Suya inmeden önce


Teknelerimizin büyük bir bölümü kış uykusundan uyanıyor. Bu polisaj ve boya işlerinin başlaması demek.

Çarkçı

    

Marlin Hard

Hard Matrix zehirli boya yavaş çözünürlükte ve son derece pürüzsüz bir yüzeye sahip. 35 knot ve üzeri hız olan tekneler için ideal seçim. Alüminyum tekneler için uygun değil.

Universal Primer

Zehirli boya uygulanmadan önce, yüksek seviyede su geçirmezlik sağlıyor ve korozyon önleyici olarak karinaya DOSYA BOYA uygulanıyor. Kötü ve yıpranmış durumda olan zehirli katmanını izole etmek için ideal. Ahşap, sac ve fiberglas teknelerde kullanılıyor.

Firmanın uygulama tavsiyeleri

Zehirli

Fiberglas yüzeyi çözücü ile iyice yağdan arındırın veya ahşap, sac bir tekne söz konusu olduğunda Marlin kataloğuna bakarak uygun epoksi döngüsüne göre çözün. Yüzeyi orta kalın kumlu kağıtla (80- 120) iyice zımparalayın. Bir kat fiberglas primer uygulayın (hem cam elyafına hem de epoksiye). En az 3 saat sonra (20° C’de), Marlin Hard’ın ilk katını; en az 6 saat sonra (20° C’de), ikinci katını uygulayın. En az 6 saat sonra kenarlara veya su hattına üçüncü kat Marlin Hard sürün. Marlin Hard ile işlem görmüş gövdelerde, gözenekli yüzey tabakası kuvvetli bir şekilde kaldırılmalı. Basınçlı yıkama veya zımpara ile yüzeyin temizlenmesi gerekiyor. Aynı prosedür şu durumlarda da yapılmalıdır: Marlin Hard’ın uyumlu olduğu diğer geleneksel zehirli boyalar. Çok gözenekli yüzeylerde ve incelmiş zehirli katmanlarında Marlin Hard ürününü kullanmadan önce 2 numaralı tiner ile %20 inceltilmiş Universal Primer uygulanması tavsiye ediliyor. Son kattan itibaren en az 16 saat (20 °C’de) suya indirmek için bekleyin.

Astar

Yeni veya temizlenmiş ahşap yüzeylerde, zehirli vurulmadan önce, 2 numaralı tiner ile %20 incelttikten sonra 2 kat Universal Primer vurun. Sac teknelerde, yüzey çok iyi zımparalandıktan sonra iki kat Universal Primer kullanın. Fiberglas yüzeylerde, yüzey ortakalın zımpara ile temizlendikten sonra zehirliden önce bir kat Universal Primer uygulayın. Eski zehirlinin kötü durumda olduğu veya hiç kalmadığı teknelerde; önce basınçlı su ile iyice temizleyin. 2 numaralı tiner ile %20 inceltildikten sonra bir kat Universal Primer sürün.

Deka Marine

Sea Hawk Paints Biocop TF Zehirli Boya

Fiberglas, ahşap, çelik, her tip tekneye uygulanabiliyor. Biocop TF, 30 mile kadar hıza çıkabilen genellikle seyir hızı naviga 095 ortalama 10-20 mil arasında olan, yaz sezonunda kullanılıp kış sezonlarında genelde marinada bağlı olan tekneler için öneriliyor. En kirli sularda bile üstün performans sergileyen bir Llyod Register sertifikalı boya.

Sea Hawk Tuff Stuff

Mikrosheet silikat teknolojisiyle yüksek kaliteli su bariyerli astar, daha az kat uygulaması ile kullanılabiliyor. Katlar arası sorunsuz birleşme, hızlı kuruyan kullanıcı dostu formül, daha hızlı uygulama gibi özellikleri var. Tuff Stuff astar kullanım alanları; ozmoz tedavisi, ozmoz önleme, sualtı metal astarı, zehirli boya astarı, sintine boyası.

