Moody 41 AC


Klasik düz güverte anlayışını, kolay kullanılabilirlik ve sıra dışı lüks detaylarıyla birleştiren Moody 41 AC, geleneksel yat üretimini modern çağa taşıyor.

Bu yazı Naviga'nın Ocak 2021 sayısında yayınlanmıştır.

Düz gövdesi ve üst yapısıyla göz alıcı olan tekne, yelken performansıyla da etkiliyor. Moody 41'in deck saloon versiyonunun British Yachting Awards’te Cruising Yacht of the Year 2020 ödülünün sahibi olduğunu da belirtelim.

19’uncu yüzyıl ortalarında İngiltere Hamble Nehri üzerindeki Swanwick kasabasında kurulan Moody, yenilikçi anlayışından ödün vermeden klasikleşmeyi başarmış tekneler üretiyor. Markanın 150 yıllık hikâyesini başlatan John Moody 1880 yılında yaşama veda ettiğinde beri oğlu Alexander, Moody markasını taşıyan her teknenin en yüksek kalitedeki malzemelerden birinci sınıf işçilikle inşa edilmesi geleneğini sürdürüyor. Moody’nin mükemmeliyetçi tasarım ve üretim felsefesi, 2007’den beri yatçılık endüstrisinin bir başka efsanesi Hanse Yachts AG tarafından devam ettiriliyor.

  

Zamanın ötesinde

Konukların rahatından ödün vermeden hızlı yelken performansı sunan Moody 41 AC, markanın diğer ‘kızları’ gibi marinada yaşam, kısa geziler ya da uzun seyirler için ihtiyaç duyulabilecek her türlü donanıma sahip.

Yüksek verimlilik sunan arması ve 92,5 metrekarelik yelken alanını destekleyen çift baş ıstralya ve güçlü vinçler, farklı hava koşullarında yelken keyfini doyasıya çıkarmanızı mümkün kılıyor. Sağlam direk sac levhalar ile rulmanlı mandar ve ıskotalar tekneye daha da kuvvetli bir karakter kazandırıyor.

Teknenin sağlamlaştırılmış rüzgâr siperliği ve korunaklı havuzluğu, açık havanın keyfini çıkaranların güvenliğini sağlıyor. Kıç taraftaki iki kontrol istasyonu ve hemen önlerinde büyük tik masanın yer aldığı havuzluk, dış etmenlere karşı da korunaklı.

Moody 41 AC'nin güvertesinde dümen oturaklarının altındaki iki geniş dolap ve havuzluk oturma bölümlerinin altındaki saklama alanları başta olmak üzere bolca saklama alanı mevcut. Fazlasıyla hacim sunan zincirlikse başlı başına bir depo gibi.

İçerde hayat bambaşka

Salon, yıldız dokulu masanın etrafındaki U şeklinde kanepesiyle samimi bir ortam sunuyor. İskelede harita masasının olduğu bölümde, seyirde ya da demirde kaptanın ihtiyacı duyacağı çalışma alanı yaratılmış. Burada üç kişi oturabiliyor.

Tik ve meşe gibi materyalden üretilmiş mobilyalar, geleneksel dekoratif dokunuşlarla zenginleştirilmiş. Usta işçiliğin ürünü, kaliteli malzemelerle dekore edilmiş salon, mutfak ve kamara mobilyaları, çok kat cilalanması sayesinde şık bir görünüm sunuyor. Dolap kapaklarındaki rattan işlemeler, detaylara gösterilen özenin güzel bir örneği.

  

Üç gözlü ocağa, büyük bir buzdolabına, çift evyeye ve Corian marka tezgaha sahip geniş mutfak da sancak tarafta konumlandırılmış.

İç yerleşim tekne sahibinin ihtiyaçlarına göre şekillendirilerek özelleştirilebiliyor. İki ya da üç kamara; tek tuvalet ya da çift tuvalet gibi seçimler tamamıyla tekne sahibine bırakılıyor.

Ana kamarada geniş çift kişilik yatak, bol saklama bölmesi, şık okuma lambaları ve açılabilir çift heç gibi özellikler öne çıkıyor. Doğrudan kamara içinden erişimli geniş tuvalet kısmında ahşap yüzeyli banyo dolabının içine gömülmüş oval formda ev tipi bir lavabo yer alıyor. Tuvalet kısmında bakım malzemeleri için de bolca alan var.

Teknik özellikleri

Tam boy: 12,70 metre

En: 4 metre

Su kesimi: 2 metre

Ağırlık: 9,8 ton

Makine: 40 HP dizel

Yakıt kapasitesi: 140 litre

Su kapasitesi: 320 litre

Fiyat: 239.900 euro (Vergiler ve harçlar hariç standart donanım, fabrika teslim)

www.triodeniz.com