Mercanların nefesi


Mercan Dede'den Denize +1 Nefes

2021 yılından beri Marmara Günü olarak kutlanan 8 Haziran, bu yıl Mercan Dede'den nefes alıyor. Deniz Yaşamını Koruma Derneği ve Anadolu Efes iş birliği ile iki senedir süren Denize +1 Nefes Projesi'nin yeni sesi Mercanların Senfonisi oldu.
 
Denizlerdeki canlıların dörtte birine ev sahipliği yapan mercan resiflerine hayat veren proje, Marmara'da yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan mercanları naklederek yeniden canlandırmak için çalışıyor.
 
 
Proje için Marmara Denizi'nde bulunan ve türlü sebeplerle doğal yaşamından kopan ya da zarar görmüş mercanları Tavşan Adası açıklarından bir bir nakleden dalgıçlar, projenin ikinci yılında ise yeniden canlanan mercan bahçelerinin gelişimi ve yarattığı etkiyi de aralıksız takip ediyor. Kurulan sistemle tüm sürecin canlı olarak izlendiği proje aynı zamanda suyun 30 metre altında sesleri de kaydediyor. Proje kapsamında bugüne kadar 840 saatlik ses, 155 dakika da görüntü kaydı alındı.
Proje sayesinde koruma alanı olarak ilan edilen bölgede hayat bulan biyoçeşitliliğe kulak veren bu ses parçaları, öncelikle eko-akustik uzmanı ve ses tasarımcı sosyolog İpek Oskay tarafından analiz edildi. Doğayla uyumu eserlerine yansıtan müzsiyen Mercan Dede ise bu kayıtlardan ilham alarak “Mercanların Senfonisi” eserine hayat verdi.
 
 
“Mercanların Senfonisi eserimde Marmara Denizi’ndeki ses ve görüntülerinden ilham aldım" diyen Mercan Dede projeye olan katkısından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek şunları paylaştı: “İnsan kaynaklı iklim krizi, bugünümüzü ve gelecek nesilleri tehdit ediyor. Denizlerimiz ve onların ekosistem taşıyıcıları olan mercanlar, büyük bir öneme sahip. Bu nedenle biyoçeşitliliği destekleyen bu projeyi çok değerli buluyorum."
 
 
 
Dünyada kendi iç denizine sahip tek ülke olan Türkiye'nin göz bebeği Marmara Denizi, Karadeniz, Ege ve Akdeniz arasında hayati öneme sahip biyolojik bir koridor niteliği taşıyor. Deniz Yaşamını Koruma Derneği Başkanı Volkan Narcı da Marmara Denizi’nin zengin ekosistemini korumaya yönelik çalışmalar yaptıklarını ve Tavşan Adası’nın “kesin korunacak hassas alan” ilan edilmesinde önemli bir rol oynadıklarını belirtti. Narcı, “Projenin ilk fazında gerçekleştirdiğimiz mercan nakli sonrasında gözlem dalışlarının yanı sıra su altı izleme sistemimiz sayesinde mercan bahçesini 7/24 canlı izleyebiliyoruz. Bu Türkiye’de bir ilk. Bu projeyle Anadolu Efes ile biyoçeşitliliğin gelişimini desteklerken, deniz ekosistemi farkındalığının artması için çalışıyoruz. Bu proje kapsamında oluşturduğumuz mercan bahçelerinin biyoçeşitliliğe katkısı hakkında da önümüzdeki dönemde bir akademik çalışma yapacağız.” diye konuştu.