Firmanın uygulama tavsiyeleri

Zehirli

Teknenize en uygun zehirli boya seçimi iyi yapılmalı. Örneğin; ülkemizde tüm sürat teknelerine sert zehirli boya uygulanması tavsiye ediliyor. Ancak bu tam olarak doğru değil. Sert zehirli boyaların çalışabilmesi için teknenin sürekli 30-35 mil üzerinde hız gerekli. Arada sırada hız yapıp yaz sezonu dışında veya kış aylarında çok fazla kullanılmayan sürat teknelerine yumuşak zehirli boya 3 kat olarak uygulanmalı. Zehirli boya içerisindeki yoğun bakıroksit moleküller dibe çökebildiğinden, homojen olabilmesi için çok iyi karıştırılmalı. Mecbur kalmadıkça zehirli boyanın inceltilmesini önermiyoruz. Eğer inceltmeniz gerekiyorsa bu oran maksimum %10 olmalı. Tüm karinaya 2 kat, su hattı ve diğer su sirkülasyonu olan bölgelere 3 kat uygulama yapılmalı. Katlar arası uygulama hava sıcaklığına göre değişiklik gösterebilir. 23° C sıcaklıkta minimum 2-3 saat; 35° C sıcaklıkta minimum 1-2 saat, katlar arasında tam kuruma için 3 ila 6 saat beklenmesini tavsiye ediliyor. Son kat uygulandıktan 12 saat sonra denize indirilebilir. Tekne üstünde mevcut olan eski zehirli boya bilinmiyorsa yeni boya öncesi 1 kat astar atılması gerekli. Aynı marka zehirli boya olsa bile eski zehirli yumuşak (self-polishing) bir zehirli boya ise üzerine sert zehirli uygulanması önerilmiyor. Bu durumun tam tersi söz konusu ise sert zehirli boya üzerine yumuşak zehirli boya uygulanabiliyor. Sezon ortasında herhangi bir nedenle tekne karaya alınırsa genelde tekrar zehirli boya uygulanması hem doğru hem de yanlış. Örneğin; mevcut boya sert bir zehirli boya ise tekne karaya alındığında suya inmeden bir gün öce ince bir zımpara yapılıp 1 kat zehirli boya uygulanmalı. Ancak mevcut boya yumuşak (self-polishing) özellikli bir boya ise tekneyi suya indirmeden tekrar bir kat zehirli boya uygulamanıza gerek yok. Çünkü yumuşak (self-polishing) boyalar su ile temas ettiğinde çalışıyor, hava ile temas ettiğinde özelliğini kaybetmiyor ve tekrar suya indirilebiliyor.

Astar

Astar uygulaması için karinadaki tüm boyaları kaldırın. 80 kum zımpara ile yüzeyi zımparalayın. Tuff Stuff karışım oranı 1:1 olmalı. Karıştırmadan önce tenekeleri ayrı ayrı karıştırın. Kullanılacak miktarı 1:1 karıştırdıktan sonra 15-20 dakikalık indüksiyon süresi boyunca ara ara karıştırın. Ozmoz tedavisi için 3-4 kat, ozmoz önleme için 2-3 kat, metal ve zehirli boya astarı uygulamalarında birer kat yeterli oluyor. Son kat astar ile ilk kat zehirli boyayı aynı gün içerisinde uygulamaya çalışın. Astar uygulandıktan sonra diğer kat için eğer 24 saat geçirilirse yüzeye ince bir zımparalama yapılması gerekiyor.

East Marine

East Marine Performance

Akrilik kopolimer reçine esaslı, iki komponentli bir zehirli boya. Metal akrilatlar içeriyor ve self polishing tipte. Self polishing özelliğinden dolayı, boya performansı uygulanan film kalınlığına göre artıyor. Doğru uygulama kalınlıklarında 3 kat uygulama sonucunda iki sezon koruma sağlıyor. Kalay içermiyor. Tekne hareketsiz beklerken dahi korumaya devam ediyor. Tatlı suda da çalışma özelliği var.

East Marine Astar

East Marine Primer sualtında kullanılan, alüminyum pigmentler içeren genel amaçlı bir astar boya. Genelde zehirli boya astarı olarak kullanıldığı gibi, değişik tip zehirli boyalarda geçiş astarı olarak da kullanılabiliyor.

Firmanın tavsiyeleri

Kuru ve temiz zemine uygulama yapın. Çok soğuk ya da çok sıcak havalarda uygulama yapmaktan kaçının. Uygulama talimatına mutlaka uyun. Boyanın içerisine dışarıdan harici bir ürün vb. katmayın. En az 2 kat olarak uygulama yapın ve kat aralarında 8-24 saat bekleyin.

