uzun yıllara dayanan bir iş birliğimiz söz konusu. Birbirimizi çok iyi anlıyoruz. Her iki tasarım ekibi de Bilgin Yachts’ın duruşunu, müşterilerinin beklentilerini çok iyi okuyor. Bizim aile olmaya verdiğimiz önemin onlar da farkında.

 

Teknenin çevre dostu özelliklerinden bahseder misiniz? Sürdürülebilir üretim sürecini geliştirmek için Bilgin Yachts Tersanesi’nde nasıl değişiklikler yapıldı?

Tasarım ve üretim aşamasında ürün seçimlerini yat sahibiyle birlikte yapıyoruz. Hal böyle olunca da yönlendirmemiz hep sürdürülebilir üretim yapan markalardan yana oluyor. Tersane olarak çevre dostu duruşumuzu ise teknik anlamda açıklayabiliriz. Bilgin 263 serisindeki yatların motor ve jeneratörlerinde SCR sistemi bulunuyor. Hem bu hem de IMO TIER III uyumu sayesinde Tatiana, dünyanın her yerinde güvenle seyredebilir bir yat olmuştu ki serinin diğer yatları da onu aratmayacaktır.

Gelecek projelerinizden de bahseder misiniz?

Şu anda Bilgin 263 serisinin üçüncü gövdesini son haline getirme aşamasındayız. Bu modelin sahibine teslim edilmesi 2024 yılı olarak planlanıyor. Yanı sıra 74 metrelik bir yatımızın 2024’te teslim edilmesi, 50 metrelik ikiz yatların da; birinci gövdesinin 2023 yılında, ikinci gövdesinin ise 2024 yılında suya indirilmesi gibi planlarımız mevcut. Buna ek olarak yeni Bilgin 282 86 metre projemizin ise 2026 yılında tamamlanması bekleniyor.

 

Bu kadar büyük boylarda yat üretimi yapan bir tersane olarak sektör hakkında eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Türkiye’deki yat sektörünün dünya endüstrisinde ve birlik olacağı zamanlar diliyoruz. Bilgin Yachts olarak adımlarımızı hep bu yönde atıyoruz.

Leona’nın teknik özellikleri

Tam boy: 80 metre

En: 12,25 metre

Su kesimi: 3,50 metre (tam yüklü)

Ağırlık: 1.510 ton (tam yüklü)

Yakıt kapasitesi: 168.000 litre

Su kapasitesi: 48.000 litre

Motorlar: MTU 16V 4000M73 

Azami hız: 19 knot

Seyir hızı: 15 knot

Menzil: 5.000 deniz mili (yarı yüklü, ekonomik hızla) 

http://www.bilginyacht.com