Lüks mü dediniz?


Amer Yachts tarafından kiralamaya ya da kişiye özel kullanıma uygun olarak üretilen Amer 120, rahatlığı ve lüksü ön plana çıkarıyor.

İtalyan genlerinden gelen güzelliğinin yanı sıra çevreci özellikleriyle de isminden hayranlıkla söz ettiriyor. 

Yazı: Gizem Sustam 

 

 

Amer 120, Permare Group Tersanesi’nde üretildi ve ilk sahibine Ekim 2021’de teslim edildi. 35,5 metrelik yat, kişiye özel veya kiralanmak üzere donatılabiliyor; şu an ağırlıklı olarak Akdeniz ülkelerinde ilgi görüyor. 

Modern çizgisiyle karşımıza çıkan yatın tasarım sürecine, deniz mimarı Massimo Verme, gövde tasarımcısı Permare/Andrea Ramasco ve iç mimar Stefano Tini dahil oldu. Çevreci bakış açısıyla tasarlanan Amer 120’nin yapımında kompozit malzemeyi azaltmak hedeflendi; geri dönüşümü kolay olan camlar ve metal kullanımına ağırlık verildi. 

Demirdeyken teknenin yalpalamasını azaltan bir Seakeeper Gyro (yalpa dengeleyici) ve fin ile donatıldı. Firmanın yaptığı açıklamaya göre Amer 120, Volvo Penta IPS motor kullanan en büyük yat. Dört adet Volvo Penta 1000 HP ile benzer yatlara oranla aynı performansı %25 daha az güçle elde edebildiği belirtiliyor. 

Göz dolduran alanlar

Azami 20 kişilik kapasitesi olan teknenin beş kamarası bulunuyor. Misafirler kıç taraftaki açık alanda 10 kişilik bir yemek masası ile karşılanırken, iç mekana geçildiğinde L koltuk ile iki adet ikili koltuk, orta sehpa, mutfak ve yine 10 kişilik bir yemek masası daha yer alıyor. Beş kamaralı yatın ana kamarası, kireçtaşından yapılmış banyoya ve büyük boy yatağa sahip. Bu kamarada kaliteli ‘sağlıklı yaşam’ ekipmanı ve bir gömme dolap var. Alt güvertede yer alan diğer dört misafir kamarasının ise hepsi banyolu ve çift kişilik. 

Ana güverteyi flybridge’e bağlayan iç merdivenler boyunca, mürettebat kamaralarına erişim için gizli bir kapı mevcut. Teknenin çoğunluğunda bulunan büyük pencereler sayesinde manzara son derece geniş bir açıyla gözler önünde. Işık tekneye zarif bir stil veren büyük dikey pencerelerden içeriye kolaylıkla sızıyor. Tasarımsal bakış açısı malzemelerin geri dönüşümüne önem veriyor, bu da kullanılan ürünlerde göze çarpıyor. İç mekanlarda da geri dönüştürülmeye uygun doğal malzemeler tercih ediliyor. 

Üst güvertede kıça doğru bakan bölümde jakuzi, güneşlenme minderleri ile yemek masası, konforlu ve lüks bir alan sunuyor. Pruvada da yine denize bakan ikinci bir jakuzi, U koltuk ve minderler bulunuyor. Kokpitteki büyük alan ise açık ya da kapalı hale gelebiliyor.

Bu yenilikçi süperyat, teslim edildiği yıl itibariyle katıldığı fuarlardan ödüllerle dönmeyi başardı. Eylül 2021’de Cenova’da prömiyer yaptığı World Innovation Award’da ve yine 2021 yılında World Yachts Trophy’de mansiyon ödülü kazandı. Yoğun ilgi gören Amer 120 modelinin dört yeni gövdesinden birinin bu ay içinde teslim edilmesi planlanıyor. 

Teknik özellikleri

Tam boy: 35,50 metre

En: 6,34 metre

Su kesimi: 2,03 metre

Yakıt kapasitesi: 12.000 litre

Su kapasitesi: 3.000 litre

Motor seçenekleri: 4 Volvo Penta 1350 IPS-4X1000 HP

Seyir hızı ve azami hız: 23+1 26+1

www.ameryachts.it