International PaintAkzo Nobel

 

International Paint, koruyucu ve yüksek performanslı ürünlerini müşteri menfaatleri doğrultusunda yönetmeliklerin beklentisini önceden karşılayarak sürekli geliştiriyor. Bu araştırma ve geliştirmenin bir sonucu olarak antifouling boya yelpazesine daha yüksek performans ve ürün özelliklerine sahip pek çok yeni ürün eklendi. Teknelerini her sene karaya çeken tekne sahiplerinin sezonluk performansından memnun kaldıkları UniPro-Eu’nun yerini artık UniPro 250 alıyor.

Uni-Pro 250

Kendi kendine çözünen yumuşak antifouling boya Uni-Pro 250 hem motorlu hem de yelkenli fiber, ahşap, sac tekneler için uygun. Daha iyi renk kalıcılığı ve en zorlu kirlenme koşullarında bile sezon boyu kapsamlı koruma sağlıyor. Uni-Pro 250 düşük bir yüzey hazırlığı ile mevcut antifouling boya üzerine uygulanabiliyor. IMO’nun 2008’de yürürlüğe konan Gemilerde Zararlı Kirleticilerin Kontrolü ile ilgili Uluslararası Konvansiyonu’na uygun. Kolay uygulama ve bakım özelliklerine sahip. Tuzlu, tatlı ve acı sularda en kötü kirlenme koşullarında bile tercih edilebiliyor. Boya birikmesi yapmıyor, hızı artırıyor yakıt tüketimini düşürüyor. 5 ve 20 litre ambalajları mevcut. Siyah, lacivert, mavi, kırmızı, beyaz renk seçenekleri var.

Primocon

Konvansiyonel sualtı ve antifouling boya astarı Primocon, antifouling boya uygulama öncesi su hattı altında kullanılmak üzere hızlı kuruyan, tek bileşenli. Ahşap, sac, fiber, alüminyum yüzeyler ve dökme demir, kurşun salmalar için formüle edilmiş. Tüm International antifouling boyaların altında, bilinmeyen veya uyumsuz eski antifouling boyaların üzerine bariyer/ kapatıcı olarak kullanılabiliyor. Kötü koşullarda bile çabuk kuruyor. Fırça, rulo veya sprey ile uygulanabiliyor.

Firmanın tavsiyeleri

Tavsiye edilen antifouling boya kalınlığının yüzeye uygulandığından emin olun. Pratikte yapılan en yaygın hata uygulanan kat sayısı ile ilgili. İyi bir antifouling boya performansı için yüzeye toplamda 180-200 mikron kuru kalınlıkta (yaklaşık 300-350 mikron ıslak kalınlık) antifouling boya uygulanmalı. Doğru kalınlıktan emin olmak için boyayı tedarik ettiğiniz yerden ıslak boya film tarağı talep edin ve uygulama esnasında her kat atıldığında boya ıslakken bu tarak yardımı ile kalınlık ölçümünüzü yapın. Detaylı bilgi için firma teknik temsilcisine danışabilirsiniz. Tekneniz için doğru antifouling boyayı seçtiğinizden emin olun. Teknenizin hızı, kullanma sıklığınız, teknenizin malzemesi ve ne kadar sürede karaya çektiğiniz almanız gereken antifouling boyayı belirlemeniz için çok önemlidir. Teknenizin seyir hızı (maksimum değil) 25 knot’u geçmiyorsa kullanacağınız antifouling boyanın eriyen/yumuşak olmasına dikkat edin. Micron 350, Micron 300, Unipro 250, Boatgard 100 arasından seçebilirsiniz. 25 knot seyir hızının çok üzerindeki hızlı tekneler için ise Ultra 300 ve Trilux 33 kullanabilirsiniz. Alüminyum tekneler için ise kesinlikle Trilux 33. tercih etmelisiniz. Detaylı bilgi için firma teknik temsilcisine danışabilirsiniz. Antifouling boyanızı astarsız da uygulayabilirsiniz. Tekneniz için en uygun International antifouling boyayı belirledikten sonra, karinadaki eski boyanın yenisiyle uyumlu olup olmadığını boyanızı tedarik ettiğiniz bayimizden isteyebileceğiniz tekne boyama rehberimizdeki uyumluluk tablosundan kontrol edebilirsiniz. Eski boyanızı tabloda bulamadığınızda bilgi için International Paint teknik temsilcisine danışabilirsiniz. Teknenizi antifouling boya uygulamasını yaptıktan sonra maksimum ne kadar süre karada bekletebilirsiniz? Antifouling boyanızın son katını attıktan sonra seçtiğiniz boyaya bağlı olarak bir yıla kadar karada tutabilirsiniz. Detaylı bilgi için firma teknik temsilcisini arayabilirsiniz. Uygulamaya başlamadan önce uygun sağlık güvenlik ekipmanını seçin. Uygulamayı yapacağınız ürün ve yönteme uygun olarak kişisel koruyucu ekipmanı kullandığınızdan emin olun.

