Tofinou 16 M


Tofinou 16, zarif günübirlik tekneleriyle tanınan Latıtude 46 Tersanesi’nin ilk uzun menzilli yelkenlisi.

Bu yazı Naviga'nın Nisan 2013 sayısında yayınlanmıştır.

Yazı: Deniz Bora

İki yıllık hazırlık, tasarım ve üretim sürecinin ardından denize kavuşan Tofınou 16, zarif günübirlik tekneleriyle tanınan Latıtude 46 Tersanesi’nin ilk uzun menzilli yelkenlisi.

1882’de tekne üreticisi Philippe Joubert ve tasarımcı kardeşi Michel Joubert tarafından kurulan Latitude 46, 2007’de el değiştirse de yoluna büyüyerek devam ediyor. Önceleri bakım-onarım işleri yapan Latitude 46’nın ilk teknesi hem klasik hem de modern hatlardaki günü-birlik keyif yelkenlisi Tofinou 7 olmuştu. Bugün 300’den fazla kızkardeşi dünya denizlerinde salınan bu tekne, tersanenin en önemli işi zira Tofinou 8, 9, 9.5, 12 ve Tadorne’nin yanı sıra en yeni tekne Tofinou 16 da Tofinou 7 ile benzer özellikleri taşıyor. Tüm Tofinou’lar, klasik ile modern tekneciliğin en iyi şekilde buluşturulduğu, tarz sahibi, sade, kolay kullanılan ama performanslı yelken planlarına sahip. Maun ve tik kullanımı ile karbon donanım Tofinou teknelerinde ortak diyebileceğimiz diğer özellikler. Hâl böyle olunca yıllar içinde hem Fransa’da hem de Avrupa’daki pek çok ülkeden ABD’ye, Avustralya ve Japonya’ya kadar hayranları olan bir marka olmuş Tofinou.

Tekne sahipleri arasında müthiş bir iletişim olması; mayıstan ekim ayına kadar sezon boyunca onlarca Tofinou yarışının yapılması ve Les Voiles de Saint Tropez ve Régates Royales de Cannes gibi büyük yarışlara da filo olarak boy göstermeleri markanın yarattığı birleştirici etkiyi gösteriyor. Bilenlerin sayısı azımsanmayacak kadar olsa da Tofinou teknelerinin asıl ünü, 12 metrelik yarış-gezi teknesi Tofinou 12’nin 2009’da denize indirilmesiyle yayıldı, 2010’da Tofinou 12’nin Philippe Starck’ın tasarım versiyonunun tanıtımıyla şanı perçilenmiş oldu.   

  

Gezelim, tozalım

Tofinou 16, tekne sahiplerinin isteklerinin de hayata geçirildiği, Joubert-Nivelt tasarımı bir tekne. Yedi denizlerde güvenle dolaşmak için tasarlanan bu yelkenlinin iç tasarımı Thierry Gaugain’e ait. Başta ve kıçta duş-tuvaletli iki kamarası bulunan Tofinou 16’nın iç mekan düzenlemesi de dikkat çekici. İskele tarafta yan yana uzanan çalışma-harita masası ile kuzine, karşısındaki elips masa ve U şeklinde oturma grubuyla ferah bir tekne. Şu anda iki Tofinou 12 sahibinin Tofinou 16 inşası devam ediyor.

Senede 40 tekne üretim kapasitesiyle Latitude 46 butik bir tersane. Bu yüzden üretilen her teknede, kaliteli malzeme ve işçilikle ön plana çıkıyor. Daha çok yelkenlilerini tanısak da tersanenin klasik çizgilerde motoryat inşa ettiğini de bilgilerimize ekleyelim.

Tofinou 16’nın teknik özellikleri

Tam Boy: 15,90 metre

En: 4,30 metre

Ağırlık: 13 ton

Yelken alanı: 128,10 metrekare

www.borusanmarine.com