Tolga Pamir’e Türkiye Turu Rekoru’nda Sevda Ersezer eşlik edecek


Tolga Pamir, DUO Challenge4SEAS projesi kapsamında bir kadın-bir erkek olarak gerçekleştireceği Türkiye Turu Rekoru için başlattığı sürece Sevda Ersezer ile devam edecek.

2021’de tek başına, sadece yelken ve rüzgâr gücünü kullanarak Hopa ile İskenderun Limanı arasındaki parkuru dışarıdan hiçbir yardım almadan tamamlayan Tolga E. Pamir, bu sene açık deniz yelken sporunda kadın-erkek eşitliğine dikkat çekmek için “Duo Challenge4seas” projesini bir kadın-bir erkek olarak gerçekleştireceğini belirtmişti. Projedeki hedefi denizde kadınlara yönelik ön yargıları ortadan kaldırmak olan Pamir, 15 kadın denizci aday ile başlattığı sürecin sonunda yola Sevda Ersezer ile devam edeceğini açıkladı. Açık deniz yelkenciliğinin getirdiği zorlu ve çetin doğa koşulları karşısında kadınların daha dayanıklı olabileceğine inanan Tolga E. Pamir, Dünya Yelken Federasyonu’nun cinsiyet eşitliğini önemli bir kriter olarak stratejisine aldığını ve bu seneki rekor denemesiyle ülkemizden de bu mesaja önemli bir katkı sağlanacağını belirtti.
Türkiye Turu Rekoru referans zamanlamasını tekrar kırmak üzere hazırlıklarına hız kesmeden devam eden Pamir konu ile ilgili yaptığı açıklamada: “Bireysel olarak hedefim, açık deniz tecrübesi kazanmak. Bu proje sayesinde ardışık olarak dört denizimizde ara vermeden yelken yapma fırsatı bulacağım. Bir yelkenci için önemli bir deneyim” diyen Sevda Ersezer, projenin kadın-erkek eşitliğine de dikkat çekti. Ersezer, “Kadınların her alanda kendilerini gösterebileceğini, yer alma iddiası gösterdikleri her platformda başarılı olabileceklerini ispatlamak adına bu projenin yol gösterici olacağına inanıyorum. Eğitimli, özgüvenli, girişimci kadınların sayısı artıp, kadınlar her alanda kendilerine daha çok yer açtıkça yaşaması çok daha güzel bir dünya yaratabiliriz. Farklı alanlarda kadınların sesini duyurabilecekleri farklı projeler ile bu yaklaşımın daha fazla karşılık bulmasını diliyorum” dedi. 

Sevda Ersezer Kimdir?

İTÜ Matematik Mühendisliği Lisansı ve GTYE Matematik Yüksek Lisansı eğitimi alan Sevda Ersezer, 19 yıl yazılım uzmanı, proje yöneticisi ve IT yazılım departman yöneticisi olarak yurt içi ve yurt dışında görevlerde bulundu. 1982’li yıllarda su kayağı ve kürek takımlarının antrenmanlarını izleyerek büyüdü ve 2014’te ilk rüzgâr sörfüyle tanıştı. 2017’de International Bareboat Skipper Sail eğitimi aldıktan sonra yelken yapmaya başladı. Bir yarış teknesi satın aldıktan sonra Marmaris’e yerleşti ve Türkiye’de çeşitli yelken yarışlarına katıldı. Lisanslı yelken yarışçısı olan Ersezer’in, yat kaptanlığı sertifikası da bulunuyor. 

Duo Challenge4SEAS Hakkında:

Tolga E. Pamir, tek başına, sadece yelken ve rüzgâr gücünü kullanarak Hopa ila İskenderun Limanı arasındaki parkuru dışarıdan hiçbir yardım almadan tamamlayan ilk sporcu oldu. Tolga Pamir öncülüğünde hayata geçirilen proje, Türkiye Yelken Federasyonu’nun onayı doğrultusunda 2021’de ilk kez kayıt altına alındı. 1.500 deniz milini 16 gün 16 saat 27 dakika 31 saniye’de karaya hiç ayak basmadan tamamlayan Pamir, bu sene “Duo Challenge4seas”de bir kadın yelkenciyle birlikte aynı parkuru 12 günde gerçekleştirmeyi hedefliyor. 

@challenge4SEAS
#4denizemeydanoku