Hempel

Hempel Silic One

Değişen yönetmeliklere uygun olarak yenilenen teknolojisi ve ürün gamı ile raflarda yerini alan Hempel, farklı teknoloji çözümleri ile tekne kullanıcılarına hizmet etmeye devam ediyor. 1977’den itibaren geliştirilen silikon boya teknolojisi, parlak ve erimeyen yapısı sayesinde sualtında teknenin daha az sürtünme kuvvetine maruz kalmasını sağlıyor. Böylece hız artışı ve yakıt verimliliği sunuyor. Hempel’in patentini aldığı ‘Acti-Guard’ teknolojisi, su ile birleştiğinde oluşan aktif hidrojel yapısı sayesinde daha kaygan bir sualtı koruması oluşturuyor. İçeriğinde biosid bulunmuyor ve ‘Fouling Release’ teknolojisi ile çevreye zarar veren bir salınım yapmıyor. Rulo ile sürülebildiği, tabanca uygulamasına gerek kalmadığı ve kapatıcılık özelliği yüksek olduğu için uygulaması kolay. Mevcut zehirli boyayı kaldırmak zorunda olmadan teknenizi silikon teknolojisine rahatlıkla döndürebiliyorsunuz. Bu ürün şaft pervane, dümen palası, flap’ler gibi her yüzeyde kullanılabiliyor.

Firmanın tavsiyeleri

Marka dönüşümlerinde ve hasar gören, dökülen boyalar var ise mutlaka gerekli hazırlıklardan sonra zehirli boya uygulaması yapılması gerekli. Ozmoz koruması sağlayan %100 katı maddeli ve solvent içermeyen Hempel’s High Protect II ve her türlü yüzeye yapışma sağlayan Hempel’s Light Primer’i kullanabilirsiniz. Paslanmaz, alaşım, çelik, alüminyum, ahşap, kompozit, elyaf kaplama, kontraplak üzerine uygulanabilir oluşu Light Primer’in tercih edilme sebebi. Eğer mevcut boya sisteminizden memnun değilseniz ve değiştirmek istiyorsanız, araya zehirli astarı olarak da bilinen bağlayıcı boya atılmasını tavsiye ediyoruz. Kullanılması gereken boya miktarına ise şu şekilde yanıt verebiliriz: Düzgün bir uygulama ile bir yıllık kullanım için tekne hızı göz önünde bulundurulmak şartı ile 100 mikron boya gerekli korumayı sağlıyor. Uygulanan ruloya göre bu en az 2-3 kat civarında olmalı. Uzun süreli koruma isteniyorsa bu kat sayısı süreye göre artırılmalı. Bunun hesabını uzman kişilerın yapması her zaman daha iyi sonuç alınması için izlenecek en doğru yol.

Jotun

Jotun Imperial Zehirli Boya

Jotun Boya, yatların gerek imalatında gerekse bakım dönemlerinde tekne sahiplerinin tüm gereksinimlerini karşılayacak ürün gamına sahip. 1990’lardan itibaren silil akrilat teknolojisinin üzerine çalışan Jotun’un geliştirdiği Imperial, markanın ürün gamındaki en yüksek performanslı ürünlerden biri. Düşük seyir aktivitelerinde ve durağan hallerde ölü tabaka oluşumunu en azda tutarak kontrollü biosit salınımı sayesinde yüksek koruma kabiliyetini sürdürüyor. Imperial, dünyanın kirliliğe en yatkın sularından olan Karayipler, Arap Körfezi ve Güneydoğu Asya’da test edilmiş ve onaylanmış. Seçilen renge ve yatın seyir oranına bağlı olarak, bakım periyotları arasında 36 aya kadar yüksek koruma sağlıyor. Formülü sayesinde gövde hareketine daha az bağımlı. Ek bir yüzey hazırlığına ihtiyaç duymadan yalnızca yüksek basınçlı su ile yıkama üzerine uygulanabiliyor. Jotun Imperial kullanan teknelerde renkler sabit kalıyor ve uzun yıllar yüksek performans gösteriyor.

