Krallara layık


De Antonio Yachts, Bodrum Marine Group öncülüğünde Türkiye pazarına girdi. 60. Salon Nautico-Barselona Tekne Fuarı’nda İspanya Kralı Felipe VI’nın ziyaret etti.

De Antonio Yachts firmasının hikayesi, tekne ve tasarıma gönül vermiş iki genç ve yaratıcı zekanın yollarının kesişmesiyle başlıyor. 2012 yılında henüz 23 yaşında olan tekne tasarım öğrencisi İsviçreli Stan Chmielewski ve 28 yaşındaki İspanyol tekne tasarım hocası Mark de Antonio’nun, Barselona IED Dizayn Yüksek Okulu’nda (El Instituto Europeo di Design) başlayan dostluğu çok geçmeden iş ortaklığına dönüştü. Birbirini mükemmel bir şekilde tamamlayan bu iki gencin yaptığı zarif, yenilikçi ve öncü çizgilere sahip De Antonio tekneleri çok geçmeden kendini kanıtlayarak, tüm dikkatleri üzerine çekti.  

2022’de Bodrum Marine Group öncülüğünde Türkiye piyasasına giren İspanyol asıllı De Antonio Yachts, 10 yıl içerisinde beş kıtaya yayılarak, 28-50 feet arası farklı boy ve özelliklerdeki tekne modelleri sayesinde dünya çapında adını duyurdu. Tüm bu çabalar, özellikle de piyasaya yeni sunulan D36 Open ve D50 Coupé tasarımlarının uluslararası başarısı, onları İspanya’nın en başarılı tekne imalatçılarından biri haline getirdi. 

İspanya Kralı Felipe VI’dan stant ziyareti

 

Ödüller, fuarlar ve kral 

Arka arkaya 2018, 2019 ve 2020 yıllarında ‘European Powerboat of the Year’ (Yılın En İyi Avrupalı Motoryatı) olmaya üç kez aday gösterilen De Antonio Yachts, 2019 Düsseldorf Boat Show’da bu prestijli ödülü kazanarak, ülkesi İspanya’ya getiren ilk İspanyol tekne tasarım firması oldu.

Bu yıl piyasaya yeni sürülen D36 modeli, 2022 Cannes Yachting Festival’da yine ‘European Powerboat of the Year’ ödülüne aday gösterildi. Ümitlerin oldukça yüksek olduğu sonuçlar, Ocak 2023’te Düsseldorf Boat Show’da açıklanacak. 

22-27 Eylül 2022 tarihlerindeki İtalya-Cenova Boat Show’un ardından, 12-16 Ekim 2022’de De Antonio merkez ofisinin bulunduğu İspanya-Barselona’da katıldıkları 60. Salon Nautica Tekne Fuarı’nda, İspanya Kralı Felipe VI, De Antonio standına uğrayarak onurlandırdı. D42 modeli güvertesini bizzat dolaşan kral, teknenin kaptan köşkünü ve tasarımındaki en dikkat çekici özellik olan üstü güneşlenme platformu ile kapatılmış dıştan takma motorları inceledi. 

Dergimizin yayına hazırlandığı sırada De Antonio Yachts, 26-30 Ekim’de ABD-Fort Lauderdale’de, 28 Ekim-1 Kasım arasında İspanya-Valencia tekne fuarlarında sergiliyordu. 

D50

 

İki üretim merkezi; İspanya ve Polonya De Antonio teknelerinin üretimi, İspanya ve Polonya’daki toplam 10.000 metrekareden büyük tekne inşa merkezlerinde yapılıyor ve 300 küsur kişilik bir ekip ile çalışılıyor. Yakın zamanda, Polonya’daki üretim kapasitelerini genişlettiler ve en büyük modelleri olan D50 Open ve eylül ayında Cannes Yachting Festival’da tanıtılan, onun yeni varyantı D50 Coupé’nin üretimi için yeni tesisler kurdular. 

D36’ların üretimine ise İspanya’da devam ediliyor. Firma, giderek artan talepleri karşılayabilmek için halen yeni üretim sahaları arayışında. Kurucu ortaklar Mark De Antonio ve Stan Chmielewski, ekim ayının ilk haftasında Bodrum’a gelerek, Türkiye’deki denizcilik piyasasını inceledi.  

 

Modeller 

De Antonio teknelerinin en ufak modeli 7,99 metre uzunluğundaki D28, Open, Xplorer, Deck ve Cruiser olmak üzere değişik özelliklere sahip dört seçenek sunuyor. Bu modellere ilaveten Cupra otomobil firması ortaklığında, 400 HP dıştan takma, içten yanmalı motoru, her biri 15 kW olan iki elektrikli motor ile birleştirerek çevre bilincine önem veren bir versiyon geliştirildi ve De Antonio Yachts-Cupra D28 Formentor e-Hybrid olarak piyasaya sunuldu.  

