Yeniköy’ün Eski Adet’leri


Yeniköy’e ‘Eski Adet’ adlı restoranı özellikle geleneksel Türk yemekleri ile lezzet şöleni sunuyor. Geleneksel bu tatlar, sofralara nasıl mı ulaştı? İşte cevabı...

Bu yaz Naviga'nın Ağustos 2022 sayısında yayınlanmıştır.

Yazı: Gizem Sustam

Ali ve Kemal Gürsoy, İngiltere ve Amerika’da okurken çektikleri memleket yemeği hasretinin onları Türk yemekleri servis eden bir restoran açmaya kadar götüreceğini nereden bilebilirlerdi? Ali Gürsoy, politika bölümünü tamamladıktan sonra İngiltere’de Warwick Business School’da işletme yüksek lisansı yaparak beş sene Londra’da yaşamış. Kemal Gürsoy ise Duke Üniversitesi’nde hukuk eğitimi almış ve birçok uluslararası firmada uzun seneler avukatlık yapmış. Hal böyle olunca Gürsoy’lar hem İngiltere hem de Amerika’da yaşam tecrübesi edinmişler. Fakat bu arada ülkemizde turistler tarafından oldukça rağbet gören meşhur Türk lezzetlerinin yurt dışında yeterince iyi temsil edilemediğine de şahit olmuşlar. Türkiye’ye döndükten sonra yemek yeme sevdalarını kültürümüzde unutulan eski ‘adetler’ ile buluşturmaya karar vermişler. Mekan da Yeniköy’de olunca ismi de konsept ile bütünleşerek ‘Eski Adet’ olmuş.
Eski Adet’in işletmecilerinden Ali Gürsoy lezzetleri ile damağımızda iz bırakan mekandan şöyle bahsediyor: “Bu yola çıkarken bizim kültürümüze uygun, biraz unutulan gelenekleri ve yemekleri yeniden hatırlatmak istedik. Dekorasyonu da bu konsepte uygun hale getirdik ve biraz geçmişe dönmek istedik. Müdavimlerimizin kendilerini evlerinde hissetmelerini sağlayacak bir proje geliştirdik. Bir anlamda geçmişte yaşadığımız aile ortamının yansımalarının bu dekorasyonda büyük etkisi oldu.”
Onlar gibi farklı ülkelerden arkadaşlarının İngiltere ve Amerika’da açılan yöresel restoranlarını ziyaret ettiklerinde ‘Biz neden yapmayalım?’ sorusu akıllarına takılmış ve yurt dışında da Türk yemekleri yapan ve Türk adetlerini yansıtan bir restoran açmayı düşünmüşler. İlk adım olarak Yeniköy’de ‘Eski Adet’i açan Gürsoy’lar, yeterince tecrübe edindikten sonra aynı konsepti yurt sınırlarımızın dışına taşımayı hedefliyor.


Gelelim Yeniköy’ün ‘Eski Adet’inin içinde ve dışındakilere...
Her parçanın bizzat antikacılardan toplandığı mekanın iç dekorasyonunda yaşanmışlık hissi uyandırılmaya çalışılırken, bahçe bölümünde ise eski zamanda bahçeleri süsleyen ferforje sandalyeler ve masalar kullanılıyor. Rakı bardaklarından ev yapımı liköre kadar birçok detayda eskiye olan özlemi gidermek isteyen ikili, menüyü oluştururken de bu topraklara bağlı kalmak istemiş. Hal böyle olunca menü, saray mutfağı ve Rum yemeklerinin dokunuşlarını almış. Menünün bir yanında; ayva içinde kuzu tandır, bezirgan, kırmızı şarap soslu kuzu incik, arpa şehriyeli kuzu tandır varken diğer yanında ise deniz mahsullü linguine, karides saganaki, balzamik soslu ahtapot ve kalamar dolması yer alıyor.
Tatlı olarak ise dondurmalı pişmaniye, künefe ve muhallebi gibi geleneksel tatlar öne çıkıyor.
Yeniköy’ün buram buram yöresel şölen sunan ‘Eski Adet’inin en beğenilenlerini sorduğumuzda “Karides saganaki ve karides salatası” cevabını alıyoruz. Elbette tadı damağımızda kalan bu tarifleri siz Naviga okurları için sayfalarımıza taşıyoruz.
Hazırsanız başlayalım...

Karides saganaki

Malzemeler

4 adet orta boy karides
 1 diş sarımsak
 2 adet domates
 1 çay kaşığı sebze tozu
 15 cl. zeytinyağı
 1 yemek kaşığı rendelenmiş beyaz peynir
 8 ml. uzo
 Karabiber
 Tuz

Yapılışı
Domates sosunu hazırlamak için küp küp doğradığınız soğanları ve ezilmiş sarımsağı zeytinyağında soteleyin ve rende domatesi ekleyin. 1-2 dakika kaynadıktan sonra altını kapatabilirsiniz. Kabukları ayıklanmış karidesleri zeytinyağında soteleyin. Karidesler renk alınca 8 ml. uzo ekleyip alevlendirin. Alevi söndüğünde önceden hazırladığınız sosu ekleyin. Kaynamaya başlayınca üzerine 1 yemek kaşığı rendelenmiş beyaz peynir ekleyip servis edin.

Karides salatası

Malzemeler

 4 adet orta boy karides (kabuklu)
 4 adet renkli cherry domates (200 gram)
 ½ bağ roka
 ½ bağ kuru soğan
 Sos için
 1 adet limon suyu
 ½ çay kaşığı hardal
 ½ çay bardağı sızma zeytinyağı
 ½ çay kaşığı tuz

Yapılışı
Karidesleri haşlayın. Kabuklarını soyup sosun içine yatırın. Ayıklanmış rokaları salata tabağının kenarlarına dizin. Soğanı ince doğrayıp, ikiye bölünmüş domateslerle karıştırın. Karidesleri salatanın üzerine koyun ve kalan sosu üzerine gezdirin.