Jotun Vinyl Sealer-Astar

Tek bileşenli fiziksel olarak kuruyan vinil bağlayıcı ve astar ürün. Yüksek alüminyum pigment içeriği sayesinde bariyer etkisi oluşturarak su geçirmez kaplama filmi sağlıyor. Ayrıca; zehirli boya ve diğer tek bileşenli ürünlere üstün yapışma özelliğine sahip. Eski sualtı boyası üzerine ara kat olarak kullanılıyor. Hızlı kuruyor. Tek bileşenli olması sayesinde kolay uygulanıyor.

Firmanın tavsiyeleri

Öncelikle teknemize uygun olan ürünü seçmemiz gerekiyor. İlk üç kriter olarak teknemizin hızı, teknemizin seyir aktivitesi ve kullanacağımız ortalama deniz suyu sıcaklığını sayabiliriz. Daha sonra ise ne kadar süreli koruma istediğimiz geliyor. Yüzey hazırlığı ve uygulamaya geçmeden önce uygun ekipman seçimi yapılmalı. Koruyucu ekipman ve uygulama ekipmanı, tatbik edeceğimiz ürüne uygun olmalı. Bunun yanında, sprey yöntemi tercih ediliyor ise mutlaka uygun maske kullanılmalı, uzman kişilere danışıldıktan sonra başlanmalı. Tekne karaya alınırken yapılacak olan yaklaşık 300 bar yüksek basınçlı su yıkaması, zehirli boyanın çalışırken oluşturduğu ölü tabakayı, yüzeydeki kontaminasyonları ve karina bölgesindeki kirlenmelerin büyük çoğunluğunu yüzeyden arındırıyor. Bu uygulamanın yüzey kurumadan yapılması önemli. Mevcut zehirli kondisyonuna bağlı olarak üzerine direkt olarak aynı zehirli boya uygulanabiliyor. Farklı jenerik tipe veya farklı ürün teknolojisine sahip ürünler astarsız birbiri üzerine uygulandığında yapışma zafiyetine veya kozmetik boya kusurlarına neden olabiliyor. Bu nedenle ürün değişikliklerinde en az bir kat rulo ile vinil astar boya yapılması öneriliyor. Zehirli boya uygulaması sonrasında, teknenin maksimum karada bekleyebilme süresi olduğu gibi, suya indirilmeden önce minimum beklemesi gereken süre de var. Bu süreler tüm ürünlerin teknik föylerinde hava sıcaklığına göre belirtilmiştir.

Marine Effects

  

Nautics A 88

Alüminyum gövdeliler dışında tüm tekneler için uygun. Sıcak sularda seyreden, çoğunlukla durağan olan, hız ortalamaları 30 knot altında, boyama alanları büyük olan, karaya alınıp yeniden boyanması zor olan teknelere özel üretilmiş. A88 mega/süperyatlar için tasarlanmış. Kontrollü çözünme özelliği ile iki sezona kadar koruma sağlıyor. Ürün, litre başına 10 metrekare kapatıyor. Koyu gri, kırmızı, mavi, lacivert ve siyah renk seçenekleri var. 

Nautics HPE: 2 Komponentli kalın (high-build) epoksi astar

Fiberglas, ahşap ve metal yüzeylere uygun HPE Nautix astar, güçlü yapışma ve ekstra güçlü tekne altı koruma katmanı sağlıyor. Epoksi bazlı, aşınmaya karşı dayanaklı. Fırça ve rulo ile uygulanabiliyor. Kaplama alanı: 8 metrekare/litre.

Firmanın tavsiyeleri

Zehirli Boya

Kapatma oranına dikkat edilmeli. Yeni alınan boyanın tekne üzerindeki mevcut boya ile uyumlu olduğundan emin olunmalı. Boya öncesi teknenin zemini iyi temizlenmeli ve hazırlanmalı. Uygulamayı 15-25 °C sıcaklık aralığında yapmak ideal. 8 °C’nin altında uygulanmamalı. Boyanın talimatında belirtilen kalınlıkta 2 kat atılmalı. Her kat arasında (uygulama yapılan sıcaklığa göre değişkenlik gösteriyor) belirtilen sürede mutlaka beklenmeli. Çözünen boyalar su içerisinde sert bir şekilde temizlenmemeli.