Bir üst model, 9,5 metre boyundaki D32’nin D28’den en göze çarpan farkı kıç tarafındaki 40 santimetre genişliğindeki kıç platformun standart olması. 

10,40 metre boyundaki D36 modeli, zekice tasarımı ve kullanışlı detayları ile dikkat çekerek ‘Yılın Avrupalı Motoryatı’ olmaya aday gösterildi.

D42

D42

 

D36 ile D50 arasında bir seçenek sunan D42, De Antonio’nun tercih edilen modellerinden. Teknenin boyunu 11,40’tan 12,60 metreye uzatan geniş XL platform seçeneği, istendiğinde hidrolik olarak su seviyesinden daha aşağıya indirilebiliyor. Aile veya arkadaş gruplarını rahatlıkla ağırlayabileceğiniz güverte oturma grubu kapsamında, buz yapıcı dolap, elektrikli ya da ızgaralı ocak gibi pek çok ekstra olanaklar sunuluyor. 

Open veya Coupé olarak ısmarlanabilen D50 modeli şu an için De Antonio serisinin en büyük teknesi. Güverte üzerinde 12,65 metre olan boyu, standart kıç platformu ile 13,65 metre, istenirse alınabilen XL platform ile ise 14,50 metreye kadar ulaşıyor. Tekneye adım attığınız anda insana geniş alan hissi veren en 4,40 metre. Sadece bu modele özel ön güvertedeki güneşlenme sahası, istenirse ufak bir havuz veya jakuzi olarak sipariş edilebiliyor. İç tasarımındaki akıllıca düşünülmüş detaylardan biri, banyoya açılan çift kapı olması. Doğrudan ana kamaraya açılan ikinci kapı, kimseyi rahatsız etmeden özel kullanım imkanı sunuyor.

D28 ve D32 güvertede 10 yolcu, D36, D42 ve D50 modelleri ise 12 yolcu taşıma kapasitesine sahip.  

D36

 

Sonuç olarak

* De Antonio teknelerinin ilk bakışta dikkat çeken özelliklerini şöyle sıralayabiliriz: 

* Güneşlenme sahası olarak kamufle edilmiş, dıştan takma olmasına rağmen dışardan görünmeyen güçlü ve sessiz motorlar  

 * Teknenin kıç tarafına zekice yerleştirilmiş, istendiğinde su seviyesinden aşağıya indirilebilen hidrolik XL platform ve bu platform sayesinde gerçek uzunluğundan çok daha fazla kullanım alanı 

 * Servis botunu dikey olarak yerleştirilebileceği geniş tender garajı 

 * Tüm güverte etrafında rahatlıkla dolaşabilmeyi sağlayan güvenli yürüme sahası

 * Yüksek tavanlı, geniş ve ferah iç mekan, U şeklinde oturma salonu ve daha pek çok ince düşünülmüş ayrıntılar... 

* Fuarlarda yapılan deneme seyirlerinde alıcıları en çok etkileyenlerden biri, teknenin 40 knot’lara ulaştığında dahi son derece dengeli oluşu. Tekne boyuna ve modeline göre, üç ya da dört adet 300-350-400 HP veya 2X600 HP gibi motor kombinasyonları ile azami 1600 HP’ye kadar ulaşıyor.

* Hangi modelin size daha çok hitap ettiğine karar verdiğinizde, sıra işin en eğlenceli yanına geliyor. www.deantonioyachts.com internet sitesinde ‘Builder’ kısmındaki seçenekleri tıklayarak tamamen kendi ihtiyaçlarınıza ve zevkinize göre teknenizi tasarlayabiliyorsunuz. 

* Gövde rengi beyaz veya tozlu gri olarak seçilebiliyor, döşeme kumaşlarında ise 11 ayrı renk seçeneği var. Zemin kaplaması için ise gerçek tikten çok daha hafif ve dayanıklı olan Flexiteek malzemenin beş ayrı renk tonu, üç ayrı Sikaflex (siyah, beyaz, gri) seçeneği ile birleştirilebiliyor. 

D50

 

Dünya çapında 44 temsilcilik 

De Antonio Yachts’ın 10’u İspanya’da, kalanı ise Fransa, İtalya, Portekiz, İsviçre, Almanya, Hırvatistan, Slovenya, Monako, Avusturya, Yunanistan, G. Kıbrıs, İngiltere, ABD-Bahamalar, Meksika, Brezilya, Suudi Arabistan, Kuveyt, BAE, Bahreyn, Avustralya ve Kanada’da olmak üzere tüm dünyada toplam 44 satış temsilciliği var. Gelecek vaat eden bu özel teknelerin Türkiye’deki tek yetkili satıcısı 25 yıldır Bodrum Yarımadası’nda hizmet veren Bodrum Marine Group.  

www.bodrummarinegroup.com  

Stan Chmielewski, Mark De Antonio, Haluk Tepe, Constant Colders Bodrum Marine Group’ta