Savaşçı ruh- Seafighter Shadow 36


Seafighter Shadow 36, rahatlığın ve akılcı tasarım ögelerinin ön plana çıktığı güverte planıyla açık denizde güvenle seyretmek isteyen denizseverlere hitap ediyor.

Agresif tasarımı, kullanıcı dostu karakter ile buluşturan bir RIB Seafighter Shadow 36. Her limanda bakışları üzerinde toplayan model, şaşırtıcı şekilde geniş alanlara sahip. 

Seafighter, Petros Karamichalis tarafından yüksek performanslı RIB’lere yenilikçi ve yaratıcı fikirler getirmek hedefiyle kuruldu. Yılların araştırması, deneyimi ve tutkusu ile şekillenen Seafighter modelleri, o günden bugüne farklı bir deneyim arayan denizseverler ile buluşuyor. “Seafighter sahibi olduğunuzda size ve teknenize sunduğumuz destek, özen ve servis tıpkı modellerimiz gibi yüksek performanslıdır” sözleri firmanın kalite anlayışını özetliyor. ISO sertifikalı malzemeler, titiz uygulamalar ve her aşamada sıkı denetim ile üretimde kaliteden taviz verilmiyor. 

 

Shadow 36

Seafighter’ın kurucusu ve baş tasarımcısı Karamichalis, Shadow 36 modelinin hedef kitlesinin günübirlik seyirler, hızlı transferler ya da tekne-kamp gezileri yapmak isteyen denizciler olduğunu ifade ediyor. Geceyi teknede geçirmek için de seçenekler sunduklarını ve önceliklerinin ekonomik operasyonlar olduğunu sözlerine ekliyor.   

Pruvada tüplerin buluşma noktasındaki sert burun, baştan yanaşıldığında tekneye inip binmeyi kolaylaştırıyor. Bu burnun iki yanında koçboynuzları bulunuyor; altında ise küçük ama bağlama halatlarının depolanması bakımından işlevsel bir saklama alanı mevcut. Çıpa, seviye olarak tüplerin altına yerleştirilmiş. Yuvası da paslanmaz çelik bir çerçeve ile estetik şekilde gizlenmiş. 

Baş tarafta tüplerin yarı seviyesindeki minderleri ile 2,58 metre uzunluğundaki alan, güneşlenme ve keyif köşesi olarak kullanılabiliyor. İki oturma grubunun arasındaki depolama bölümü ise elektrikli ırgat ve çıpanın zincirine ev sahipliği yapıyor. İstenirse buradaki oturma grubu havaya kaldırılarak çadır tipi kamaranın tavanına dönüşüyor. Kamaranın girişinde ayakta durarak rahatça giyinilebilecek bir alan da düşünülmüş. 

Shadow 36’nın konsolu başa ve kıça ulaşımı kolaylaştıracak şekilde tam ortada. Karbon gösterge paneli, kaptana otururken görüş rahatlığı sunacak açıyla üretilmiş ve üzerinde ona yakışan şık bir siperlik var. Konsolun içinde 1,60 metre yüksekliğinde bir tuvalet-duş yer alıyor.

Paslanmaz çelikten üretilen T-Top, konsolla aynı renkte, kaptan koltuğunu ve arkasındaki iki kişilik oturma grubunu güneşten koruyor. Bu grubun altında 80 litrelik buzdolabı bulunuyor.

Kıç oturma grubu ve masası, kalabalık bir grubu ağırlayabilecek genişlikte. Kıçtaki tik yüzme platformundan da denize ya da karaya kolaylıkla ulaşılabiliyor. 

İsteğe bağlı olarak baş ve kıç tarafta çadır tipi kamaralarla donatılabilen güverte planında kıçtaki C şeklindeki oturma grubunun iki yanında serpintiyi önlemek için küpeşteler düşünülmüş. Bu küpeşteler aynı zamanda oturma grubu için sırtlık görevi de yapıyor. 

Derin V gövde tipi, 54 derecelik pruva açısı ve kıçta 24 derecelik karina kesiti (deadrise) Seafighter Shadow 36’nın yüksek performansının gizli kahramanları. RIB’in kıç tarafındaki 75 santimetrelik braket, karinadan 30 santimetre daha yukarıda konumlandırıldığı için motorlar daha yukarıya monte edilebiliyor.

Derin V gövdeyi işlevsel ve çok yönlü bir yerleşim planıyla destekleyen RIB’in iki Suzuki DF 350A dual prop dıştan takma motoru gövde şekline tam uyum sağlıyor. Dengesi ve sürüş açılarıyla seyir güvenliği ve kontrolünü sağlarken, plane’e rekor sürede kalkıyor. Büyük dalgalara tek motorlu RIB’ler gibi atik manevralarla karşılık verebiliyor. Tüplerin yukarıda olması sayesinde keskin dönüşler yapabiliyor, dar rotasyon açılarına girebiliyor. Yakıt tüketiminde de verimli bir RIB. 3000 rpm, 21 knot hız ile mil başına 2,47 litre; 3500 rpm 29 knot ile 2,41 litre; en ekonomik seyir hızı olan 4000 rpm, 34 knot ile 2,26 litre yakıt harcıyor. 6100 rpm ile azami hızı ise 54 knot.

Tam boy: 10,68 metre

En: 3,16 metre

Ağırlık: 2.300 kilogram

Tüp çapı: 40-57 santimetre

Azami motor gücü: 2X400 HP

Yakıt kapasitesi: 2X300 litre

Su kapasitesi: 120 litre

www.marina.com.tr