Astar

Ürün çift komponentli olduğu için çok iyi karıştırılmalı. Epoksi bazlı astardır. Uygulama öncesi teknenin zemini iyi temizlenmeli ve hazırlanmalı. Uygulamanın yapıldığı yerdeki sıcaklık, toz ve rutubet şartlarına dikkat edilmeli. Jelkot koruması için 3 kat uygulanmalı, yalnızca yapışma fonksiyonu için 1 ya da 2 kat uygulanması yeterli. Eğer uygulama sonrası 8 saatlik süre geçilirse, uygulamadan sonra diğer kat zımpara ile çizilerek boyanmalı.

Teknomarin

Tekno SP Kupfer Antifouling (Yoğun bakırlı)

Eriyen self-polishing tipte bir zehirli olan ürün, yüksek performanslı bir zehirli boya. %75 oranında bakıroksit içeriyor ve farklı çeşit biyositlerle takviye edildi. Tekne karinası için yüksek koruma sağlıyor. Katı madde oranı yüksek. Suyun içinde sistemli bir şekilde eriyor ve özellikle orta ve yavaş hızdaki tekneler için öneriliyor. Özellikle teknelerin uzun süreler (iki ay ve üzeri) hareketsiz kaldığı durumlarda bile yoğun bakır içeriğinden dolayı koruyor. Üç renk seçeneği var: Mavi, siyah ve kırmızı. 3 kat toplam 150 mikron üzerinde sürüldüğünde, iki sezon ve üzeri kullanılabiliyor. İçerdiği yoğun bakır içeriğinden dolayı, zehirli boya çalışırken, özellikle ikinci sezon ve sonrasında zehirli katmanı renginden oksitlenmeye bağlı değişim görülebiliyor. Alüminyum teknelerde kesinlikle önerilmiyor.

Teknosilver Anticorrosive

Deniz sektöründe sualtı astarı olarak bilinen ürün, genellikle zehirli boya astarı olarak kullanıldığı gibi, değişik tip zehirli boyalarda geçiş astarı olarak da tercih ediliyor. Gıda taşıyan gemilerin ambarlarında güvenle kullanılıyor.

Firmanın Tavsiyeleri

Alüminyum tekneler için, mutlaka bakır içermeyen (copper-free) tipte zehirli boyalar alınmalı. Zehirli boya seçerken, teknenizin tipine, seyir hızına, bağlı olduğu yere göre seçim yapmak önemli. Teknenin altındaki canlı oluşumunun (fouling) miktarı ve hızı, suyun tuzluluk oranı, suyun ısısı ve demir atma yeri derinliği, tatlı su girişi, liman kirliliği, suyun akış debisi, teknenin seyir hızı ve tabii ki kullanılan zehirli boyanın tipi ve uygulanışı gibi birçok faktöre bağlı. Self polishing-yumuşak zehirlilerin yumuşak ve eriyen bir reçine yapısı var. Suda düzenli çözünme yapıyor. Bunun sonucunda her zaman düzenli olarak çözülebiliyor, taze bir tabaka deniz suyuyla temas halinde oluyor. Zemindeki eski zehirli boya tipi bilinmiyorsa, mutlaka eski zehirli boya üzerine 1 kat zehirli boya astarı uygulamak gerekiyor. Zehirli boyalar, tavsiye edilen film kalınlıklarında uygulanmalı. Eğer tavsiye edilen kalınlıklarda yapılmazsa, boya performansı düşüyor. Genel kural olarak, zehirli boyalar 3 kat, toplamda 300 mikron yaş film yani 150 mikron kuru film kalınlığında kullanılmalı. Bu kalınlık, teknelere 1 sezon üzerinde bir koruma sunuyor. Daha uzun süre koruma isteniyorsa, fazla kat sayısında ve toplam kalınlıkta zehirli boya uygulanmalı. Su hattı, dümen palası gibi yerlere fazladan bir-iki kat zehirli boya sürmekte fayda var. Bu bölgeler, suyun kirlilik oranı yüksek yüzey kısmı ile sürekli temas ettiğinden dolayı daha çabuk yosunlanma eğiliminde oluyor. Zehirli boya uygulamalarını genellikle sabah-öğle saatleri arasında veya akşamüzeri sakin ve kuru havalarda yapmak gerekiyor. Özellikle kuru havalarda geç saatlerde uygulama yapmaktan kaçınmalı. Aşırı sıcaklık düşüşü nedeniyle çiğlenme oluşabiliyor.

https://www.eastmarine.com.tr